Słońce ułożone z żółtych kapsułek na niebieskim tle

Witamina D to jedna z najważniejszych witamin dla naszego zdrowia. Niestety większość polskiego społeczeństwa zmaga się z jej niedoborem, a to wszystko za sprawą ograniczonego dostępu do słońca, które jest niezbędne do jej syntezy w organizmie. Dlaczego warto dbać o jej prawidłowy poziom przez cały rok? Przy jakim wyniku można mówić o jej niedoborze i jak kształtują się normy witaminy D3 na świecie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

 

Prawidłowy poziom witaminy D3 – dlaczego jest ważny? 

 

Zanim dowiesz się, jaki jest prawidłowy poziom witaminy D3 w organizmie, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak istotne jest dbanie o jej odpowiednie stężenie. Otóż jest ona niezwykle ważna dla naszego zdrowia – i to na wielu różnych płaszczyznach. Jedną z jej podstawowych funkcji jest regulowanie poziomu wapnia i fosforu we krwi, co ma ogromne znaczenie dla kondycji naszych kości. Według doniesień naukowych jej suplementowanie zmniejsza ryzyko złamań, zwłaszcza u osób starszych. 

 

Poruszając temat witaminy D, nie sposób nie wspomnieć o jej oddziaływaniu na układ krwionośny. Z publikacji naukowych wynika, że korzystnie wpływa ona na stan naszych naczyń krwionośnych, pomaga regulować przemiany cholesterolu i innych lipidów, a także niweluje stany zapalne. Należy zaznaczyć, że liczne doniesienia ze świata nauki wskazują na powiązanie pomiędzy niewystarczającym poziomem witaminy D i większym ryzykiem udaru mózgu czy zawału serca. 

 

Oczywiście właściwości witaminy D nie ograniczają się jedynie do tych wymienionych powyżej. Okazuje się bowiem, że przynosi ona dużo dobrego również naszemu układowi nerwowemu, a do tego chroni nas przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera. Co więcej, niektóre obserwacje naukowców dostarczają nam dowodów, że witamina D odgrywa ważną rolę w profilaktyce cukrzycy i nowotworów. Ponadto wspiera ona płodność poprzez stymulację produkcji hormonów płciowych.

 

Witamina D3 – norma w Polsce

 

Jeśli chodzi o normy witaminy D3 w Polsce ustalone na poziomie wystarczającego spożycia (AI), to wynoszą one 10 µg na dobę w przypadku niemowląt (0-11 miesięcy) i 15 µg dla wszystkich pozostałych osób, niezależnie od wieku i płci, włączając w to kobiety w ciąży i karmiące piersią. Normy laboratoryjne natomiast kształtują się następująco: 

 

<20 ng/ml – ciężki niedobór,

20-30 ng/ml – poziom niewystarczający, 

30-50 ng/ml – poziom prawidłowy, 

50-100 ng/ml – stężenie wysokie,

>200 ng/ml – poziom toksyczny. 

 

Miej na uwadze, że powyższe normy witaminy D3 podane są orientacyjnie i mogą różnić się w zależności od laboratorium.

 

Widok Z Tyłu Lekarza Trzymającego Próbkę Krwi

 

Normy witaminy D3 w różnych krajach – tabela

 

W jakich ilościach zaleca się spożywać witaminę słońca w innych krajach? Rekomendowane dzienne normy witaminy D3 w Europie i na świecie kształtują się następująco:

 

PRZYKŁADOWY KRAJ

ZALECANE DAWKI WITAMINY D

Normy witaminy D3 w Niemczech

800 IU (zwłaszcza dla osób, które spędzają mało czasu na świeżym powietrzu)

Normy witaminy D3 w Wielkiej Brytanii

400 IU (dla wszystkich osób powyżej 4. roku życia, szczególnie w miesiącach zimowych)

Norma witaminy D3 w Szwecji

400 IU (zwłaszcza dla osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży)

Normy witaminy D3 w Norwegii

400 IU (dla całej populacji)

Norma witaminy D3 w USA

600 IU (dla większości dorosłych) lub 800 IU (dla osób powyżej 70. roku życia)

 

Niski poziom witaminy D3 – konsekwencje zdrowotne

 

Jakie są objawy niskiego poziomu witaminy D3? Konsekwencją niewystarczającego poziomu witaminy D3 u dzieci jest najczęściej osłabienie apetytu i niepokój. Przy długo utrzymującym się niedoborze może dojść do opóźnienia wyrzynania się zębów i zarastania ciemiączka, krzywicy, wygięcia nóżek, zniekształcenia żeber oraz rozmiękczenia kości potylicy. U dorosłych z kolei można zaobserwować takie symptomy jak:

  • osłabienie, 
  • stany zapalne skóry,
  • choroby przyzębia, 
  • nawracające infekcje, 
  • powolne gojenie się ran,
  • problemy ze snem, 
  • obniżenie nastroju, 
  • spadek apetytu, 
  • bóle mięśni i kości,
  • wypadanie włosów. 

Młoda kobieta w żółtej bluzie trzyma się za twarz i wygląda na zmęczoną

 

Jak podnieść poziom witaminy D3?

 

Zastanawiasz się, jak szybko podnieść poziom witaminy D3? Możesz dostarczyć ją sobie na dwa sposoby, a jednym z nich jest przebywanie na słońcu. Z wiadomych względów w Polsce najwięcej witaminy słońca zaczerpniesz w okresie od kwietnia do września. Pamiętaj, że nie musisz w tym celu leżeć plackiem na plaży – wystarczy, że pobędziesz na słońcu przez 15 minut, co najmniej 3 razy w tygodniu, najlepiej pomiędzy 10:00 a 15:00, odsłaniając przy tym nogi, przedramiona oraz twarz.

 

Aby osiągnąć optymalny poziom witaminy D3, większość osób musi sięgnąć po suplementy diety z jej zawartością. Jeśli chodzi o ich dawkowanie, należy dobrać je na podstawie wyników badań i aktualnego stanu zdrowia. Zależy Ci na osiągnięciu jak najlepszych efektów kuracji? Zatem postaw na sprawdzone i starannie przebadane produkty. Świetnym wyborem będzie witamina D3 w kapsułkach, w tym Now Foods Witamina D3 1 000 IU, Singularis Superior Witamina D3 2 000 IU oraz Swanson Witamina D3 2 000 IU. Nie jesteś fanem preparatów w kapsułkach? W takim razie zaopatrz się w witaminę D3 w kroplach, np. Avitale by Aliness Witamina D3 2 000 IU lub Aura Herbals Witamina D3 2 000 IU Vegan

Badanie poziomu witaminy D – jak wygląda?

 

Jak zbadać poziom witaminy D3 w organizmie? Najlepiej zrobić to w punkcie pobrań. Do badania pobiera się krew z żyły łokciowej – wiedz, że nie musisz być wtedy na czczo.

Do dyspozycji masz także testy na poziom witaminy D3, które kupisz w aptece i wykonasz samodzielnie w domu. Są to testy kasetkowe, które polegają na nakłuciu palca, pobraniu krwi pipetą i naniesieniu jej na okienko.

 

Specjalista Ds. Zdrowia pobiera krew

 

Ile kosztuje badanie poziomu witaminy D3?

 

Czy badanie poziomu witaminy D3 jest refundowane? Skierowanie na jego wykonanie w ramach NFZ możesz otrzymać tylko od niektórych specjalistów, w tym endokrynologa. Na ten moment lekarz rodzinny nie może Cię na nie skierować. Oczywiście możesz zrobić je prywatnie i to bez skierowania. Jaka jest cena badania poziomu witaminy D3? Może różnić się ona w zależności od konkretnego laboratorium i wynosić od 50 do nawet ponad 100 zł.

Bibliografia +