Tauryna

Tauryna to substancja znana przede wszystkim ze swoich właściwości pobudzających. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jej działanie na organizm jest znacznie szersze, niż powszechnie się uważa. Wbrew pozorom nie jest ona obecna jedynie w napojach energetyzujących, ale również w niektórych pokarmach i suplementach diety. Co dokładnie ma nam do zaoferowania tauryna? Co to jest i gdzie występuje? Poznaj najważniejsze informacje na temat tauryny – pochodzenia, dawkowania oraz skutków ubocznych jej stosowania.

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 3 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 3 wyników

Ustaw kierunek malejący

Tauryna 

 

Tauryna to substancja po raz pierwszy wyizolowana w pierwszej połowie XIX wieku z żółci byka (Bos taurus) i to właśnie stąd wzięła się jej nazwa. Jej wyjątkowe właściwości dostrzeżono dopiero w latach 70. XX wieku i cenione są one aż do dzisiaj – i to nie tylko w świecie sportu. Czym dokładnie jest ten związek i co ma nam do zaoferowania? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. 

 

Czym jest tauryna

 

Tauryna, inaczej kwas 2-aminoetanosulfonowy, to aminokwas niebiałkowy składający się z dwóch aminokwasów siarkowych, a mianowicie cysteiny i metioniny. W ustroju człowieka jest ona obecna w ilości ok. 1 grama na kilogram masy ciała – można ją znaleźć m.in. w siatkówce oka, jelicie cienkim, płucach, wątrobie, nerkach, nadnerczach, mózgu oraz mięśniach szkieletowych. Co istotne, ludzki organizm posiada zdolność do jej syntetyzowania, jednak w niewystarczającym stopniu. Dobra wiadomość jest taka, że można dostarczyć jej sobie z zewnętrznych źródeł. Jakich konkretnie?

 

Tauryna – gdzie występuje?

 

Gdzie dokładnie występuje tauryna? Aminokwas ten jest zawarty w niektórych pokarmach, włączając w to ryby, ostrygi, mięso z indyka, świeże małże, surową wieprzowinę i wołowinę oraz tuńczyka z puszki. Ponadto na taurynę (naturalną) można natknąć się w grochu, ciecierzycy, soczewicy oraz wodorostach. Tauryna powszechnie dodawana jest do napojów energetycznych i jest to ilość na poziomie 0,35-0,40%. Warto dodać, że w zależności od diety, jaką stosujemy, dziennie przyjmujemy średnio 40-400 mg tauryny, natomiast nasz organizm wytwarza jej ok. 50-125 mg na dzień. 

 

Tauryna – właściwości antykataboliczne 

 

Co robi tauryna, jeśli chodzi o oddziaływanie na nasz organizm? W pierwszej kolejności należy wspomnieć o jej właściwościach antykatabolicznych, czyli chroniących tkankę mięśniową przed rozpadem. Nie wpływa ona na przyrost mięśni bezpośrednio, a poprzez magazynowanie i transportowanie azotu, który pełni ważną funkcję w odbudowie uszkodzonych tkanek wskutek intensywnego wysiłku. To właśnie azot sprawia, że mięśnie są w stanie wytworzyć białka i odbudować swoje struktury bez konieczności pobierania aminokwasów z rozbitych białek mięśniowych. 

 

Tauryna – działanie anaboliczne 

 

Poruszając temat l-tauryny nie sposób nie wspomnieć także o jej potencjale anabolicznym, czyli sprzyjającym tworzeniu się i wzrostowi nowych tkanek. Tutaj również nie działa ona bezpośrednio, a poprzez transportowanie kreatyny – białka umożliwiającego regenerację mięśni oraz ich szybki przyrost. Co więcej, substancja ta stymuluje trzustkę do produkcji insuliny, która uznawana jest za naturalny hormon anaboliczny.

 

Tauryna – zastosowanie

 

Co jeszcze ma nam do zaoferowania tauryna? Na co pomaga i dla kogo jest wskazana? Jej cenne własności nie kończą się na tych wymienionych powyżej. Według doniesień naukowych związek ten reguluje ciśnienie krwi i redukuje poziom homocysteiny, która w nadmiarze prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia. Niektóre analizy wskazują również na powiązanie pomiędzy stosowaniem tauryny a spadkiem stężenia trójglicerydów we krwi oraz obniżeniem aktywności AST i ALT przy schorzeniach wątroby. Warto zaznaczyć, że w świecie nauki pojawiło się także mnóstwo badań na modelu zwierzęcym potwierdzających skuteczność tauryny w łagodzeniu stanów zapalnych, ochronie nerek przed uszkodzeniami wywołanymi cukrzycą, a nawet poprawie płodności poprzez zwiększenie ruchliwości i wzrostu przeżycia plemników. Na dodatkową uwagę zasługuje publikacja, w której zaobserwowano, że tauryna zwiększa przyswajalność żelaza, a więc może być cennym elementem leczenia niedokrwistości. 

 

Tauryna – skutki uboczne

 

Jakie działania niepożądane niesie za sobą spożywanie tauryny? Szkodliwość tego związku nie jest tak duża, jak powszechnie się uważa, o ile oczywiście przyjmuje się go w rozsądnych ilościach. Niepokojące objawy mogą pojawić się przy przekroczeniu maksymalnej dziennej dawki tauryny (>3 g) – wśród nich wymienia się przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym ból brzucha, biegunkę i wymioty. Nieznaczne przedawkowanie tauryny nie jest niebezpieczne dla zdrowych osób, ponieważ jej nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Należy zaznaczyć, że nie powinno się zażywać suplementów z tauryną w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

 

Tauryna – dawkowanie

 

Skoro poznałeś już najważniejsze informacje na temat tauryny – kiedy stosować ten aminokwas i jaki jest jego wpływ na zdrowie – warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich ilościach go suplementować. Otóż jego bezpieczna dawka nie została odgórnie ustalona, jednak na podstawie badań naukowych można przyjąć, że jej optymalna dzienna porcja wynosi 3 g. Dla własnego bezpieczeństwa i uzyskania jak najlepszych efektów kieruj się wskazówkami producenta podanymi w ulotce lub na opakowaniu zakupionego specyfiku. 

 

Tauryna dla dzieci

 

Dotychczasowe obserwacje naukowców wykazały, że przyjmowanie tauryny wraz z pożywieniem nie jest niebezpieczne dla najmłodszych, jednak nie zaleca się podawania im specjalistycznych preparatów zawierających tę substancję. 

 

Tauryna – suplementacja

 

Niezależnie od tego, czy sięgasz po taurynę przed treningiem, czy spożywasz ją w celu dodania sobie energii przed innymi aktywnościami, dobrze jest zaopatrzyć się w produkt wysokiej jakości. W jakiej formie zażywać taurynę? Suplementy w proszku i kapsułkach to tylko dwie z kilku opcji, jakie masz do dyspozycji.

 

Tauryna w proszku

 

Przykładowe preparaty z tauryną w proszku

 

  • Trec Creatine Micronized 200 MESH + Taurine (400g), 
  • Dr. Jacob's Q10 Synergia z ryboflawiną tauryną i l-karnityną (80 g). 

 

Tauryna – tabletki

 

Przykładowy preparat z tauryną w tabletkach: 

 

  • Swanson Fat Burner (60 tabletek). 

 

Tauryna – kapsułki

 

Przykładowe preparaty z tauryną w kapsułkach: 

 

  • BioTech USA Caffeine + Taurine (60 kapsułek), 
  • Aliness L-Taurine 800 mg (100 kapsułek), 
  • Swanson Tauryna 500 mg (100 kapsułek). 

 

Tauryna – płyn 

 

Przykładowe preparaty z tauryną w płynie: 

 

  • FA Ice Pump Juice Shot o smaku marakui (120 ml), 
  • Levrone Shaaboom Pump Shot o smaku egzotycznym (120 ml), 
  • Skull Labs Angel Dust Shot o smaku mango (120 ml). 

 

Tauryna – cena

 

Jaką kwotę należy przeznaczyć na suplementy diety z tauryną? Cena produktów w naszym sklepie różni się w zależności od ich rodzaju, stężenia substancji czynnej oraz producenta. Dobrej jakości specyfik w kapsułkach można nabyć za niecałe 30 zł (Biotech Kofeina + Tauryna). Warto zwrócić również uwagę na shoty, w tym np. Skull Labs Angel Dust Shot, który zawiera 500 mg tauryny na 100 ml i kosztuje 3,69 zł. Preferujesz taurynę w proszku? Zatem postaw na Trec Creatine Micronized 200 MESH + Taurine za 123,90 zł lub Dr. Jacob's Q10 Synergia z ryboflawiną tauryną i L-karnityną za 129,90 zł. 

Search engine powered by ElasticSuite