Dorosły Mężczyzna Ma Problemy Z łysieniem

Łysienie to problem, który kojarzony jest głównie z mężczyznami. Tymczasem okazuje się, że dotyka on również wielu kobiet. Wbrew powszechnym opiniom za jego wystąpieniem stoją nie tylko czynniki genetyczne i hormonalne, ale również stres, choroby przewlekłe czy nieodpowiednia dieta. Jakie są rodzaje łysienia i jak wygląda ich leczenie? I jakie preparaty na łysienie stosować, aby szybko zauważyć rezultaty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

 

Rodzaje łysienia

 

Czym jest łysienie? Najprościej rzecz ujmując, jest to przejściowa lub trwała utrata włosów, która obejmuje całą głowę lub jej fragment. Jako że za jego rozwojem mogą stać różne czynniki, wyróżnia się kilka rodzajów łysienia, w tym łysienie plackowate, androgenowe i telogenowe. 

 

Łysienie plackowate

 

Jednym z najbardziej powszechnych rodzajów łysienia jest łysienie plackowate. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, w przebiegu której na głowie pojawiają się „placki” – i to właśnie stąd wzięła się jej nazwa. Warto zaznaczyć, że może to być jedno lub kilka ognisk – skóra w ich miejscu raczej rzadko jest całkowicie pozbawiona włosów. Zwykle widoczne są na niej tzw. włosy wykrzyknikowe, czyli takie o długości kilku milimetrów, cieńsze i jaśniejsze u podstawy oraz grubsze i ciemniejsze na górze.

 

Łysienie plackowate może dotyczyć nie tylko skóry głowy, ale również innych owłosionych części ciała, w tym rzęs, brwi oraz okolic miejsc intymnych. Jest to przypadłość o charakterze nawrotowym, jednak nie towarzyszą jej inne uporczywe symptomy. Niektórzy pacjenci uskarżają się jedynie na delikatne swędzenie i zaczerwienienie skóry. Należy zaznaczyć, że może dojść także do rozwoju łysienia plackowatego u dzieci

 

Łysienie androgenowe

 

Kolejnym dość powszechnym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe, za którym stoją głównie czynniki genetyczne. Jest ono następstwem nadwrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT), czyli aktywną formę testosteronu. Jego przebieg jest na tyle charakterystyczny, że łatwo je zdiagnozować. Po czym rozpoznać ten rodzaj łysienia? U mężczyzn zaczyna się ono od pojawienia się zakol, a następnie cofania się linii włosów oraz ich osłabienia. Niekiedy dochodzi do całkowitego wyłysienia.

 

Co warto wiedzieć na temat łysienia androgenowego u kobiet? Na przykład to, że u jego podłoża leży zachwianie równowagi androgenowo-estrogenowej. U pań rzadko zdarza się całkowita utrata włosów, jednak często są one mocno przerzedzone, zwłaszcza w okolicy ciemieniowo-szczytowej. Podobnie jak przy łysieniu plackowatym raczej nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, jednak dla wielu kobiet stanowi ono poważny problem natury psychologicznej i estetycznej, prowadząc u nich do obniżenia samooceny. 

 

Hormon Testosteronu Koncepcja Męskiego Zdrowia Seksualnego

 

Łysienie telogenowe

 

Poruszając temat łysienia, nie sposób nie wspomnieć także o łysieniu telogenowym. Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy faza wzrostu zostaje skrócona i więcej włosów przechodzi w fazę telogenu, czyli spoczynku, a następnie wypadania. Jest to zjawisko dotykające głównie kobiet, będące następstwem zaburzeń cyklu życia włosa. Przerzedzenie może być widoczne na całej głowie, jednak zazwyczaj nie przekracza ono 50% jej powierzchni. Jest to przypadłość o charakterze przewlekłym, której niekiedy towarzyszy pieczenie i swędzenie skóry głowy, a nawet dolegliwości bólowe. 

 

Łysienie u kobiet a menopauza

 

Łysienie to dość powszechny problem u kobiet w trakcie przekwitania – zyskało ono nawet swoją własną nazwę łysienia menopauzalnego. Jak nietrudno się domyślić, jest ono następstwem zaburzeń hormonalnych – po przekroczeniu 45. roku życia w żeńskim organizmie spada poziom progesteronu i estrogenu przy jednoczesnym wzroście stężenia testosteronu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zmniejszenie ilości i jakości włosów. Podczas menopauzy zwykle dochodzi do przerzedzenia okolicy czołowej i cofania się linii włosów w stronę ciemieniową. 

 

Leczenie łysienia 

 

Jak wygląda leczenie łysienia? Wszystko zależy od jego rodzaju i konkretnego przypadku. U jednej osoby konieczne może okazać się wdrożenie specjalistycznych zabiegów, a jeszcze u innej zastosowanie farmakoterapii czy zmiana nawyków żywieniowych. 

 

Mężczyzna Dostaje Zastrzyk Prp Na łysienie

 

Łysienie plackowate – leczenie

 

Jak wygląda leczenie łysienia plackowatego? Najczęściej stosuje się tutaj preparaty sterydowe, w tym kremy, maści, roztwory, leki doustne, a niekiedy nawet iniekcje doogniskowe. Dobrze sprawdza się tutaj także wąskopasmowa terapia UVB, fotochemioterapia oraz terapia DCP, która polega na miejscowym podaniu niewielkiego stężenia alergenu, co ma na celu wyciszenie autoagresji. 

 

Przy tym wszystkim nie należy zapominać o kuracji wspomagającej, w tym zastosowaniu dermokosmetyków i poddawaniu się odpowiednim zabiegom. Równie kluczowe jest ograniczenie stresu oraz uzupełnienie niedoborów pokarmowych. Według doniesień naukowych osoby zmagające się z łysieniem plackowatym mają m.in. zbyt niski poziom witaminy D w organizmie. 

 

Aby skutecznie podwyższyć stężenie witaminy D, dobrze jest sięgnąć po suplementy diety, ponieważ trudno jest uzupełnić jej deficyt za pomocą samej diety. Do wyboru masz wysokiej jakości produkty w kroplach i kapsułkach, w tym Avitale by Aliness Witamina D3 2 000 IU, Swanson Witamina D3 2 000 IU oraz Now Foods Witamina D3 1 000 IU.

Łysienie androgenowe – leczenie

 

Leczenie łysienia androgenowego również wymaga kompleksowego podejścia. Według specjalistów jest ono dość trudne, ponieważ stoją za nim czynniki genetyczne. Istnieją jednak sposoby na stymulację wzrostu włosów oraz zahamowanie postępu łysienia – jednym z nich jest stosowanie preparatów na bazie minoksydylu, który zwiększa ukrwienie mieszków włosowych. Wśród innych sposobów na łysienie androgenowe wymienia się doustne przyjmowanie finasterydemu, czyli związku uniemożliwiającego konwersję testosteronu do jego aktywnej formy, tj. dihydrotestosteronu (DHT). Cennym elementem leczenia łysienia androgenowego są także zabiegi medyczne i trychologiczne, w tym przeszczep komórek macierzystych, laser oraz światłoterapia. Warto mieć świadomość, że przy znacznej utracie włosów niezbędny może okazać się ich przeszczep. 

 

Łysienie telogenowe – leczenie

 

Leczenie łysienia telogenowego zazwyczaj nie wymaga wprowadzania skomplikowanych kuracji. W jego przypadku często wystarczy zmiana codziennych nawyków, zwłaszcza tych związanych z dietą i pielęgnacją. Niezwykle istotne jest uzupełnienie niedoborów pokarmowych, w tym żelaza. Aby podnieść jego poziom, postaw na dobrej jakości suplementy diety, takie jak Skoczylas Żelazo z Witaminą C, Aura Herbals Ferradrop lub Aliness Żelazo organiczne MicroFerr

Oczywiście nie należy zapominać również o posiłkach bogatych w składniki odżywcze, w tym kolagen, cynk, antyoksydanty, aminokwasy, biotynę oraz witaminy z grupy B. Jako że za rozwojem łysienia telogenowego mogą stać różnego rodzaju schorzenia, podstawą jest ich unormowanie. Co więcej, niezbędnym elementem terapii jest wdrożenie pielęgnacji na bazie delikatnych kosmetyków. Jeśli za łysienie telogenowe odpowiada stres, warto rozważyć podjęcie psychoterapii. 

 

Kobieta Pokazuje Pędzel Z Zniszczonymi Długimi Włosami

 

Przyczyny łysienia

 

Jakie są przyczyny łysienia? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od jego rodzaju. W przypadku łysienia plackowatego mogą być to zarówno czynniki immunologiczne, jak i genetyczne czy psychosomatyczne. Jak już zostało podkreślone, za łysieniem androgenowym stoją w głównej mierze uwarunkowania genetyczne. 

 

Jeśli chodzi o łysienie telogenowe, na jego rozwój mają wpływ niektóre schorzenia, w tym niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, toczeń rumieniowaty układowy, anemia z niedoboru żelaza, a także czynniki fizjologiczne, w tym ciąża. Do tej puli należy dorzucić również przewlekły stres, stosowanie niektórych leków, w tym retinoidów, antykoncepcji hormonalnej i leków przeciwpadaczkowych, oraz niedobory pokarmowe. 

 

Jeżeli trudno jest Ci zadbać o odpowiednią ilość substancji odżywczych – zwłaszcza cynku i witamin z grupy B – w codziennej diecie, sięgnij po suplementy diety. Ważne, aby wyróżniały się one wysoką jakością i przyswajalnością – kryteria te spełniają m.in. takie produkty jak Singularis Cynk Kompleks, SOLHERBS Cynk, Aliness Witamina B Complex oraz Essensey Witamina B-Complex

Bibliografia +