Tyrozyna

Tyrozyna to aminokwas powszechnie występujący w pożywieniu. Suplementy z jej zawartością mogą być wykorzystywane jako doraźne środki zwiększające skupienie, poprawiające koncentrację i polepszające wyniki treningowe. Posiada ona również własności odchudzające. Jak dokładnie działa tyrozyna? Właściwości tej substancji są naprawdę imponujące!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 22 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 22 wyników

Ustaw kierunek malejący

Tyrozyna – właściwości

 

Tyrozyna reprezentuje kategorię aminokwasów endogennych, czyli takich, które mogą być samodzielnie syntetyzowane przez organizm. Jej niedobór prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych i jest najczęściej następstwem nieodpowiednio stosowanej diety. Naturalnie występuje ona w produktach obfitujących w białko, w tym jajkach, mięsie, przetworach mlecznych, roślinach strączkowych oraz orzechach. W suplementach diety najczęściej można znaleźć ją w formie l-tyrozyny, czyli jej lewoskrętnego izomeru, który charakteryzuje się wysoką biodostępnością.

 

Tyrozyna jest istotną substancją dla utrzymania homeostazy w ustroju. Pełni ona funkcję specjalnego przekaźnika wewnątrzkomórkowego i prekursora dla dopaminy – neuroprzekaźnika regulującego działanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Odpowiada ona za napięcie mięśni, koordynację ruchową oraz odczuwanie emocji.

 

Powyższy aminokwas jest niezbędny do syntezy wielu hormonów w ludzkim ciele, przez co jego niedobór może spowalniać metabolizm. Doniesienia naukowe pokazują, że jego zażywanie zmniejsza apetyt i reguluje ilość lipidów w tkance tłuszczowej. Ponadto związek ten zapewnia długotrwałe uczucie sytości, dzięki czemu zmniejsza liczbę spożytych kalorii w ciągu dnia, zapobiegając nadwyżce kalorycznej.

 

Jakie inne zalety niesie za sobą wyrównanie zbyt niskiego poziomu tyrozyny? Działanie tego kwasu aminowego nie pozostaje bez znaczenia dla układu krwionośnego, ponieważ jest on istotnym składnikiem barwnika krwi, czyli hemoglobiny. Co ciekawe, organizm może wykorzystać go także do produkcji cząsteczek glukozy i ciał ketonowych, które stanowią paliwo dla wszystkich komórek ciała. Dodatkowo zwiększa on odporność na stres, poprawia koncentrację i zapewnia najwyższą sprawność umysłową.

 

W jaki sposób objawia się deficyt tyrozyny? Niedobór tego aminokwasu prowadzi do problemów z pamięcią, nadmiernej senności, rozkojarzenia, wahań nastrojów oraz uczucia wyczerpania. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ potęguje on ryzyko rozwinięcia się niedoczynności tarczycy.

 

Tyrozyna – dzienne zapotrzebowanie

 

Planujesz wdrożyć do swojej suplementacji tyrozynę? Dzienna dawka tego aminokwasu wynosi 100 mg na każdy kilogram ciała. Nie zaleca się stosowania jej w długotrwałej kuracji. Jeśli zdecydujesz się na jej przyjmowanie, warto dostarczać ją z witaminą C, niacyną oraz kwasem foliowym, które zwiększają jej biodostępność.

 

Tyrozyna – dawkowanie

 

Dawkowanie tyrozyny jest uzależnione od preparatu, jakim dysponujesz. Jeśli są to kapsułki zawierające 500 mg substancji aktywnej, rekomendowana porcja do spożycia w ciągu dnia, niezbędna do uzyskania korzystnego działania, to od 1 do 3 sztuk.

 

Tyrozyna – skutki uboczne

 

Najczęstszym skutkiem ubocznym tyrozyny są dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Ponadto jej długotrwałe suplementowanie może wywoływać stany wzmożonego niepokoju. Z tego powodu lekarze rekomendują ją jako wyjście doraźne. 

 

Tyrozyna – przeciwwskazania

 

Kto powinien unikać preparatów z tyrozyną? Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest nadczynność tarczycy, choroba Gravesa-Basedowa oraz migreny. Kto jeszcze powinien szczególnie uważać na produkty z jej zawartością? Przede wszystkim pacjenci przyjmujący inhibitory MAO, hormony tarczycy oraz lewodopę. Specjaliści nie polecają jej zażywania także kobietom w ciąży i w okresie laktacji.

 

Preparaty z tyrozyną

 

MyBionic posiada w swojej ofercie kapsułki z tyrozyną od firmy Aliness, Puritan’s Pride i Swanson. Wybierz opcję, która najbardziej odpowiada twoim preferencjom, i ciesz się najwyższą jakością suplementów diety!

 

Tyrozyna – kapsułki

 

Przykładowe preparaty z tyrozyną w kapsułkach:

 

  • Tyrozyna Aliness (500 mg, 100 kapsułek),
  • Swanson Tyrozyna (500 mg, 100 kapsułek),
  • Puritan’s Pride L-Tyrozyna (500 mg, 100 kapsułek).

 

Tyrozyna – cena

 

Ile kosztują suplementy diety z tyrozyną? Cena preparatów w MyBionic zależy od producenta. Za kapsułki z tyrozyną Aliness, na przykład, zapłacisz jedyne 29,90 zł za 100 sztuk, natomiast zakup tyrozyny Swanson to koszt rzędu 32,90 zł. Wolisz zaopatrzyć się w produkt firmy Puritan’s Pride? Zatem przygotuj się na wydatek o wartości 36,90 zł.

 

Szukasz innych specyfików? Wiedz, że w MyBionic dysponujemy ogromnym asortymentem, na który składają się nie tylko produkty z tyrozyną, ale również inne aminokwasy, w tym arginina i cytrulina, a także odżywki i batony białkowe, boostery azotu, węglowodany carbo oraz zdrowa żywność. Zanim dokonasz zakupu na naszej stronie, upewnij się, czy odwiedziłeś zakładkę PROMOCJEczekają tam na ciebie bardzo atrakcyjne rabaty!Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite