Zdrowie

Ładuję...
 1. Czytaj więcej »

  Koniczyna czerwona – jakie są jej właściwości i przeciwwskazania? Jak dawkować?

  Koniczyna czerwona ma wiele zastosowań prozdrowotnych, zwłaszcza dla kobiet w okresie menopauzy – MyBionic.pl

  Koniczyna czerwona, inaczej nazywana dziką koniczyną to popularna roślina rosnąca na terenach Europy i nie tylko. Przeważnie jest ona określana mianem chwastu, ponieważ nie potrzebuje wyjątkowych warunków środowiskowych do rozwoju. Mimo to, właściwości lecznicze czerwonej koniczyny zyskały sławę wśród kobiet, dzięki swoim zastosowaniom w balansie hormonalnym. Często koniczyna czerwona wykorzystywana jest jako zioło wspierające terapie hormonalne i regulujące wiele objawów typowo kobiecych. Jakie właściwości posiada oraz jak ją dawkować, aby działała? Odpowiedź w tym artykule.

   

 2. Czytaj więcej »

  Jakie są rodzaje zeza, jak można go leczyć i jakie są jego przyczyny?

  fragment twarzy kobiety z widocznym zezem zbieżnym

  Zez to nierównoległe ustawienie gałek ocznych wskutek osłabienia lub porażenia ich mięśni. Wbrew pozorom nie jest to jedynie defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim problem natury medycznej, bowiem schorzenie to prowadzi do poważnych powikłań, w tym pogorszenia ostrości wzroku oraz zaburzeń widzenia stereoskopowego. Jakie są rodzaje zeza i skąd bierze się ta przypadłość? Jak wygląda korekcja zeza u dzieci i dorosłych?

   

 3. Czytaj więcej »

  Polipy jelita grubego – objawy i przyczyny ich powstawania

  ilustracja przedstawiająca fragment endoskopu i jelita z widocznymi polipami

  Polipy jelita grubego to zmiany w końcowym odcinku przewodu pokarmowego, wykrywane nawet u 40% dorosłych pacjentów – częściej u mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj nie są niebezpieczne dla zdrowia, jednak w niektórych przypadkach mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy. Jakie są objawy polipów jelita, skąd się biorą i w jaki sposób się je leczy? 

   

   

  Polipy jelita gru

 4. Czytaj więcej »

  Jak działają plastry antykoncepcyjne, jaka jest ich skuteczność i skutki uboczne?

  kobieta przyklejająca plaster antykoncepcyjny na brzuch

  Plastry antykoncepcyjne to metoda zapobiegania ciąży coraz chętniej stosowana przez kobiety, które nie chcą lub nie mogą przyjmować tabletek. Ich popularność to nie tylko zasługa wygodnego użytkowania, ale również łatwej dostępności i wysokiej skuteczności. Czy plastry antykoncepcyjne są na receptę? W jaki sposób je aplikować i jakich skutków ubocznych się po nich spodziewać? Poznaj najważniejsze zagadnienia na temat transdermalnego systemu antykoncepcyjnego!

   

 5. Czytaj więcej »

  Jak badać hormony? Jak wyglądają badania i jakie hormony można zbadać?

  badania hormonalne – lekarka trzymająca w dłoni fiolkę z krwią

  Hormony to związki chemiczne wydzielane przez gruczoły dokrewne wchodzące w skład układu hormonalnego. Odgrywają one niezwykle ważną rolę w organizmie, bowiem to od nich w dużej mierze zależy jego prawidłowe funkcjonowanie. To właśnie dlatego tak istotne jest regularne wykonywanie badań, zwłaszcza gdy pojawiają się niepokojące symptomy, w tym osłabienie, wahania wagi, trądzik czy problemy z płodnością. Jakie badania na hormony warto wziąć pod uwagę? Ile kosztują i gdzie można je zrobić? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

   

 6. Czytaj więcej »

  Na czym polega HIV? Kiedy można się nim zarazić?

  napis HIV w otoczeniu akcesoriów medycznych

  HIV to skrót, który już na samą myśl wywołuje gęsią skórkę. Trudno się temu dziwić – w końcu oznacza wirusa, który, nieodpowiednio leczony, prowadzi do śmiertelnego AIDS. Do tej pory narosło wokół niego mnóstwo mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Na czym polega wirus HIV i w jaki sposób się objawia? Jak dochodzi do zakażenia i czy można je skutecznie leczyć? Dowiedz się wszystkiego o wirusie HIV z niniejszego artykułu i rozwiej swoje wątpliwości! 

   

  &nbsp

 7. Czytaj więcej »

  Mózg – jaka jest jego budowa i funkcje?

  budowa mózgu człowieka – schemat na dłoni

  Mózg to najważniejszy narząd w ludzkim ciele, bez którego sprawne działanie innych organów byłoby niemożliwe. Jest on częścią ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i odznacza się bardzo skomplikowaną anatomią. Jaka jest budowa ludzkiego mózgu i jakie funkcje pełnią jego poszczególne obszary? Z tego artykułu dowiesz się, z czego składa się ludzkie mózgowie. Zapraszamy do lektury!

   

   

 8. Czytaj więcej »

  Czym spowodowane jest drętwienie rąk i jak sobie z nim radzić?

  męskie dłoni sygnalizujące drętwienie rąk

  Drętwienie rąk to nieprzyjemna dolegliwość, która jest szczególnie uciążliwa w godzinach nocnych – wybudza wiele osób i utrudnia zasypianie. Często doświadczasz mrowienia w górnych kończynach? W takim razie dowiedz się, jakie mogą być jego przyczyny i kiedy należy skonsultować tę przypadłość ze specjalistą!

   

 9. Czytaj więcej »

  Zioła na nadciśnienie – jakie zioła pomogą obniżyć ciśnienie krwi?

  różne zioła na nadciśnienie na jasnym tle

  Nadciśnienie tętnicze, zwane również hipertensją, to dość podstępne schorzenie, które może wystąpić u osób w każdym wieku. W wielu przypadkach długo nie daje o sobie znać, dlatego często określane jest mianem cichego zabójcy. Bagatelizowane lub nieodpowiednio leczone, niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Aby im zapobiec, należy wdrożyć stosowne kuracje jak najwcześniej. Jedną z możliwości jest zastosowanie ziół obniżających ciśnienie, które usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego. Jakie zioła na nadciśnienie stosować, żeby osiągnąć pożądany efekt terapeutyczny?

   

   

 10. Czytaj więcej »

  Zakrzepica – co to jest? Jakie są jej objawy? I jak wygląda leczenie?

  nogi z widocznymi żylakami

  Żylaki i pajączki na nogach to dla ciebie znajomy widok? Dolegliwości te coraz częściej dotykają zarówno starsze, jak i młodsze osoby. Ich obecność może świadczyć o postępującej zakrzepicy. Co to jest? Czy schorzenie to dotyczy wyłącznie kończyn dolnych? Jak rozpoznać jego objawy i dlaczego nie wolno go lekceważyć? Dowiedz się tego z poniższego artykułu!

   

 11. Czytaj więcej »

  Torbiel – czym jest i jak się objawia?

  torbiel na ręku

  Torbiel zaliczana jest to najpowszechniej występujących zmian patologicznych w ludzkim organizmie, które zwykle nie niosą za sobą ryzyka rozwoju nowotworu. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa kystis, które oznacza pęcherz lub jamę bez ujścia. Czy cysta i torbiel to to samo? Można to połączyć w jedno: Jakie są jej przyczyny i czym się objawia? Zapoznaj się z naszym artykułem i rozwiej swoje wątpliwości na temat tej przypadłości!

   

 12. Czytaj więcej »

  Ostre zapalenie trzustki – objawy, rokowania, leczenie i dieta

  lekarz trzymający w rękach anatomiczny model trzustki i śledziony

  Trzustka to jeden z najważniejszych organów układu pokarmowego. Wśród jej funkcji wymienia się metabolizm węglowodanów oraz wydzielanie enzymów biorących udział w trawieniu tłuszczów i białek. Zaburzenia ich sekrecji mogą wywoływać groźne dla zdrowia stany zapalne, które zwiększają ryzyko ostrego zapalenia trzustki. Jakie są jego przyczyny? Jakie symptomy powinny cię zaniepokoić? I jaka dieta przy ostrym zapaleniu trzustki jest zalecana? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

   

Strona