L-karnityna

L-karnityna to substancja, po którą najchętniej sięgają osoby pragnące zrzucić nadprogramowe kilogramy. Okazuje się jednak, że ma ona o wiele więcej do zaoferowania – wycisza stany zapalne, uczestniczy w transporcie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondrium i poprawia wydolność. L-karnityna w proszku, w płynie czy w kapsułkach – która jej forma jest najlepsza? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej!

Ładuję...

Wyświetlasz 1-24 z 25 produktów

Ustaw kierunek malejący

Wyświetlasz 1-24 z 25 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

L-karnityna – co to jest?

 

L-karnityna to organiczny związek chemiczny, który jest połączeniem dwóch aminokwasów – lizyny i metioniny. Powstaje on w wątrobie, nerkach i mózgu, przy czym większość tej substancji można znaleźć w mięśniach szkieletowych i sercu.

 

W jakich pokarmach szukać l-karnityny? Są to głównie produkty odzwierzęce, w tym przetwory mleczne. Jej nieco mniejsze stężenie znajdziesz w warzywach, owocach i zbożach. Dzienne zapotrzebowanie na ten związek chemiczny dla zdrowego dorosłego wynosi 15 mg.

 

Czym jest acetyl-l-karnityna?

 

Inną substancją, na którą można często natknąć się w suplementach diety, jest acetyl-l-karnityna. Jest ona środkiem nootropowym podnoszącym poziom energii w organizmie. Produkt ten zawiera zmodyfikowaną wersję l-karnityny, która jest dedykowana osobom aktywnym fizycznie. Jednak oprócz kompleksowego działania na ciało odznacza się ona wpływem na pracę mózgu. Składnik ten świetnie sprawdza się w trakcie okresów wzmożonego stresu i intensywnego wysiłku umysłowego.

 

L-karnityna – działanie

 

Jakie cechy wykazuje l-karnityna? Właściwości tej substancji chemicznej są znacznie bardziej zróżnicowane, niż zwykło się uważać. Wspomaga ona spalanie tkanki tłuszczowej i poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Warto także zwrócić uwagę na jej oddziaływanie na układ nerwowy – usprawnia ona przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i zwiększa ogólną wydolność organizmu.

 

Na jakie inne własności możesz liczyć, włączając l-karnitynę do swojej kuracji? Na przykład uczestniczy ona w transporcie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych pomiędzy cytoplazmą a mitochondrium, dzięki czemu przyspiesza oczyszczanie komórek z toksycznych metabolitów przemiany materii. Co więcej, usprawnia ona pracę mięśni w wysokich zakresach tętna. 

 

L-karnityna – co daje?

 

L-karnityna doskonale sprawdza się u osób aktywnych fizycznie oraz takich, które chciałyby pozbyć się dodatkowych centymetrów w talii. Do jej największych zalet należy uczestniczenie w przemianach i wykorzystywaniu kwasów tłuszczowych w celach energetycznych oraz wspieranie pracy takich narządów jak nerki i wątroba. Włączenie jej do suplementacji daje również wymierne efekty w postaci podniesienia tolerancji wysiłkowej.

 

Warto mieć na uwadze, że l-karnityna przyspiesza regenerację mięśni, dzięki czemu pozwala na zwiększenie liczby jednostek treningowych w tygodniu. Jednak to niejedyna jej zaleta, ponieważ minimalizuje ona także ryzyko wystąpienia kontuzji. Dla jeszcze korzystniejszego efektu poleca się łączyć ją z kolagenem, kreatyną, witaminami z grupy B oraz magnezem.

 

L-karnityna – dawkowanie

 

Standardowa objętość l-karnityny wynosi od 500 do 3 000 mg na dobę. Najważniejsze to nie przekraczać dawki podanej przez producenta na opakowaniu lub w ulotce. Jeśli dysponujesz l-karnityną w tabletkach, na przykład OstroVit L-Carnitine 1 000 mg, przyjmuj 1 tabletkę przed pierwszym posiłkiem.

 

L-karnityna – jak stosować?

 

Doniesienia naukowe pokazują, że l-karnityna jest całkowicie bezpieczna do stosowania przez okres 3 miesięcy. Jeśli chcesz wydłużyć swoją kurację, najlepiej zasięgnij porady specjalisty. Warto również pamiętać o regularności, ponieważ suplementowanie jej w kratkę będzie miało niewielki wpływ na twoje wyniki treningowe.

 

L-karnityna – skutki uboczne 

 

Czy zażywanie l-karnityny może wiązać się ze skutkami ubocznymi? Odpowiedź brzmi tak, a wśród tych najczęściej występujących wymienia się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym biegunki, nudności, zaparcia i wymioty. Podczas przyjmowania jej dużych dawek może pojawić się też lekko ,,rybi” zapach ciała, który jest uwalniany wraz z potem. 

 

L-karnityna – przeciwwskazania 

 

Jeśli przepisano ci leki specjalistyczne, wiedz, że l-karnityna może wchodzić w interakcje z niektórymi z nich. Nie łącz jej z antybiotykami, a także środkami przeciwdrgawkowymi i przeciwzakrzepowymi. W takim wypadku przed rozpoczęciem kuracji najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Kto jeszcze nie powinien jej stosować? W grupie tej znajdują się osoby z niedoczynnością tarczycy oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.

 

L-karnityna – odchudzanie

 

Wiele osób pragnących zrzucić nadprogramowe kilogramy chętnie sięga właśnie po l-karnitynę. Ile można schudnąć i czy w ogóle warto ją przyjmować – to najczęściej pojawiające się pytania w jej kontekście. Jej stosowanie wspomaga walkę z otyłością i zapobiega przybieraniu na wadze, a wszystko to dzięki wspieraniu metabolizmu glukozy. Pamiętaj, że dla najlepszych efektów należy połączyć suplementację z odpowiednią i zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną.

 

L-karnityna – opinie

 

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kuracji l-karnityną? Opinie na temat suplementów diety z jej zawartością pochodzące ze strony MyBionic są bardzo pochlebne. W naszym sklepie masz możliwość zaopatrzenia się w produkty najwyższej jakości i od najbardziej zaufanych producentów. Poniżej znajduje się zestawienie najpopularniejszych z nich.

 

L-karnityna – kapsułki

 

Przykładowe preparaty z L-karnityną w kapsułkach:

 

  • Yamamoto Nutrition Acetyl L-carnitine 1 000 mg (60 kapsułek),
  • Swanson Acetyl L-karnityny ALC 500 mg (100 kapsułek),
  • OstroVit Supreme Capsules L-karnityna 1 250 mg (60 kapsułek).

 

L-karnityna – tabletki

 

Przykładowe preparaty z L-karnityną w tabletkach:

 

  • 6PAK EL L-karnityna 1 000 mg (90 tabletek),
  • Trec Thermo Fat Burner MAX (120 tabletek).

 

L-karnityna – shot

 

Przykładowe preparaty z L-karnityną w formie shotu:

 

  • Namedsport Acetyl L-Carnitine Strong (20x25 ml).

 

L-karnityna – w proszku

 

Przykładowy preparat z L-karnityną w proszku

 

  • Dr. Jacob's Q10 80g Synergia z ryboflawiną tauryną i l karnityną,
  • Trec ENDU L-Karnityna 3000 Sport Shot 100 ml o smaku jabłkowo-gruszkowym.

 

L-karnityna – do picia

 

Przykładowy preparat z L-karnityną do picia

 

  • Solgar L-Karnityna 1 500 mg 473 ml.

 

 

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite