Czystek
Czystek to krzew z rodziny czystkowatych, znany ze swoich pięknych białych, różowych lub purpurowych kwiatów. Na świecie występuje jego kilkadziesiąt gatunków, wśród których największą popularnością cieszy się czystek szary oraz czystek kreteński. Większość z nich porasta tereny basenu Morza Śródziemnego, zwłaszcza jego zachodniej części. Jest on bardzo znany i ceniony w Polsce i to nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale również wszechstronne prozdrowotne działanie. Najczęściej stosowany jest on w formie naparu, jednak równie dobrze można nabyć go w postaci kapsułek czy tabletek. Jak długo można pić czystek i kiedy po niego sięgać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Czystek – na co pomaga?
Czystek na dnę moczanową, wątrobę, a może na cholesterol? Jakimi właściwościami może poszczycić się ta roślina? Poruszając ten temat, należy wspomnieć przede wszystkim o jej oddziaływaniu na układ krążenia. Według doniesień naukowych redukuje ona trójglicerydy i podwyższa stężenie „dobrego” cholesterolu we krwi, co ma niebagatelny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Wiele źródeł mówi także o jego potencjale przeciwcukrzycowym, antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i zwiększającym odporność – w badaniach zaobserwowano, że zażywanie preparatów z czystkiem obniża poziom CRP, czyli jednego z najważniejszych markerów stanu zapalnego, oraz niweluje objawy infekcji górnych dróg oddechowych. To właśnie dlatego zaleca się przyjmować czystek na przeziębienie.
Czystek – właściwości lecznicze przy problemach skórnych
Co jeszcze ma nam do zaoferowania czystek? Na co jest dobry i kto szczególnie zyska na jego suplementowaniu? W czołówce tej listy znajdują się osoby z problemami skórnymi. Czy warto stosować czystek na trądzik? Odpowiedź brzmi tak, czego potwierdzeniem są publikacje naukowe. Można w nich bowiem przeczytać, że związki zawarte w tej roślinie skutecznie rozprawiają się m.in. z bakteriami Propionibacterium acnes i Staphylococcus aureus, czyli tymi wywołującymi trądzik. Należy dodać, że nie bez powodu czystek stanowi popularny składnik wielu kosmetyków do pielęgnacji. Dzięki swoim silnym własnościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym chroni on skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, hamuje proces jej starzenia, a także wspomaga walkę z przebarwieniami.
Czystek – właściwości przeciwdrobnoustrojowe
Właściwości przeciwdrobnoustrojowe czystka nie kończą się na tych wymienionych powyżej. W świecie nauki można znaleźć dane wskazujące na jego aktywność przeciwko Streptococcus mutans, czyli bakterii przyczyniającej się do powstawania próchnicy. Na uwagę zasługują również analizy, w których odnotowano wpływ czystka na boreliozę – wykazały one, że olejek eteryczny z jego liści hamuje wzrost bakterii Borrelia burgdorferi.
Czystek – działanie na żołądek
Kiedy warto przyjmować czystek na żołądek? Wśród publikacji naukowych – zwłaszcza tych starszych i przeprowadzonych na modelu zwierzęcym – można natknąć się na informacje mówiące o jego potencjale przeciwwrzodowym. Wynika z nich, że ekstrakt z tej rośliny zwalcza bakterię Helicobacter pylori, która odpowiada za rozwój wrzodów żołądka.
Czystek – zastosowanie w odchudzaniu
Czystek a odchudzanie – czy surowiec ten wspomaga redukcję wagi, jak powszechnie się uważa? Niestety w świecie nauki brakuje badań potwierdzających tę zależność, jednak na uwagę zasługuje fakt, że jego spożywanie lekko przyspiesza przemianę materii, niweluje obrzęki, a także wspomaga detoksykację organizmu, co nie pozostaje bez znaczenia przy pozbywaniu się nadprogramowych kilogramów.
Czystek dla dzieci
Czystek może być podawany dzieciom, o ile nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. W przypadku najmłodszych dobrze sprawdzi się czystek do picia wzbogacony o miód, plasterek cytryny lub owocowy sok, który złagodzi jego nieco gorzki i cierpki smak. Zanim sięgniesz po suplementy diety z tym składnikiem w roli głównej, skontaktuj się z lekarzem.
Czystek – z czym nie łączyć?
Wdrażając czystka do codziennej suplementacji, warto wziąć pod uwagę potencjalne interakcje. Na szczęście nie ma ich zbyt dużo – niektórzy specjaliści nie polecają popijać nim posiłków, ponieważ może on zaburzać wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia.
Czystek – skutki uboczne
Wśród ziół czystek uważany jest za jedną z najbezpieczniejszych roślin do stosowania. To oznacza, że nie wywołuje on poważnych skutków ubocznych. Gdy jednak takowe się pojawią, należy przerwać kurację i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Czystek – dawkowanie
W jakich ilościach można przyjmować powyższy składnik? Napar z czystka można pić codziennie, nawet dwa razy na dzień. Jeśli wybierasz czystka w kroplach, tabletkach, kapsułkach lub innych formach, trzymaj się zaleceń producenta podanych w ulotce lub na opakowaniu wybranego preparatu.
Czystek – tabletki
Osoby, które nie przepadają za spożywaniem naparu z czystka, mogą sięgnąć po tabletki. Przy ich wyborze warto stawiać na sprawdzonych producentów, wysoką zawartość substancji czynnej oraz naturalny skład.
Czystek – kapsułki
Doskonałą alternatywą dla tabletek są proste do połykania kapsułki. W MyBionic znajdziesz rozmaite suplementy diety w tej postaci, a wśród nich:
- Medica Herbs Czystek (60 kapsułek),
- Aura Herbals Czystek Immuno+ (60 kapsułek),
- YANGO Czystek (90 kapsułek),
- HEPATICA Czystek kreteński De Lux (60 kapsułek).