Witamina E

Witamina E, należąca do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, to związek tokoferoli i tokotrienoli, wśród których największą aktywność biologiczną wykazuje alfa-tokoferol. Uznawana jest ona za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, który skutecznie neutralizuje wolne rodniki i zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Poznaj najważniejsze zagadnienia na jej temat oraz suplementy diety, po które warto sięgnąć!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 29 produktów

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 29 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

Witamina E – działanie

 

Witamina E, wchodząca w skład niezwykle cennych witamin ADEK, znajduje zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Uznawana jest ona za silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki i w konsekwencji zapobiega rozwojowi niektórych chorób przewlekłych, wspomaga płodność, a także hamuje procesy starzenia. Ponadto przeciwdziała powstawaniu zakrzepów, chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem i usprawnia funkcjonowanie narządu wzroku. Na szczególną uwagę zasługuje również jej działanie przeciwnowotworowe.

 

Witamina E – zapotrzebowanie 

 

Zapotrzebowanie na witaminę E zależy od kilku różnych czynników, w tym wieku, płci oraz ogólnej kondycji zdrowotnej. Jej zalecane dzienne spożycie u osób z poszczególnych grup kształtuje się następująco:

 

Niemowlęta: 0-6 miesięcy: 4 mg, 7-11 miesięcy: 5 mg;

Dzieci: 1-6 lat: 6 mg, 7-9 lat: 7 mg;

Chłopcy: 10-18 lat: 10 mg;

Dziewczęta: 10-18 lat: 8 mg;

Mężczyźni ≥ 19 lat.: 10 mg;

Kobiety ≥ 19 lat: 8 mg;

Kobiety w ciąży: 10 mg;

Kobiety karmiące piersią: 11 mg. 

 

Witamina E – niedobór 

 

W przypadku witaminy E skutki niedoboru bywają bardzo dotkliwe i manifestują się w zróżnicowany sposób. Hipowitaminozie mogą towarzyszyć takie objawy jak przewlekłe zmęczenie, zaburzenia neurologiczne, rogowacenie skóry, zwiększona podatność na infekcje, niepłodność lub bezpłodność, pogorszenie wzroku, wolniejsze gojenie się ran, bolesność i zanik mięśni, osłabienie koncentracji, rozdrażnienie, wypadanie włosów oraz problemy z kośćmi i zębami. 

 

Witamina E – dawkowanie 

 

W jakich ilościach najlepiej stosować witaminę E? Dawkowanie zawsze powinno być dobierane indywidualnie. Należy zachować przy tym dużą ostrożność, żeby nie doprowadzić do hiperwitaminozy. Zgodnie z wytycznymi EFSA górny tolerowany poziom spożycia witaminy E w zależności od wieku wynosi: 

 

1-3 lat: 100 mg/dzień;

4-6 lat: 120 mg/dzień;

7-10 lat: 160 mg/dzień;

11-14 lat: 220 mg/dzień;

15-17 lat: 260 mg/dzień;

Dorośli: 300 mg/dzień;

Kobiety w ciąży i karmiące piersią: 300 mg/dzień. 

 

Witamina E – przeciwwskazania

 

Główne przeciwwskazania do suplementowania witaminy E to problemy z krzepliwością krwi, przyjmowanie estrogenów i leków przeciwzakrzepowych oraz radioterapia i chemioterapia.

 

Witamina E – skutki uboczne

 

Witamina E nie wykazuje dużej toksyczności i jest dość dobrze tolerowana przez organizm, jednak przy jej niekontrolowanym spożywaniu mogą pojawić się takie symptomy jak zmęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie, osłabienie siły mięśniowej, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, senność oraz zaburzenia widzenia. 

 

Witamina E dla dzieci

 

Nie rekomenduje się suplementowania witaminy E u zdrowych niemowląt i kilkulatków, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. W razie potrzeby warto sięgnąć po specjalną witaminę E w kroplach dla dzieci lub witaminę E w kroplach dla niemowląt, które łatwiej jest podać maluchowi niż kapsułki. 

 

Witamina E w ciąży

 

Choć witamina E to jedna z najważniejszych witamin w ciąży, nie zawsze zaleca się jej przyjmowanie w formie aptecznych specyfików. Według specjalistów można dostarczyć ją w odpowiednich ilościach za pomocą zbilansowanej diety, nawet w przypadku zwiększonego zapotrzebowania. 

 

Witamina E – preparaty 

 

W sklepach z suplementami diety dostępne są rozmaite produkty z witaminą E, przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, w jakich formach występują!

 

Naturalna witamina E w kapsułkach 

 

Przykładowe preparaty z naturalną witaminą E w kapsułkach:

  • Witamina E Aliness (400 IU, 100 kapsułek),
  • ForMeds Witamina E + C (60 kapsułek), 
  • Swanson Witamina E (400 IU, 100 kapsułek), 
  • Swanson Witamina E Mix Tokoferoli (400 IU, 100 kapsułek),
  • Selen i Witamina E Swanson (400 IU, 90 kapsułek). 

Naturalna witamina E w kroplach 

 

Przykładowe preparaty z naturalną witaminą E w kroplach

  • Avitale by Aliness Witamina E (30 ml),
  • Witamina E Aura Herbals (30 ml). 

Naturalna witamina E w płynie

 

Przykładowy preparat z naturalną witaminą E w płynie:

  • Solgar Witamina E (59,2 ml). 

Witamina E – cena

Kapsułki, krople czy witamina E w płynie – cena poszczególnych produktów zależy od ich rodzaju oraz producenta. W naszym sklepie znajdziesz witaminy i minerały w rozmaitych przedziałach cenowych i na każdą kieszeń – za dobrej jakości suplementy diety z witaminą E (i nie tylko!) zapłacisz od kilku do kilkudziesięciu złotych. 

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite