Witamina K

Witamina K stanowi grupę organicznych związków chemicznych, niezbędnych dla utrzymania homeostazy organizmu. Pełni ona istotną funkcję w procesie krzepnięcia krwi i wspiera działanie układu sercowo-naczyniowego. Jakie dokładnie właściwości wykazuje ta substancja? Witamina K w płynie, kroplach, tabletkach czy kapsułkach – w jakich formach występuje i ile kosztują preparaty z jej zawartością?

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 93 produktów

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 93 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

Witamina K – właściwości 

 

Mianem witaminy K określa się grupę związków organicznych o zbliżonej budowie chemicznej. Należą do niej przede wszystkim fitochinon (syntetyzowany w roślinach) oraz menachinon (wytwarzany przez florę jelitową). Można do niej również zaliczyć menadion, otrzymywany w sposób syntetyczny w laboratorium i odznaczający się wyższą przyswajalnością niż jego naturalny odpowiednik. Dwie pierwsze substancje rozpuszczają się w tłuszczach, natomiast druga w wodzie. 

 

Witamina K ma duże znaczenie dla ludzkiego organizmu. Bierze ona udział w procesie karboksylacji białek, zmniejsza ryzyko zwapnienia naczyń krwionośnych oraz – razem z witaminą D3 – korzystnie wpływa na układ kostny. Wśród jej najważniejszych funkcji wymienia się udział w syntezie protrombiny będącej istotnym czynnikiem krzepnięcia krwi. Co więcej, nie pozostaje ona bez znaczenia dla procesu apoptozy, czyli zaplanowanej śmierci komórki.

 

Witamina K – zapotrzebowanie 

 

Jakie normy obowiązują dla witaminy K? Dzienne zapotrzebowanie zależy od wieku oraz płci i kształtuje się następująco: 

 

0-6 miesięcy: 5 µg;

1-11 miesięcy: 8,5 µg;

1-3 lat: 15 µg;

4-6 lat: 20 µg;

7-9 lat: 25 µg;

10-12 lat: 40 µg; 

13-15 lat: 50 µg;

16-18 lat: 65 µg (chłopcy), 55 µg (dziewczęta);

≥ 19 lat: 65 µg (mężczyźni), 55 µg (kobiety).

 

Witamina K – niedobór

 

Witamina K to związek chemiczny, który można łatwo dostarczyć w zbilansowanej diecie. Jakie są najczęstsze symptomy świadczące o jej niedoborze? Zaliczają się do nich m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, wolne gojenie się ran, obfite miesiączki oraz krwiomocz. Co więcej, jej niewystarczająca podaż w organizmie może zwiększać ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych. Ponadto rekomenduje się suplementację tej witaminy w ciąży i podczas karmienia piersią w celu przeciwdziałania anomaliom kostnym i chorobie krwotocznej noworodków.

 

Witamina K – dawkowanie 

 

Jak stosować witaminę K? Dawkowanie preparatów zwykle ustalane jest indywidualnie – w zależności od wieku, płci oraz stosowanej diety. Zdrowy dorosły powinien przyjmować średnio od 55 do 65 µg każdego dnia lub 1 µg na każdy kilogram masy ciała. Górna tolerowana dawka dla tej substancji nie została określona.

 

Witamina K – przeciwwskazania 

 

Kto nie powinien decydować się na zażywanie witaminy K? Przeciwskazania do jej suplementacji stanowi równoczesna farmakoterapia antykoagulantami, czyli lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryną). Może ona osłabiać ich działanie, przyczyniając się do incydentów sercowo-naczyniowych. 

 

Witamina K – skutki uboczne

 

Z jakimi konsekwencjami wiąże się spożywanie zbyt dużych ilości witaminy K? Skutki uboczne jej nadmiaru w organizmie manifestują się wzmożoną potliwością, bólami wątroby i serca, uczuciem gorąca, niedokrwistością oraz hemolizą. W celu uniknięcia przykrych dolegliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem klinicznym, który zleci oznaczenie jej stężenia we krwi i określi zapotrzebowanie.

 

Witamina K dla dzieci

 

Witamina K jest istotnym czynnikiem zrównoważonego rozwoju dziecka. Należy pamiętać, że jej niedobory pojawiają się niezwykle rzadko. Najlepszą praktyką w przypadku nieletnich jest dopilnowanie przez rodziców zbilansowanego jadłospisu, który pokryje dzienne zapotrzebowanie na witaminę K i będzie skuteczną profilaktyką schorzeń związanych z krzepliwością krwi. W razie potrzeby warto rozważyć wdrożenie suplementacji – na rynku dostępnych jest wiele preparatów dedykowanym najmłodszym, w tym witamina K w sprayu oraz żelkach.

 

Witamina K dla niemowląt 

 

Witamina K dla niemowląt i noworodków to ważny element protokołu pourodzeniowego. Nowo narodzone dzieci nie posiadają jej zapasów, a ze względu na nagłe ustanie dopływu substancji odżywczych z ciała matki, jej poziom szybko spada. Dlatego też rekomenduje się podanie dawki domięśniowej, zapobiegającej VKDB, tj. krwawieniu z niedoboru witaminy K. Inną opcją jest podawanie witaminy K doustnie, jednak wymaga ono dużej skrupulatności ze strony rodziców.

 

Witamina K – preparaty

 

W naszym sklepie internetowym znajdziesz rozmaite preparaty z witaminą K – suplementy diety w kapsułkach, kroplach czy żelkach to tylko to tylko kilka z wielu opcji, jakie masz do dyspozycji!

 

Witamina K – krople

 

Przykładowy preparat z witaminą K w kroplach:

 

  • Witamina K Dr. Jacob’s + witamina D3 (20 ml).

 

Witamina K w tabletkach

 

Przykładowy preparat z witaminą K w tabletkach

 

  • Puritan's Pride Witamina K (100 mg, 100 tabletek).

 

Witamina K – kapsułki

 

Przykładowy preparat z witaminą K w kapsułkach

 

  • Witamina K Swanson (200 mcg, 30 kapsułek).

 

Witamina K – proszek

 

Przykładowy preparat z witaminą K w proszku: 

 

  • ForMeds F-VIT Witamina K2 MK-7 (30 porcji).

 

Witamina K w sprayu

 

Przykładowy preparat z witaminą K w sprayu

 

  • Osavi Witamina D3 + K2 o smaku miętowym (25 ml).

 

Witamina K – żelki

 

Przykładowy preparat z witaminą K w żelkach:

 

  • Osavi Witaminy D3 + K2 wegańskie żelki o smaku malinowym (60 żelek).

 

Witamina K – cena

 

Ile kosztują preparaty z witaminą K dla dorosłych? Cena suplementu zwykle zależy od jego formy, stężenia oraz liczby dawek. W MyBionic znajdziesz produkty już w cenie 1,99 zł. Za tabletki z witaminą K firmy Swanson, na przykład, zapłacisz 48,90 zł. Z kolei zakup suplementów firmy Laborell to wydatek rzędu 37,90-52,90 zł. W naszym asortymencie znajdziesz również inne witaminy i minerały, w tym witaminy ADEK, w bardzo przystępnych cenach. Zapraszamy cię również do śledzenia naszych promocji!

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite