Witamina E

Witamina E, należąca do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, to związek tokoferoli i tokotrienoli, wśród których największą aktywność biologiczną wykazuje alfa-tokoferol. Uznawana jest ona za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, który skutecznie neutralizuje wolne rodniki i zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Poznaj najważniejsze zagadnienia na jej temat oraz suplementy diety, po które warto sięgnąć!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 22 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 22 wyników

Ustaw kierunek malejący

Witamina E – działanie

 

Witamina E, wchodząca w skład niezwykle cennych witamin ADEK, znajduje zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Uznawana jest ona za silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki i w konsekwencji zapobiega rozwojowi niektórych chorób przewlekłych, wspomaga płodność, a także hamuje procesy starzenia. Ponadto przeciwdziała powstawaniu zakrzepów, chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem i usprawnia funkcjonowanie narządu wzroku. Na szczególną uwagę zasługuje również jej działanie przeciwnowotworowe.

 

Witamina E – zapotrzebowanie 

 

Zapotrzebowanie na witaminę E zależy od kilku różnych czynników, w tym wieku, płci oraz ogólnej kondycji zdrowotnej. Jej zalecane dzienne spożycie u osób z poszczególnych grup kształtuje się następująco:

 

Niemowlęta: 0-6 miesięcy: 4 mg, 7-11 miesięcy: 5 mg;

Dzieci: 1-6 lat: 6 mg, 7-9 lat: 7 mg;

Chłopcy: 10-18 lat: 10 mg;

Dziewczęta: 10-18 lat: 8 mg;

Mężczyźni ≥ 19 lat.: 10 mg;

Kobiety ≥ 19 lat: 8 mg;

Kobiety w ciąży: 10 mg;

Kobiety karmiące piersią: 11 mg. 

 

Witamina E – niedobór 

 

W przypadku witaminy E skutki niedoboru bywają bardzo dotkliwe i manifestują się w zróżnicowany sposób. Hipowitaminozie mogą towarzyszyć takie objawy jak przewlekłe zmęczenie, zaburzenia neurologiczne, rogowacenie skóry, zwiększona podatność na infekcje, niepłodność lub bezpłodność, pogorszenie wzroku, wolniejsze gojenie się ran, bolesność i zanik mięśni, osłabienie koncentracji, rozdrażnienie, wypadanie włosów oraz problemy z kośćmi i zębami. 

 

Witamina E – dawkowanie 

 

W jakich ilościach najlepiej stosować witaminę E? Dawkowanie zawsze powinno być dobierane indywidualnie. Należy zachować przy tym dużą ostrożność, żeby nie doprowadzić do hiperwitaminozy. Zgodnie z wytycznymi EFSA górny tolerowany poziom spożycia witaminy E w zależności od wieku wynosi: 

 

1-3 lat: 100 mg/dzień;

4-6 lat: 120 mg/dzień;

7-10 lat: 160 mg/dzień;

11-14 lat: 220 mg/dzień;

15-17 lat: 260 mg/dzień;

Dorośli: 300 mg/dzień;

Kobiety w ciąży i karmiące piersią: 300 mg/dzień. 

 

Witamina E – przeciwwskazania

 

Główne przeciwwskazania do suplementowania witaminy E to problemy z krzepliwością krwi, przyjmowanie estrogenów i leków przeciwzakrzepowych oraz radioterapia i chemioterapia.

 

Witamina E – skutki uboczne

 

Witamina E nie wykazuje dużej toksyczności i jest dość dobrze tolerowana przez organizm, jednak przy jej niekontrolowanym spożywaniu mogą pojawić się takie symptomy jak zmęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie, osłabienie siły mięśniowej, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, senność oraz zaburzenia widzenia. 

 

Witamina E dla dzieci

 

Nie rekomenduje się suplementowania witaminy E u zdrowych niemowląt i kilkulatków, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. W razie potrzeby warto sięgnąć po specjalną witaminę E w kroplach dla dzieci lub witaminę E w kroplach dla niemowląt, które łatwiej jest podać maluchowi niż kapsułki. 

 

Witamina E w ciąży

 

Choć witamina E to jedna z najważniejszych witamin w ciąży, nie zawsze zaleca się jej przyjmowanie w formie aptecznych specyfików. Według specjalistów można dostarczyć ją w odpowiednich ilościach za pomocą zbilansowanej diety, nawet w przypadku zwiększonego zapotrzebowania. 

 

Witamina E – preparaty 

 

W sklepach z suplementami diety dostępne są rozmaite produkty z witaminą E, przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, w jakich formach występują!

 

Naturalna witamina E w kapsułkach 

 

Przykładowe preparaty z naturalną witaminą E w kapsułkach:

  • Witamina E Aliness (400 IU, 100 kapsułek),
  • ForMeds Witamina E + C (60 kapsułek), 
  • Swanson Witamina E (400 IU, 100 kapsułek), 
  • Swanson Witamina E Mix Tokoferoli (400 IU, 100 kapsułek),
  • Selen i Witamina E Swanson (400 IU, 90 kapsułek). 

Naturalna witamina E w kroplach 

 

Przykładowe preparaty z naturalną witaminą E w kroplach

  • Avitale by Aliness Witamina E (30 ml),
  • Witamina E Aura Herbals (30 ml). 

Naturalna witamina E w płynie

 

Przykładowy preparat z naturalną witaminą E w płynie:

  • Solgar Witamina E (59,2 ml). 

Witamina E – cena

Kapsułki, krople czy witamina E w płynie – cena poszczególnych produktów zależy od ich rodzaju oraz producenta. W naszym sklepie znajdziesz witaminy i minerały w rozmaitych przedziałach cenowych i na każdą kieszeń – za dobrej jakości suplementy diety z witaminą E (i nie tylko!) zapłacisz od kilku do kilkudziesięciu złotych. 

Bibliografia +