Buzdyganek

Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris) to roślina wywodząca się z terenów basenu Morza Śródziemnego, którą można także spotkać na obszarze Azji, Afryki oraz Ameryki Północnej. Jest on obecny w medycynie ludowej od wieków, a to wszystko za sprawą jego licznych prozdrowotnych właściwości. Jakie substancje aktywne kryją się w jego wnętrzu i po jakie preparaty z jego zawartością warto sięgnąć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 8 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 8 wyników

Ustaw kierunek malejący

Buzdyganek naziemny

 

Buzdyganek naziemny to reprezentant rodziny parolistowatych. Porasta on głównie nadmorskie, piaszczyste tereny, jednak można go również znaleźć na suchych obszarach, w tym tych pustynnych. Posiada on delikatną, płożącą się łodygę i parzystopierzaste liście. Okres jego kwitnienia przypada na czas między czerwcem a październikiem. W świecie suplementów diety i kosmetyków najchętniej sięga się po jego owoce i liście.

 

Buzdyganek – właściwości

 

Dlaczego warto stosować buzdyganek naziemny? Właściwości tej rośliny to efekt działania rozmaitych substancji aktywnych kryjących się w jej wnętrzu. Wśród tych najważniejszych należałoby wyróżnić alkaloidy i flawonoidy, w tym rutynę, kwercetynę i kemferol. Na uwagę zasługują również pochodne indolu, związki fenolowe oraz saponiny steroidowe.

 

Buzdyganek naziemny – działanie

 

Bogaty wachlarz substancji chemicznych, jakie oferuje buzdyganek, sprawia, że ma on pozytywny i kompleksowy wpływ na ludzki organizm. Poprawia on funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i moczowego, a także wycisza problemy trawienne. Co więcej, wykazuje on cechy hepatoprotekcyjne, czyli wspomagające pracę komórek wątroby i chroniące ją przed potencjalnymi uszkodzeniami. Doniesienia naukowe wskazują również na jego potencjał w leczeniu bólów głowy i łagodzeniu kaszlu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na jego własności przeciwcukrzycowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.

 

Buzdyganek ziemny – zastosowanie

 

Buzdyganek naziemny charakteryzuje się szerokim zastosowaniem leczniczym. Doskonale sprawdza się on zarówno u mężczyzn borykających się z problemami z potencją, jak i u kobiet przechodzących przez menopauzę. Ciekawostką dla wielu może być fakt, iż poprawia on regenerację mięśni, dzięki czemu przyda się również w kuracji dedykowanej osobom aktywnym fizycznie.

 

Buzdyganek naziemny – potencja

 

Badania kliniczne wskazują na szczególną przydatność suplementacji buzdygankiem naziemnym u panów. W jego skład wchodzą saponiny steroidowe, które strukturalnie przypominają ludzkie hormony. Dzięki temu przy jego stosowaniu można zaobserwować nie tylko wzrost libido, ale także lepszą wydajność procesu spermatogenezy. Co więcej, zawarte w powyższym surowcu związki fenolowe hamują działanie enzymu zwanego 5-alfa-reduktazą, który uczestniczy w przemianach testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT). Ten ostatni stoi za przykrą dolegliwością, jaką jest przerost gruczołu krokowego.

 

Buzdyganek naziemny – dawkowanie

 

Jak dawkować buzdyganek dla uzyskania najlepszych efektów? Ekstrakt z owoców tej rośliny można zażywać w ilości nie wyższej niż 3 g na dobę, przy czym maksymalne stężenie saponin nie powinno przekraczać 200 mg w zalecanej dziennej porcji specyfiku. Informacje na ten temat są zwykle podane przez producenta w ulotce lub na opakowaniu produktu.

 

Buzdyganek naziemny – skutki uboczne

 

Buzdyganek naziemny jest bezpieczną substancją do suplementowania dla większości osób. Pamiętaj jednak, że wchodzi on w interakcję z niektórymi lekami, w tym tymi hipotensyjnymi i hipoglikemizującymi. Jeśli chorujesz na przewlekłe schorzenia sercowo-naczyniowe lub metaboliczne, przed wdrożeniem powyższego surowca do kuracji skonsultuj się ze swoim lekarzem.

 

Warto także mieć na uwadze, że wysokie stężenie saponin może powodować zaburzenia pracy układu pokarmowego i działać kardiotoksycznie. Buzdyganek nie jest rekomendowany na przykład osobom borykającym się z zapaleniem żołądka i chorobą wrzodową. Co więcej, po jego zażyciu trzeba unikać ekspozycji słonecznej ze względu na potencjalne ryzyko wystąpienia reakcji fototoksycznej.

 

Buzdyganek naziemny – preparaty

 

Planujesz włączyć buzdyganek naziemny do swojej suplementacji? Zatem postaw na specjalistyczne produkty na jego bazie. Suplement diety w kapsułkach i tabletkach to tylko dwie z kilku opcji, które czekają na ciebie w MyBionic.

 

Buzdyganek naziemny – tabletki

 

Przykładowe preparaty z buzdygankiem w tabletkach: 

 

  • Formotiva Testo Booster (120 tabletek),
  • Now Foods Tribulus 1 000 mg (180 tabletek),
  • Himalaya Speman (120 tabletek).

 

Buzdyganek naziemny – kapsułki

 

Przykładowe preparaty z buzdygankiem w kapsułkach: 

 

  • Medica Herbs Tribulus (60 kapsułek),
  • Swanson Full Spectrum Tribulus (Buzdyganek) 500 mg (90 kapsułek),
  • Swanson Tribulus Terrestris (Buzdyganek) 500 mg (60 kapsułek).

 

Buzdyganek naziemny – cena


Jaką kwotę należy przeznaczyć na dobrej jakości produkty z buzdygankiem naziemnym? Cena opcji dostępnych w MyBionic zależy od stężenia substancji aktywnej, formy oraz producenta. Planujesz zakup opcji od firmy OstroVit? W takim razie przygotuj się na wydatek rzędu 28,90 zł. Doskonałym wyborem będzie również propozycja od Swanson za 47,90 zł. Pamiętaj, że współpracujemy wyłącznie z zaufanymi producentami, którzy stawiają na surowce najwyższej jakości.

Search engine powered by ElasticSuite