Witamina B1

Witamina B1 (nazwa alternatywna: tiamina) to związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i przebiegu wielu ważnych procesów zachodzących w organizmie. O ile jej nadmiar nie jest szkodliwy dla zdrowia, tak znaczny niedobór niesie za sobą szereg przykrych konsekwencji. Czym jest i jakie właściwości wykazuje witamina B1? Produkty zawierające tiaminę – w jakiej formie występują i kiedy je przyjmować?

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 8 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 8 wyników

Ustaw kierunek malejący

Witamina B1 – właściwości 

 

Jakie działanie na organizm wykazuje witamina B1? Właściwości lecznicze tej substancji związane są przede wszystkim z funkcjonowaniem układu nerwowego – tiamina bierze udział w syntezie licznych neuroprzekaźników, w tym glutaminianu, serotoniny, asparaginianu oraz acetylocholiny. Co więcej, uczestniczy w procesie tworzenia się otoczki mielinowej oraz formowaniu się synaps.

 

Suplementacja witaminy B1 może przynieść wiele korzyści osobom zmagającym się z cukrzycą typu 2 – według badań naukowych tiamina poprawia tolerancję glukozy, a także obniża poziom cukru we krwi. Ponadto łagodzi dolegliwości bólowe związane z polineuropatią cukrzycową. Warto wspomnieć również o jej korzystnym wpływie na narząd wzroku (ochrona przed zaćmą jądrową). 

 

Witamina B1 – zapotrzebowanie 

 

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B1 w zależności od wieku i płci kształtuje się następująco:

 

0-6 miesięcy: 0,2 mg;

7-11 miesięcy: 0,3 mg;

1-3 lat: 0,5 mg;

4-6 lat: 0,6 mg;

7-9 lat: 0,9 mg;

10-12 lat: 1,0 mg;

13-15 lat: 1,2 mg (chłopcy), 1,1 mg (dziewczęta);

16-18 lat: 1,2 mg (chłopcy), 1,1 mg (dziewczęta);

≥ 19 lat: 1,3 mg (mężczyźni), 1,1 mg (kobiety).

 

Witamina B1 – niedobór 

 

W przypadku witaminy B1 skutki niedoboru bywają bardzo dotkliwe. W początkowym stadium zazwyczaj pojawiają się takie objawy jak spadek masy ciała, upośledzenie pamięci i koncentracji, pogorszenie nastroju, apatia, drażliwość, osłabienie siły mięśniowej, brak apetytu oraz zaburzenia układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. 

 

Jednym z najpoważniejszych skutków deficytu tiaminy jest choroba beri-beri, czyli skrajna forma awitaminozy, której następstwem jest uszkodzenie nerwów obwodowych. U pacjentów zmagających się z tym schorzeniem pojawia się wiele niepokojących symptomów, w tym kołatania serca, oczopląs, mrowienie dłoni i stóp, zanik mięśni, obrzęki, nudności, wymioty oraz zaburzenia czucia. 

 

Niski poziom witaminy B1 w organizmie, zwłaszcza u osób nadużywających alkoholu, może przyczynić się do wystąpienia choroby Wernickego-Korsakowa, w której dochodzi do nasilenia objawów psychiatrycznych i neurologicznych. Wśród tych najbardziej charakterystycznych wymienia się oczopląs, podwójne widzenie, zanik pamięci, drgawki oraz problemy z koordynacją ruchową.

 

Witamina B1 – dawkowanie

 

Na początek warto podkreślić, że witamina B1 nie wykazuje dużej toksyczności i na ogół jest dobrze tolerowana. Po pierwsze jej nadmiar wydalany jest wraz z moczem, po drugie zdolność wchłaniania tiaminy z przewodu pokarmowego jest mocno ograniczona. Okres jej półtrwania również jest bardzo krótki i wynosi maksymalnie 18 dni. To właśnie dlatego do tej pory nie ustalono górnych dopuszczalnych norm jej spożycia. Optymalna dawka witaminy B1 dla zdrowych osób dorosłych to 1,1-1,3 mg na dobę.

 

Witamina B1 – przeciwwskazania

 

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania witaminy B1 (suplementu) jest uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Niewskazane jest również łączenie jej z niektórymi lekami, włączając w to diuretyki pętlowe oraz medykamenty zawierające 5-fluorouracyl.

 

Witamina B1 dla dzieci

 

Suplementacja tiaminy u dzieci nie jest konieczna, jeśli nie ma ku temu wyraźnych wskazań. Jej podaż można uzupełnić odpowiednią dietą, obfitującą w produkty z witaminą B1 (mięso, rośliny strączkowe, ryby, kiełki pszenicy, produkty pełnoziarniste, orzechy). 

 

Witamina B1 w ciąży

 

Witaminy z grupy B, w tym tiamina, to niewątpliwe jedne z najważniejszych witamin w ciąży – wspomagają one prawidłowy rozwój płodu i zmniejszają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B1 u przyszłych mam nieco wzrasta i wynosi 1,4 mg. 

 

Witamina B1 – preparaty

 

W naszym sklepie z suplementami diety dostępne są preparaty z witaminą B1 o różnych formach i stężeniach. Poznaj kilka z nich!

 

Witamina B1 w tabletkach

 

Przykładowy produkt z witaminą B1 w tabletkach

 

  • Witamina B1 Now Foods (100 mg, 100 tabletek).

 

Witamina B1 w kapsułkach

 

Przykładowe produkty z witaminą B1 w kapsułkach: 

 

  • Witamina B1 ForMeds Bicaps (100 mg, 60 kapsułek), 
  • Swanson Witamina B-200 kompleks (witamina B1: 3 mg, 100 kapsułek).

 

Witamina B1 w proszku

 

Przykładowy produkt z witaminą B1 w proszku

 

  • Witamina B1 ForMeds F-VIT B1 (60 porcji). 

 

Witamina B1 – cena

 

Jeśli chodzi o ceny preparatów z tiaminą, są one bardzo zróżnicowane. Na naszej stronie dobrej jakości witamina B1 Now Foods, na przykład, kosztuje jedynie 23,90 zł. Na witaminę B1 ForMeds z kolei należy przeznaczyć 28,90 zł. Planujesz wdrożyć inne witaminy i minerały? Z pewnością znajdziesz je w naszym sklepie! Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, żeby złożyć zamówienie i przy okazji skorzystać z atrakcyjnych rabatów! 

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite