Morwa biała
Morwa biała to niewielkie drzewo liściaste z rodziny morwowatych, wywodzące się z Chin, cenione przez entuzjastów medycyny alternatywnej z całego świata. Ich fascynacja tym ziołem oczywiście nie wzięła się znikąd – okazuje się bowiem, że kryje ono w sobie szereg wyjątkowych związków, które wspomagają rozmaite procesy zachodzące w organizmie. Jakie są najważniejsze właściwości morwy białej i dlaczego warto ją suplementować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Morwa biała – na co pomaga?
Jakie działanie na organizm wykazuje morwa biała? Na co pomaga i dla kogo jest wskazana? W pierwszej kolejności powinny sięgnąć po nią osoby borykające się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Według doniesień naukowych roślina ta znacząco redukuje stężenie glukozy we krwi po posiłku, dlatego może stanowić cenny element leczenia takich schorzeń jak insulinooporność czy cukrzyca typu 2. Warto zaznaczyć, że jej potencjał hipoglikemiczny to przede wszystkim zasługa obecnych w niej flawonoidów oraz 1-deoksynojirimycyny (1-DNJ) – substancji należącej do grupy alkaloidów.
Morwa biała – właściwości lecznicze w przypadku hiperlipidemii
Komu jeszcze polecana jest morwa biała? Suplement z jej zawartością może sprawdzić się u osób z podwyższonym cholesterolem we krwi. Jako źródło polifenoli obniża ona poziom „złego” cholesterolu, przyczyniając się jednocześnie do wzrostu tego „dobrego”. Efektem takiego zjawiska jest mniejsze ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.
Morwa biała – działanie przeciwbakteryjne
Przyjmowanie kapsułek, naparów czy tabletek z morwy białej może okazać się pomocne w zwalczaniu niektórych bakterii. Wynika to stąd, że jej liście obfitują w związki z grupy flawonoidów, które niwelują rozmaite patogeny, w tym salmonellę, pałeczki Shigella oraz gronkowca złocistego.
Morwa biała – odchudzanie
Wiele osób chętnie stosuje morwę białą na odchudzanie i nie dzieje się to bez powodu – wspomaga ona metabolizm węglowodanów, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Co ciekawe, ekstrakt z jej liści nierzadko polecany jest przy znacznej nadwadze lub otyłości. Nie bez znaczenia w kontekście redukcji wagi pozostaje również fakt, że reguluje on funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej.
Morwa biała – zastosowanie w kosmetyce
Morwa biała to składnik chętnie wykorzystywany w kosmetyce, a to wszystko za sprawą jego właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwutleniających. Zwykle można znaleźć go w kosmetykach dedykowanych cerze dojrzałej oraz tłustej i trądzikowej. Niektóre źródła wskazują także na jego własności nawilżające oraz niwelujące przebarwienia i zaczerwienienia.
Morwa biała – skutki uboczne
Jakich działań niepożądanych można spodziewać się po zażyciu morwy białej – kapsułek, naparu, tabletek czy innych form? Przy przedawkowaniu preparatów z jej zawartością mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym ból brzucha, wzdęcia, mdłości, wymioty i biegunka.
Morwa biała – przeciwwskazania
Decydując się na wdrożenie morwy białej do codziennej suplementacji, należy wziąć pod uwagę ewentualne interakcje z przyjmowanymi na co dzień lekami. Jako że wykazuje ona własności hipoglikemizujące i hipolipidemiczne, nie powinno się jej łączyć z farmaceutykami obniżającymi poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Co więcej, nie jest ona wskazana dla osób z nadwrażliwością lub alergią na jej liście bądź owoce. Ponadto nie zaleca się zażywania morwy białej w ciąży i podczas karmienia piersią, ponieważ pojawiło się zbyt mało badań potwierdzających bezpieczeństwo jej stosowania u przyszłych i młodych mam.
Morwa biała – dawkowanie
W jakich ilościach spożywać morwę białą do picia, w tabletkach lub innych formach? Do tej pory nie opracowano oficjalnych zaleceń dotyczących jej suplementowania, jednak według doniesień naukowych widoczne efekty hipoglikemizujące można uzyskać przy 8-18 mg DNJ na dzień. Biorąc pod uwagę ten fakt, najlepiej sięgać po środki z informacją o zawartości DNJ w składzie. Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z uchwałą nr 17/2019 Zespołu ds. Suplementów Diety dawka DNJ w specyfikach dostępnych na polskim rynku nie powinna ona przekraczać 10 mg/porcja. Innym wskaźnikiem, którym warto się kierować, jest DER – im jego wartość jest wyższa, tym produkt jest lepszej jakości. Niezależnie od tego, czy postawisz na syrop z morwy białej, czy zaopatrzysz się w kapsułki lub tabletki z tym surowcem, trzymaj się wskazówek producenta podanych w ulotce lub na opakowaniu.
Morwa biała – tabletki
Morwa biała w tabletkach to idealna opcja dla osób, które nie przepadają za spożywaniem ziołowych naparów. W MyBionic znajdziesz rozmaite preparaty w tej postaci, a wśród nich:
- Aliness Morwa Biała (180 tabletek),
- Alg Pharma Morwa Biała (60 tabletek).
Morwa biała – kapsułki
Doskonałą alternatywą dla tabletek są proste do przyjmowania kapsułki. Do dyspozycji masz kilka specyfików w tej formie, w tym:
- Medica Herbs Morwa Biała (60 kapsułek),
- Nord Farm MorwaVita (90 kapsułek),
- Noble Health Morwa Biała (60 kapsułek),
- Singularis Superior Morwa Biała Forte Kompleks (60 kapsułek).
Morwa biała suszona
Zamiast tabletek i kapsułek preferujesz świeżo przygotowane ziołowe napary? W takim razie najlepszą opcją dla ciebie będzie sięgnięcie po następujący suplement:
- Intenson Morwa Biała (150 g).
Sok z morwy białej
Jeśli stawiasz na morwę białą do picia, ale nie przepadasz za ziołowymi naparami lub nie masz czasu na ich przyrządzanie, zaopatrz się w gotowy sok, np.:
EkaMedica Sok z morwy białej (1 litr).