Witamina B2

Witamin B2, zwana ryboflawiną, to witamina rozpuszczalna w wodzie, odpowiadająca za wiele procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Jej niedobór niesie za sobą szereg przykrych konsekwencji, zwłaszcza u dzieci, seniorów i kobiet w ciąży. Z jakich właściwości prozdrowotnych słynie witamina B2? Tabletki, krople, proszek czy kapsułki – w jakich formach występuje i w jakiej cenie można nabyć dobrej jakości suplementy z jej zawartością?

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 7 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 7 wyników

Ustaw kierunek malejący

Witamina B2 – właściwości 

 

Jakie właściwości wykazuje witamina B2? Działanie tej substancji jest bardzo wszechstronne. Jej kluczową rolą jest udział w tworzeniu ważnych koenzymów, które z kolei odpowiadają za liczne procesy metaboliczne zachodzące w ludzkim ciele. Ponadto wspomaga produkcję niacyny, neuroprzekaźników, hormonów lokalnych i innych związków, bez których organizm nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. 

 

Spożywanie produktów z witaminą B2 (dużych dawek) zmniejsza częstotliwość występowania bólów migrenowych zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Warto wspomnieć także o jej korzystnym wpływie na narząd wzroku – okazuje się bowiem, że ryboflawina może chronić oczy przed szkodliwymi promieniami UVA oraz rozwojem zaćmy związanej z wiekiem. Związek ten wspomaga również leczenie stożka rogówki. 

 

Według dotychczasowych obserwacji przyjmowanie dużych ilości witaminy B2 w tabletkach, kapsułkach lub innych suplementach diety może usprawniać pracę układu nerwowego, a to wszystko za sprawą jej neuroprotekcyjnego działania. Ryboflawina łagodzi objawy chorób neurodegeneracyjnych, zwłaszcza choroby Parkinsona. Co więcej, zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre nowotwory, w tym raka piersi i jelita grubego. 

 

Witamina B2 – zapotrzebowanie

 

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B2 w zależności od wieku i płci kształtuje się następująco:

 

0-6 miesięcy: 0,3 mg;

7-11 miesięcy: 0,4 mg;

1-3 lat: 0,5 mg;

4-6 lat: 0,6 mg;

7-9 lat: 0,9 mg;

10-12 lat: 1,0 mg;

13-15 lat: 1,1 mg (dziewczęta), 1,3 mg (chłopcy);

16-18 lat: 1,1 mg (dziewczęta), 1,3 mg (chłopcy);

≥ 19 lat: 1,1 mg (kobiety), 1,3 mg (mężczyźni).

 

Witamina B2 – niedobór 

 

Niedobór witaminy B2 występuje rzadko, a jego pierwsze sygnały pojawiają się zazwyczaj po długim okresie niedostatecznego spożycia. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów aryboflawinozy wymienia się złuszczanie naskórka, zajady, zapalenie języka, suchość i zaczerwienienie spojówek, łojotokowe zapalenie skóry oraz zaburzenia funkcjonowania układu endokrynnego i nerwowego. Inne symptomy, które mogą pojawić się wskutek zbyt niskiego stężenia ryboflawiny, to wypadanie włosów, bezsenność, bóle i zawroty głowy, uczucie swędzenia, opóźnienie wzrostu, przekrwienie błon śluzowych jamy ustnej, pogorszenie wzroku, światłowstręt oraz rozwój anemii mikrocytarnej. 

 

Witamina B2 – dawkowanie 

 

Zdrowa osoba dorosła powinna zażywać 1,1-1,3 mg witaminy B2 dziennie. W niektórych przypadkach zaleca się zwiększenie jej ilości – mowa m.in. o kobietach w ciąży i karmiących piersią, osobach aktywnych fizycznie, w podeszłym wieku, nadużywających alkoholu, narażonych na przewlekły stres lub zmagających się z chorobami przewlekłymi. Grupę tę zasilają także pacjenci leczeni światłem i przyjmujący niektóre leki, np. spironolakton czy chloropromazynę.

 

Witamina B2 dla dzieci

 

Witamina B2, podobnie jak inne witaminy z grupy B, odgrywa istotną rolę w procesie rozwoju dziecka. Jej niedobór u najmłodszych może doprowadzić do spadku masy ciała, opóźnienia wzrostu oraz obniżenia sprawności umysłowej

 

Witamina B2 w ciąży

 

Nie bez powodu witamina B2 uchodzi za jedną z najważniejszych witamin w ciąży. Aryboflawinoza zwiększa ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego u ciężarnych i pojawienia się wrodzonych wad serca u płodu. Zapotrzebowanie na ryboflawinę u przyszłych mam wynosi 1,4 mg na dobę. 

 

Witamina B2 – preparaty

 

W naszym sklepie z suplementami diety znaleźć można najpopularniejsze rodzaje witaminy B2 – produkty w proszku i w kapsułkach o różnych formach, stężeniach i objętościach.

 

Witamina B2 w kapsułkach 

 

Przykładowe preparaty z witaminą B2 w kapsułkach

 

  • Swanson Witamina B2 (100 mg, 100 kapsułek), 
  • Witamina B2 ForMeds Bicaps (40 mg, 60 kapsułek).

 

Witamina B2 w proszku

 

Przykładowy preparat z witaminą B2 w proszku:

 

  • Witamina B2 ForMeds F-VIT B2 Witamina w proszku (60 porcji).

 

Witamina B2 – cena

 

Ile kosztują sprawdzone suplementy z zawartością witaminy B2? Ceny produktów mogą różnić się między sobą w zależności od stężenia substancji czynnej, rodzaju preparatu, producenta oraz objętości opakowania. Zakup dobrej witaminy B2, np. firmy ForMeds, to koszt rzędu 24,90 zł (60 kapsułek). Na 100 kapsułek witaminy B2 Swanson należy przeznaczyć 34,90 zł, natomiast za witaminę B2 w proszku od ForMeds zapłacisz jedynie 17,90 zł. Czy wiesz, że w naszym asortymencie dostępne są również inne witaminy i minerały? Specjalna oferta dla seniorów, dzieci, mężczyzn, kobiet czy sportowców – u nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, i przy okazji skorzystasz z atrakcyjnych rabatów!

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite