Hemoroidy, zwane również guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe wyściełające kanał odbytu. Ich funkcją jest uszczelnianie tego odcinka układu pokarmowego, umożliwiające sprawowanie kontroli nad oddawaniem stolca i gazów. W wyniku przekrwienia dochodzi do zwiększenia ich objętości i wystąpienia szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Jak sobie pomóc w przypadku powiększonych hemoroidów odbytu? Jakie domowe sposoby są najskuteczniejsze? I po jakie suplementy sięgnąć, aby zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
Jak wyglądają hemoroidy?
Hemoroidy to fizjologiczne struktury naczyniowe wyściełające światło odbytu, które pełnią funkcję uszczelniającą. Dzięki temu pozwalają one na kontrolowanie oddawania stolca i gazów. Jak wyglądają hemoroidy? Są one zbudowane z poduszkowatych i jamistych naczyń żylnych wypełnionych umiarkowaną objętością krwi. Jeśli dojdzie do ich nadmiernego przekrwienia, przybierają one postać hemoroidów, które manifestują się szeregiem nieprzyjemnych symptomów.
Hemoroidy – objawy
Objawy hemoroidów nie należą do najprzyjemniejszych i przez wielu uważane są za wstydliwe. Wśród tych najczęściej występujących wymienia się:
- pieczenie i świąd odbytu,
- ból podczas wypróżniania,
- zwiększoną ilość śluzu w kale,
- uczucie niepełnego wypróżnienia.
Wraz z rozwojem choroby hemoroidalnej symptomy przybierają na sile. Dodatkowo może pojawić się krwawienie, zmiany wokół odbytu, a nawet nietrzymanie stolca.
Rodzaje hemoroidów
Jakie są rodzaje hemoroidów? Odpowiedź brzmi – to zależy od ich umiejscowienia oraz stadium zaawansowania tej przypadłości. Hemoroidy wewnętrzne wychodzą z górnego splotu żyły odbytniczej, natomiast hemoroidy zewnętrzne z tego dolnego. Anatomiczną granicę między nimi stanowi tzw. linia grzebieniasta, tj. brzeg odbytu. Jeśli chodzi o stopień nasilenia choroby hemoroidalnej, wyróżnia się:
- Hemoroidy 1. stopnia – niewypadające ze światła odbytu z uwydatnionymi naczyniami krwionośnymi;
- Hemoroidy 2. stopnia – wypadające przy parciu i ulegające samoistnemu cofnięciu się;
- Hemoroidy 3. stopnia – wypadające przy parciu i pozwalające się odprowadzić manualnie;
- Hemoroidy 4. stopnia – utrzymujące się na zewnątrz światła odbytu i nieodprowadzalne.
Hemoroidy – przyczyny
Problem powiększonych guzków krwawniczych dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Szacuje się, że przypadłość ta występuje u 11% ogólnej populacji. Skąd się biorą hemoroidy? Przyczyny ich powstawania nie są do końca znane, jednak wśród elementów predysponujących wymienia się:
- dietę ubogą w błonnik,
- za mało ruchu,
- zbyt duże ciśnienie w jamie brzusznej,
- parcie na stolec wymagające dużego wysiłku,
- biegunki i zaparcia,
- przyjmowanie środków przeczyszczających,
- siedzący tryb życia,
- przebyte ciąże,
- długotrwały kaszel, kichanie lub wymioty,
- wysoki poziom cholesterolu,
- marskość wątroby,
- czynniki genetyczne,
- nadmierną aktywność fizyczną, np. biegi długodystansowe, skakanie na trampolinie oraz podnoszenie dużych ciężarów.
Hemoroidy – leczenie domowe
Leczenie hemoroidów zależy od zaawansowania choroby, w szczególności ich rodzaju i stopnia nasilenia symptomów. Jego głównym celem jest ich złagodzenie i poprawa ogólnego samopoczucia pacjenta. Na początkowym etapie specjaliści rekomendują leczenie zachowawcze polegające na stosowaniu zarówno leków miejscowych, takich jak maść na hemoroidy czy czopki na hemoroidy, jak i medykamentów doustnych, w tym wyciągu z ruszczyka, zwiększających napięcie ścian naczyń krwionośnych. Uzupełnieniem farmakoterapii jest robienie nasiadówek i okładów z naparu na bazie kory dębu lub oczaru wirginijskiego.
Co na hemoroidy, jeśli nie specjalistyczne leki? Równie ważnym elementem terapii leczniczej jest zmiana codziennych nawyków. Polega ona przede wszystkim na zadbaniu o dawkę ruchu każdego dnia i ograniczeniu siedzenia. Nie wolno zapominać także o wdrożeniu stosownego menu nakierowanego na wyciszenie uporczywych dolegliwości. Jaka dieta przy hemoroidach jest najskuteczniejsza? Kluczem do sukcesu jest zatroszczenie się o odpowiednią dawkę błonnika, zarówno tego nierozpuszczalnego, jak i rozpuszczalnego, wynoszącą co najmniej 25-30 g dziennie. Do swojego jadłospisu włącz różne owoce, warzywa, w tym rośliny strączkowe oraz nasiona i orzechy. Pamiętaj też o nawodnieniu, które ma bezpośredni wpływ na perystaltykę jelit i częstość wypróżnień.
Hemoroidy a alkohol – to jedno z często poruszanych zagadnień w kontekście tej przypadłości. Jeśli od czasu do czasu lubisz sięgnąć po lampkę wina czy słodkiego drinka, warto ograniczyć ich spożywanie do minimum. Zawarty w nich alkohol podnosi ciśnienie krwi, co niekorzystnie oddziałuje na ściany naczyń krwionośnych – również tych wyściełających odbyt. Ponadto zwiększa on ryzyko odwodnienia i zaburza sprawne funkcjonowanie układu pokarmowego.
Hemoroidy – suplementy
Stosowanie leków na hemoroidy warto uzupełnić o suplementację wspierającą nie tylko układ pokarmowy, ale także krwionośny. Doskonałym dodatkiem do twojej kuracji będą specyfiki regulujące częstość wypróżnień, w tym:
Jeśli chcesz podejść do swojej dolegliwości w sposób kompleksowy, włącz do swojej terapii naturalne substancje bioaktywne uszczelniające naczynia krwionośne, na przykład:
- ruszczyk,
- kwiat krwawnika,
- nasiona kasztanowca,
- kwiat forsycji,
- czarne jagody,
- kwiat arniki.