Zespół jelita drażliwego – przyczyny
Co wywołuje zespół jelita drażliwego? Przyczyny tej choroby są bardzo różnorodne i mogą mieć zarówno podłoże genetyczne, jak i wynikać m.in. z dysbiozy jelitowej, infekcji żołądkowo-jelitowych, przewlekłych stanów zapalnych, nadwrażliwości trzewnej oraz czynników psychologicznych.
Zespół jelita drażliwego – objawy
Jakie są najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego? Dolegliwości charakterystyczne dla tego schorzenia mogą często przypominać inne problemy zdrowotne. Wśród nierzadko pojawiających się symptomów wyróżnić można m.in.:
- biegunkę,
- wzdęcia,
- zaparcia,
- wymioty,
- szybkie uczucie pełności po jedzeniu,
- senność,
- pieczenie w nadbrzuszu,
- bóle głowy,
- bóle pleców,
- częstomocz,
- zaburzenia miesiączkowania.
Główny problem z rozpoznaniem IBS stanowi to, że większość jego symptomów przypomina inne schorzenia, również te niezwiązane z układem trawiennym. Jakie kroki podjąć, jeśli podejrzewasz go u siebie lub swoich bliskich?
Jak rozpoznać zespół jelita drażliwego?
Aby zdiagnozować IBS, należy udać się do specjalisty. W trakcie wizyty przeprowadzi on wnikliwy wywiad i oceni twoje symptomy, a także zleci określone badania mające na celu wykluczenie innych przewlekłych dolegliwości. Jakie elementy mogą mylnie wskazywać na zespół jelita drażliwego? Jest to m.in. występowanie nieswoistych chorób zapalnych układu trawiennego, anemia, wodobrzusze, niezamierzona utrata masy ciała, stan podgorączkowy oraz krótki czas trwania objawów.
Jakie badania warto wykonać? W celu stwierdzenia zespołu jelita drażliwego pomocne będą m.in.: morfologia, OB, CRP, badanie kału na obecność kalprotektyny, wodorowe testy oddechowe w kierunku SIBO, badanie serologiczne w kierunku celiakii oraz – w niektórych przypadkach – badanie endoskopowe. Lekarz może zlecić ci również USG jamy brzusznej, gastroskopię oraz badanie parazytologiczne i posiew kału.
Zespół jelita drażliwego – leczenie domowe
Zanim sięgniesz po stosowną farmakologię, wypróbuj domowe sposoby na zredukowanie uporczywych oznak IBS. Na swojej drodze po lepsze samopoczucie możesz posiłkować się zarówno dietą, jak i suplementami, które uregulują pracę układu pokarmowego i wyciszą stan zapalny. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Dieta przy zespole jelita drażliwego
Podstawą zniwelowania niepokojących sygnałów ze strony układu trawiennego przy IBS jest zmiana odżywiania. Jaki protokół żywieniowy jest polecany pacjentom z zespołem jelita drażliwego? Dieta mogąca znacząco złagodzić jego przebieg to low FODMAP, czyli jadłospis ograniczający fermentujące oligo-, di- oraz monosacharydy i poliole.
W menu osoby chorej mogą znaleźć się takie warzywa jak papryka, bok choy, marchew, szczypiorek, bakłażan, ogórek, pomidory oraz ciecierzyca. Jeśli chodzi o owoce, sięgaj po maliny, truskawki, banany, jagody, kiwi, cytryny, limonki oraz mandarynki. W kategorii zbóż warto wybierać opcje bez pszenicy, w tym komosę ryżową, kukurydzę i ryż. Dozwolone są również przetwory mleczne bez laktozy, w tym twarde sery, jogurty oraz roślinne zamienniki mleka.
Co pomaga na IBS? Po pierwsze włączenie do diety odpowiedniej ilości błonnika, a także całkowite zrezygnowanie z napojów alkoholowych. Jeśli lubisz pikantne potrawy i produkty, obserwuj reakcję swojego organizmu po ich zjedzeniu. Ponadto warto spożywać posiłki o podobnej objętości i o stałych godzinach. Pamiętaj, aby włączyć do menu dobrej jakości tłuszcze – powinny one pokrywać około 30-35% twojego zapotrzebowania energetycznego. Jesteś zagorzałym kawoszem? Niektórzy specjaliści rekomendują odstawienie małej czarnej w celu złagodzenia symptomów zespołu jelita drażliwego.
Najnowsze leki na zespół jelita drażliwego
Jakie leki na IBS będą pomocne? Takie, które poprawiają motorykę przewodu pokarmowego. W zależności od twoich objawów lekarz może przepisać ci takie o działaniu osmotycznym lub środki stymulujące. Wśród popularnych specyfików wyróżnia się także farmaceutyki prokinetyczne.
Probiotyk na zespół jelita drażliwego
Doskonałym sposobem, który przyjdzie ci z pomocą w omawianej dolegliwości, są probiotyki na zespół jelita drażliwego. W MyBionic znajdziesz na przykład:
- Aliness ProbioBalance IBS (30 kapsułek),
- Singularis Superior Probiotic IBS 10 mld (30 kapsułek),
- Sanprobi IBS (20 kapsułek),
- JOY DAY Probiotyk Kids (300 ml),
- JOY DAY Koncentrat napoju probiotycznego Probiosport (500 ml),
- JOY DAY Probiotyk (300 ml).
Tabletki na zespół jelita drażliwego
Na rynku dostępne są również probiotyki w tabletkach. Ich dawkowanie należy ustalić wraz z lekarzem, który dopasuje je do występujących dolegliwości. Do kuracji można włączyć zarówno pojedyncze szczepy, jak i ich mieszanki. Warto rozważyć także wprowadzenie maślanu sodu, który zmniejsza stany zapalne i niweluje problemy z wypróżnianiem.
Bibliografia:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33049223/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28702130/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31947991/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28846594/Bibliografia +