Słoik z ekstraktem olejku z ostu na drewnianym tle

Łopian większy (Arctium lappa) zyskał ogromną popularność nie tylko w świecie fitoterapii, ale także kosmetyków i suplementów diety. A wszystko to ze względu na silne substancje aktywne kryjące się w jego poszczególnych częściach – korzeniach, kwiatach, liściach i owocach. Specyfiki na jego bazie działają moczopędnie, hepatoprotekcyjnie, napotnie oraz przeciwbakteryjnie. Jak wygląda łopian? Na jakie przypadłości pomaga? I dlaczego warto włączyć go do kuracji kosmetycznej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

 

 

Jak wygląda łopian?

 

Łopian (roślina z rodziny astrowatych) uważany jest za pospolity chwast, który porasta nie tylko obszary Europy, ale także Azji i Ameryki. Można go spotkać na terenach, na których występują lekko kwaśne, wilgotne i przepuszczalne gleby. Niektórzy sieją go również w przydomowych ogródkach jako roślinę ozdobną. 

 

Jak wygląda łopian? Posiada on wznoszącą się łodygę, która dorasta do 0,5 m wysokości z licznymi rozgałęzieniami o charakterystycznej żeberkowej strukturze. Jego duże liście o lekko pofalowanym brzegu tworzą rozłożystą rozetę tuż nad ziemią. Łopian kwitnie w lecie, a dokładniej w okresie lipca i sierpnia. To właśnie wtedy można zaobserwować na nim fioletowe kwiaty zebrane w koszyczki i baldachogrona. 

 

Łopian – właściwości

 

Łopian posiada szereg prozdrowotnych właściwości będących wynikiem synergistycznego działania substancji aktywnych zawartych w jego najcenniejszych częściach, którymi są:

 

 • korzeń łopianu,
 • owoc łopianu,
 • liście łopianu,
 • rzep łopianu,
 • kwiat łopianu,
 • nasiona łopianu.

 

Pozytywny wpływ na zdrowie powyższej rośliny był ceniony już w czasach starożytnych. Praktycy medycyny chińskiej uważają ją za naturalne remedium na problemy z układem oddechowym – wykazuje ona własności zarówno przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, jak i przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i napotne. Ze względu na swoje cechy żółciopędne łopian jest też polecany do stosowania na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Ponadto wspiera on naturalne funkcje oczyszczania organizmu, chroni wątrobę przed toksynami, przyspiesza regenerację oraz łagodzi stany zapalne. Można go również stosować zewnętrznie – w tej formie pobudza on włosy do wzrostu, zmniejsza łupież i wycisza zmiany trądzikowe.

 

Widok z bliska na fioletowe kwiaty

 

Korzeń łopianu – na co pomaga?

 

Wyciąg z łopianu przyjdzie ci z pomocą w przypadku szeregu dolegliwości. Aby zapoznać się z jego prozdrowotnym znaczeniem dla organizmu, warto na chwilę zatrzymać się przy zawartych w nim związkach chemicznych. Na ich liście znajdziesz m.in.:

 

 • witaminę C,
 • seskwiterpeny,
 • arktiol,
 • śluzy,
 • garbniki,
 • triterpeny,
 • eremofilen,
 • dehydrofukinon,
 • związki polifenolowe,
 • inulinę,
 • alf-guajen,
 • bajkalinę.

 

Dlaczego warto włączyć do suplementacji łopian? Działanie tego nutraceutyku zostało potwierdzone licznymi obserwacjami naukowymi. Na uwagę zasługują przede wszystkim zawarte w nim antyoksydanty, które wspierają organizm w walce z wolnymi rodnikami. Dodatkowo ma on własności hipoglikemizujące, co oznacza, że przyczynia się do stabilizacji poziomu glukozy we krwi. Kropką nad i jego zalet jest hamujący wpływ na rozwój komórek nowotworowych. W artykułach naukowych szczególnie szeroko opisano go w kontekście leczenia raka trzustki.

 

Korzeń łopianu – zastosowanie

 

Łopian można stosować zarówno wewnętrznie w formie suplementów diety, jak i zewnętrznie, na przykład jako składnik wcierek do włosów, szamponów, balsamów i kremów. Jeśli zależy ci na tej pierwszej opcji, możesz pokusić się o przyrządzenie nalewki na jego bazie. Aby ją wykonać, zalej oczyszczony surowiec 30-40% alkoholem w stosunku 1:3. Odstaw całość w ciemne i chłodne miejsce na miesiąc, a następnie rozlej do szklanych butelek. 

 

Innym pomysłem na wdrożenie omawianej rośliny do codziennej diety jest zaopatrzenie się w sok z łopianu. Tego typu produkty dostępne są w sklepach zielarskich, aptekach i sklepach z suplementami diety. Możesz go również wyczarować w zaciszu własnej kuchni. Wystarczy, że pokroisz jego korzeń na mniejsze kawałki i wyciśniesz z nich sok, który będzie nadawał się do spożycia przez kolejne 7 dni. 

 

Łopian wysoki można spotkać też w postaci olejku. W tym wypadku również możesz uciec się do domowych technik. Ponownie pokrój jego korzeń na mniejsze fragmenty, a następnie zalej je oliwą z oliwek. Tak przygotowaną mieszankę pozostaw w ciepłym i słonecznym miejscu na co najmniej 2 tygodnie. Olejek z łopianu możesz stosować jako suplement diety, a nawet aplikować go zewnętrznie w miejsca objęte zmianami zapalnymi.

 

Poruszając temat zastosowania łopianu, nie sposób nie wspomnieć o miejscu, jakie zajmuje on w świecie kosmetyki. Znajdziesz go nie tylko w specyfikach dedykowanych walce z łupieżem, ale także w mieszankach polecanych na wykwity skórne czy trądzik różowaty. Nie musisz stawiać na gotowe preparaty – możesz przyrządzić je samodzielnie, na przykład w postaci delikatnej płukanki do skóry głowy.

 

Korzeń łopianu – skutki uboczne

 

Korzeń łopianu to doskonały nutraceutyk na szereg schorzeń. Warto jednak mieć na uwadze, że podczas jego stosowania mogą pojawić się skutki uboczne. Zażywające go osoby mogą doświadczyć dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz alergii skórnej. Sięgnąłeś po łopian na trądzik? Jeśli pojawił się u ciebie świąd, rumień lub zaczerwienienie, przerwij kurację i skontaktuj się z lekarzem. 

 

Słoik z ekstraktem olejku z ostu na drewnianym tle

 

Korzeń łopianu – przeciwwskazania

 

Kto powinien unikać korzenia łopianu? Przeciwwskazaniem do jego zażywania jest ciąża i karmienie piersią. Co więcej, nie zaleca się jego spożywania osobom uczulonym na rośliny z rodziny astrowatych, dzieciom oraz młodzieży. Na co dzień przyjmujesz leki przeciwcukrzycowe lub przeciwzakrzepowe? Wiedz, że substancje aktywne zawarte w powyższym surowcu mogą wchodzić z nimi w interakcje, zmniejszając lub zwiększając ich działanie.

 

Korzeń łopianu – suplementy diety

 

Szukasz sprawdzonych suplementów diety z korzeniem łopianu? W takim razie zapoznaj się z ofertą od MyBionic – znajdziesz w niej na przykład YANGO Korzeń łopianu. Charakteryzuje się on wysoką jakością i czystym składem, dzięki czemu idealnie wpisze się w codzienną kurację osób lubiących naturalne rozwiązania. W opakowaniu znajduje się 90 tabletek. Jeśli chodzi o jego dawkowanie, należy zażywać go w ilości 1 sztuki dziennie.

Bibliografia +