Człowiek trzymający kaktus za plecami na wysokości pośladków

Hemoroidy, zwane również guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe wyściełające kanał odbytu. Ich funkcją jest uszczelnianie tego odcinka układu pokarmowego, umożliwiające sprawowanie kontroli nad oddawaniem stolca i gazów. W wyniku przekrwienia dochodzi do zwiększenia ich objętości i wystąpienia szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Jak sobie pomóc w przypadku powiększonych hemoroidów odbytu? Jakie domowe sposoby są najskuteczniejsze? I po jakie suplementy sięgnąć, aby zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

 

 

Jak wyglądają hemoroidy?

 

Hemoroidy to fizjologiczne struktury naczyniowe wyściełające światło odbytu, które pełnią funkcję uszczelniającą. Dzięki temu pozwalają one na kontrolowanie oddawania stolca i gazów. Jak wyglądają hemoroidy? Są one zbudowane z poduszkowatych i jamistych naczyń żylnych wypełnionych umiarkowaną objętością krwi. Jeśli dojdzie do ich nadmiernego przekrwienia, przybierają one postać hemoroidów, które manifestują się szeregiem nieprzyjemnych symptomów.

 

Hemoroidy – objawy

 

Objawy hemoroidów nie należą do najprzyjemniejszych i przez wielu uważane są za wstydliwe. Wśród tych najczęściej występujących wymienia się:

 

 • pieczenie i świąd odbytu,
 • ból podczas wypróżniania,
 • zwiększoną ilość śluzu w kale,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia.

 

Wraz z rozwojem choroby hemoroidalnej symptomy przybierają na sile. Dodatkowo może pojawić się krwawienie, zmiany wokół odbytu, a nawet nietrzymanie stolca. 

 

Rodzaje hemoroidów

 

Jakie są rodzaje hemoroidów? Odpowiedź brzmi – to zależy od ich umiejscowienia oraz stadium zaawansowania tej przypadłości. Hemoroidy wewnętrzne wychodzą z górnego splotu żyły odbytniczej, natomiast hemoroidy zewnętrzne z tego dolnego.  Anatomiczną granicę między nimi stanowi tzw. linia grzebieniasta, tj. brzeg odbytu. Jeśli chodzi o stopień nasilenia choroby hemoroidalnej, wyróżnia się:

 

 • Hemoroidy 1. stopnia – niewypadające ze światła odbytu z uwydatnionymi naczyniami krwionośnymi;
 • Hemoroidy 2. stopnia – wypadające przy parciu i ulegające samoistnemu cofnięciu się;
 • Hemoroidy 3. stopnia – wypadające przy parciu i pozwalające się odprowadzić manualnie;
 • Hemoroidy 4. stopnia – utrzymujące się na zewnątrz światła odbytu i nieodprowadzalne.

 

Niezadowolony Młody Człowiek Ma Ból Brzucha, Marszczy Brwi Z Niezadowolenia, Trzyma Kubek Gorącego Napoju

 

Hemoroidy – przyczyny

 

Problem powiększonych guzków krwawniczych dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Szacuje się, że przypadłość ta występuje u 11% ogólnej populacji. Skąd się biorą hemoroidy? Przyczyny ich powstawania nie są do końca znane, jednak wśród elementów predysponujących wymienia się:

 

 • dietę ubogą w błonnik,
 • za mało ruchu,
 • zbyt duże ciśnienie w jamie brzusznej,
 • parcie na stolec wymagające dużego wysiłku,
 • biegunki i zaparcia,
 • przyjmowanie środków przeczyszczających,
 • siedzący tryb życia,
 • przebyte ciąże,
 • długotrwały kaszel, kichanie lub wymioty,
 • wysoki poziom cholesterolu,
 • marskość wątroby,
 • czynniki genetyczne,
 • nadmierną aktywność fizyczną, np. biegi długodystansowe, skakanie na trampolinie oraz podnoszenie dużych ciężarów.

 

Hemoroidy – leczenie domowe

 

Leczenie hemoroidów zależy od zaawansowania choroby, w szczególności ich rodzaju i stopnia nasilenia symptomów. Jego głównym celem jest ich złagodzenie i poprawa ogólnego samopoczucia pacjenta. Na początkowym etapie specjaliści rekomendują leczenie zachowawcze polegające na stosowaniu zarówno leków miejscowych, takich jak maść na hemoroidy czy czopki na hemoroidy, jak i medykamentów doustnych, w tym wyciągu z ruszczyka, zwiększających napięcie ścian naczyń krwionośnych. Uzupełnieniem farmakoterapii jest robienie nasiadówek i okładów z naparu na bazie kory dębu lub oczaru wirginijskiego.

 

Co na hemoroidy, jeśli nie specjalistyczne leki? Równie ważnym elementem terapii leczniczej jest zmiana codziennych nawyków. Polega ona przede wszystkim na zadbaniu o dawkę ruchu każdego dnia i ograniczeniu siedzenia. Nie wolno zapominać także o wdrożeniu stosownego menu nakierowanego na wyciszenie uporczywych dolegliwości. Jaka dieta przy hemoroidach jest najskuteczniejsza? Kluczem do sukcesu jest zatroszczenie się o odpowiednią dawkę błonnika, zarówno tego nierozpuszczalnego, jak i rozpuszczalnego, wynoszącą co najmniej 25-30 g dziennie. Do swojego jadłospisu włącz różne owoce, warzywa, w tym rośliny strączkowe oraz nasiona i orzechy. Pamiętaj też o nawodnieniu, które ma bezpośredni wpływ na perystaltykę jelit i częstość wypróżnień. 

 

Hemoroidy a alkohol – to jedno z często poruszanych zagadnień w kontekście tej przypadłości. Jeśli od czasu do czasu lubisz sięgnąć po lampkę wina czy słodkiego drinka, warto ograniczyć ich spożywanie do minimum. Zawarty w nich alkohol podnosi ciśnienie krwi, co niekorzystnie oddziałuje na ściany naczyń krwionośnych – również tych wyściełających odbyt. Ponadto zwiększa on ryzyko odwodnienia i zaburza sprawne funkcjonowanie układu pokarmowego.

 

Asortyment Prawdziwej Piramidy żywieniowej

 

Hemoroidy – suplementy

 

Stosowanie leków na hemoroidy warto uzupełnić o suplementację wspierającą nie tylko układ pokarmowy, ale także krwionośny. Doskonałym dodatkiem do twojej kuracji będą specyfiki regulujące częstość wypróżnień, w tym:

 

Jeśli chcesz podejść do swojej dolegliwości w sposób kompleksowy, włącz do swojej terapii naturalne substancje bioaktywne uszczelniające naczynia krwionośne, na przykład:

 

Bibliografia +