Układ nerwowy

Układ nerwowy to jeden z najważniejszych podzespołów ludzkiego organizmu. Bez niego nie byłoby możliwe widzenie, słyszenie, czucie czy przeżywanie emocji. Jakie są jego funkcje i najczęściej obejmujące go choroby? I jak w naturalny sposób wesprzeć go suplementacją? Poznaj zestawienie najlepszych preparatów, w tym ziół i witamin na układ nerwowy!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 288 produktów

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 288 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

Budowa układu nerwowego

 

Układ nerwowy dzieli się na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Ten pierwszy składa się z mózgu i rdzenia kręgowego, natomiast ten drugi z 31 par nerwów rdzeniowych i 12 par nerwów czaszkowych. Oprócz jego podziału ze względu na struktury anatomiczne wyróżniamy somatyczny układ nerwowy, który jest zależny od naszej woli, oraz autonomiczny układ nerwowy pracujący poza ludzką świadomością.

 

Funkcje układu nerwowego

 

Układ nerwowy człowieka to skomplikowany system, na który składa się tkanka glejowa i nerwowa. Jego głównym zadaniem jest integracja działania pozostałych układów w ludzkim organizmie. Odpowiada on za odbieranie bodźców ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego, generowanie sygnałów nerwowych oraz przesyłanie ich do określonych miejsc w ciele.

 

Ośrodkowy układ nerwowy

 

Ośrodkowy układ nerwowy zarządza działaniem narządów wewnętrznych, kontrolując ich reakcje w odpowiedzi na bodźce docierające do ustroju. Warunkuje on takie funkcje kognitywne jak zapamiętywanie, kojarzenie, analizowanie czy przyswajanie informacji. 

 

Obwodowy układ nerwowy

 

Obwodowy układ nerwowy można przyrównać do pośrednika wymieniającego informacje pomiędzy poszczególnymi narządami a centralnym układem nerwowym. Dzięki niemu możliwe jest poruszanie się oraz czucie. Pozwala on m.in. na takie czynności jak napinanie mięśni.

 

Choroby układu nerwowego

 

Jakie choroby układu nerwowego występują najczęściej? Do tej kategorii zalicza się takie schorzenia jak migrena, epilepsja, czy te neurodegeneracyjne, w tym choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane oraz pląsawica Huntingtona.

 

Zaburzenia układu nerwowego – objawy 

 

Podejrzewasz u siebie zaburzenia układu nerwowego? Objawy takiego stanu rzeczy to m.in. bóle głowy, trudności z koncentracją, pogorszenie pamięci, zaburzenia motoryki i równowagi, wrażenie drętwienia i mrowienia kończyn, bóle kręgosłupa, mroczki przed oczami, dzwonienie w uszach, problemy z połykaniem oraz zaburzenia zwieraczy.

 

Uszkodzenie układu nerwowego

 

Uszkodzenie układu nerwowego następuje zwykle w wyniku postępującej choroby w jego obrębie. Może być ono także następstwem rozległego urazu mechanicznego, w tym urazu czaszkowo-mózgowego, udaru mózgu, stanów zapalnych w obrębie OUN lub raka. W zależności od miejsca uszkodzenia pojawiają się bardzo zróżnicowane symptomy. Do tych najpowszechniejszych zalicza się np. problemy z równowagą, spastyczność, zaburzenia poznawcze, bóle głowy, ogniskowe zaburzenia padaczkowe czy niezdolność do identyfikowania przedmiotów.

 

Jak dbać o układ nerwowy?

 

Nie bez znaczenia dla twojej wydolności kognitywnej jest stres, zła higiena snu czy stosowanie używek, w tym alkoholu i papierosów. Jak wzmocnić układ nerwowy? Twoje neurony podziękują ci, jeśli postawisz na zbilansowaną dietę obfitującą w dobrej jakości tłuszcze, do której dodasz odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Kropką nad i zadbania o działanie twoich synaps będą suplementy i witaminy na układ nerwowy.

 

Lek działający na układ nerwowy

 

Jeśli zauważyłeś u siebie pierwsze problemy zdrowotne związane z omawianym układem, warto rozważyć wizytę u specjalisty w celu ich omówienia. Jednym z filarów leczenia takich dolegliwości jest farmakoterapia opierająca się na lekach działających na układ nerwowy. Pamiętaj jednak, że dodatkowym wsparciem dla twojego organizmu będzie także wdrożenie specjalistycznych suplementów diety poprawiających jego funkcjonowanie. Poniżej znajdziesz zestawienie wybranych specyfików od MyBionic.

 

Regeneracja układu nerwowego – suplementy 

 

Czy regeneracja układu nerwowego jest możliwa przy pomocy suplementów diety? Oczywiście, że tak! Cały wachlarz specjalistycznych preparatów dedykowanych jego wsparciu znajdziesz na stronie MyBionic – w naszym asortymencie czekają na ciebie zarówno witaminy i minerały, jak i zioła czy adaptogeny, które pozwolą ci pozbyć się uporczywych objawów. Pamiętaj, że oferujemy wyłącznie specyfiki od zaufanych wytwórców. Oprócz opcji mających za zadanie poprawić zdrowie twojego układu nerwowego sięgaj po wysokiej jakości antyoksydanty, superfoods, tran, oleje oraz suplementy dla dorosłych, dzieci, seniorów i sportowców.

 

Witaminy na układ nerwowy

 

Przykładowe witaminy na układ nerwowy

 

 • Aliness Witamina B Complex B-50 Methyl TMG Plus (100 kapsułek),
 • ForMeds Bicaps B Complex MAX kompleks witamin z grupy B (60 kapsułek),
 • Health Labs Care Vitamin B Complex (60 kapsułek).

 

Tabletki na regenerację układu nerwowego

 

Przykładowe tabletki na regenerację układu nerwowego

 

 • Essence L-Tryptofan 1 000 mg (90 tabletek),
 • Essence Moringa Oleifera 400 mg (90 tabletek),
 • Dr. Jacob's Pure Focus (100 tabletek),
 • Essence Melatonina (120 tabletek),
 • OstroVit Siberian Ginseng Żeń-szeń (120 tabletek).

 

Zioła na układ nerwowy

 

Przykładowe zioła regenerujące układ nerwowy

 • Noble Health Ashwaghanda (60 kapsułek), 
 • Swanson Catuaba Bark 465 mg (200 kapsułek), 
 • Swanson Valerian Roots (Kozłek Lekarski) 475 mg (100 kapsułek),
 • Swanson Pau d'Arco (Lapacho) 500 mg (100 kapsułek).

 

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite