Wapń

Wapń to niezwykle cenny składnik mineralny, który niemal w całości przechowywany jest w kościach i zębach. Wbrew pozorom nie uczestniczy on jedynie w budowaniu tkanki kostnej, ale również usprawnia wiele innych procesów zachodzących w organizmie. Ile wynosi dzienne zapotrzebowania na wapń? Suplement w formie tabletek, proszku czy kapsułek – ile kosztuje i dlaczego warto go przyjmować?

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 17 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 17 wyników

Ustaw kierunek malejący

Wapń – właściwości 

 

Jaką rolę w ludzkim ciele odgrywa tak popularny minerał, jakim jest wapń? Działanie tego makroelementu na organizm nie ogranicza się jedynie do budowania kości oraz utrzymywania ich w dobrej kondycji. Pierwiastek ten odpowiada także za skurcze mięśni, uczestniczy w przewodnictwie bodźców nerwowych, aktywuje niektóre enzymy, poprawia krzepliwość krwi i wspomaga funkcjonowania układu hormonalnego. Co więcej, przyspiesza gojenie się ran, usprawnia pracę serca, obniża ciśnienie i zwiększa przyswajalność witaminy B12.

 

Utrzymywanie wapnia na stosownym poziomie może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju niektórych nowotworów, zwłaszcza raka jelita grubego. Ponadto badania naukowe pokazują, że spożywanie produktów obfitujących w tę substancję zmniejsza wchłanianie ołowiu z przewodu pokarmowego, a także łagodzi dokuczliwe symptomy napięcia przedmiesiączkowego. Warto podkreślić, że wbrew powszechnym opiniom wapń nie niweluje objawów alergii, a wręcz przeciwnie – może osłabić działanie leków przeciwalergicznych. 

 

Wapń – zapotrzebowanie 

 

Dzienne zapotrzebowanie na wapń w zależności od wieku i płci kształtuje się następująco: 

 

0-6 miesięcy: 200 mg;

7-11 miesięcy: 260 mg;

1-3 lat: 700 mg;

4-6 lat: 1 000 mg;

7-9 lat: 1 000 mg;

10-12 lat: 1 300 mg;

13-15 lat: 1 300 mg;

16-18 lat: 1 300 mg;

19-30 lat: 1 000 mg;

31-50 lat: 1 000 mg;

51-65 lat: 1 000 mg (mężczyźni), 1 200 mg (kobiety);

66-75 lat: 1 200 mg;

> 75 lat: 1 200 mg.

 

Wapń – niedobór 

 

Po czym poznać, że organizm otrzymuje niedostateczną ilość wapnia? Objawy niedoboru dotyczą nie tylko układu kostnego, ale również nerwowego, mięśniowego i sercowo-naczyniowego. Wśród symptomów hipokalcemii wymienia się m.in. zaburzenia pracy serca, problemy z krzepnięciem krwi, bóle głowy, mięśni i stawów, osłabienie pamięci, większą podatność na złamania, stany depresyjne, bezsenność, tężyczkę, wzrost ciśnienia tętniczego, łamliwość włosów i paznokci, pogorszenie wzroku oraz mrowienie palców dłoni i stóp.

 

Istnieje co najmniej kilka przyczyn niedoboru wapnia u dzieci i dorosłych. Hipokalcemia może być następstwem nieodpowiedniej diety (nadmiar sodu, fosforu, szczawianów i fitynianów, niewielkie spożycie mleka i jego przetworów), nadużywania alkoholu, otyłości, hipo- lub hipermagnezemii oraz takich schorzeń jak celiakia, wrzody jelit i żołądka, choroba Leśniowskiego-Crohna, niedoczynność przytarczyc, rabdomioliza, ostre zapalenie trzustki czy zasadowica oddechowa.

 

Wapń dla dzieci

 

Wapń to niezbędny element do prawidłowego rozwoju dziecka – jego zbyt niski poziom niesie za sobą szereg niebezpiecznych powikłań, w tym deformacje kości oraz ich większą łamliwość w przyszłości. Co więcej, następstwem hipokalcemii u najmłodszych może być opóźnienie ząbkowania, wczesne pojawienie się próchnicy zębów, skrzywienie kręgosłupa oraz zwiększona potliwość i nadmierna płaczliwość. W celu uzupełnienia niedoboru warto wdrożyć specjalne suplementy z wapniem dla niemowląt i kilkulatków (np. wapń do picia) – oczywiście pod nadzorem lekarza.

 

Wapń w ciąży

 

Wapń to pierwiastek, który pełni szereg ważnych funkcji w organizmie przyszłej mamy – poprawia krzepliwość krwi, zapobiegając krwawieniom, reguluje ciśnienie tętnicze, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i zatrucia ciążowego. Ponadto odgrywa on bardzo ważną rolę w procesie rozwoju płodu, zwłaszcza podczas kształtowania się układu kostnego. Zapotrzebowanie na wapń u kobiet oczekujących dziecka wynosi 1 000-1 300 mg na dobę, w zależności od wieku.

 

Preparaty z wapniem 

 

Jakie są rodzaje preparatów zawierających wapń? Tabletki to tylko jedna z kilku opcji, jakie masz do dyspozycji. W naszym sklepie z suplementami diety znajdziesz również dobrze przyswajalny wapń w proszku i kapsułkach. Poznaj sprawdzone produkty i wybierz ten dopasowany do twoich potrzeb!

 

Wapń w tabletkach

 

Przykładowe preparaty z wapniem w tabletkach

 

  • Solgar Wapń + Magnez + Cynk (100 tabletek), 
  • Aliness Wapń z muszli ostryg (100 tabletek).

 

Wapń w kapsułkach

 

Przykładowe preparaty z wapniem w kapsułkach

 

  • Singularis Wapń ze skorupek jaj kurzych (120 kapsułek), 
  • ForMeds Wapń Bicaps Calcium D3 (60 kapsułek), 
  • Swanson Wapń + Magnez (150 kapsułek).

 

Wapń w proszku

 

Przykładowy preparat z wapniem w proszku:

 

  • ForMeds Wapń F-CALCIUM D3 (60 porcji). 

 

Wapń – cena

 

Preparaty z wapniem różnią się między sobą nie tylko rodzajem i stężeniem, ale również ceną. W MyBionic wapń Solgar (100 tabletek) kosztuje 54,90 zł, podczas gdy na 100 tabletek wapnia Aliness należy przeznaczyć 32,90 zł. Zakup 150 kapsułek wapnia Swanson z kolei to koszt rzędu 39,90 zł, natomiast cena wapnia w proszku ForMeds to zaledwie 17,90 zł. Czy wiesz, że w naszym sklepie dostępne są także inne witaminy i minerały? Zapoznaj się z naszą ofertą i nie zapomnij zajrzeć do zakładki z promocjami!

 

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite