ALAT – badanie poziomu aminotransferazy alaninowej. Co ten wskaźnik mówi o twoim zdrowiu i jak go obniżyć naturalnymi sposobami?
Próby wątrobowe – jak sama nazwa wskazuje – dostarczają cennych informacji na temat stanu zdrowia wątroby i jej codziennego funkcjonowania. W ich skład wchodzi kilka parametrów, a jednym z nich jest ALAT, czyli badanie pokazujące aktywność aminotransferazy alaninowej. Jakie są jego normy dla poszczególnych grup wiekowych? O czym świadczy jego podwyższony poziom? I jak obniżyć ALAT naturalnymi sposobami oraz przy pomocy suplementów diety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Awitaminoza to długotrwały deficyt witamin, który nieleczony może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jej symptomy są zróżnicowane i zależą od konkretnego niedoboru w organizmie. Jak objawia się zbyt niski poziom poszczególnych składników odżywczych należących do powyższej grupy? Czy warto oznaczyć ich stężenie w laboratorium? Niedobór jakiej witaminy powoduje bezsenność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!
Pokrzywa to roślina, która cieszy się dużą popularnością wśród zwolenników medycyny naturalnej. I nic w tym dziwnego – w końcu stanowi ona prawdziwą skarbnicę substancji odżywczych, które wykazują wszechstronny wpływ na nasz organizm. Co ciekawe, można spożywać ją nie tylko w postaci naparów, kapsułek czy tabletek, ale również soku. Co dokładnie ma nam do zaoferowania sok z pokrzywy? Na co pomaga i dlaczego warto po niego sięgać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!
Chlorek wapnia(wzór: CaCl2) to składnik, który występuje w wielu popularnych produktach spożywczych. Jako że zwykle widnieje on pod symbolem E 509, automatycznie kojarzy się z czymś szkodliwym dla zdrowia. Czy faktycznie powinniśmy się go obawiać? W jakim celu się go używa? I czy jego spożywanie niesie za sobą jakieś korzyści? Poznaj najważniejsze informacje na temat chlorku wapnia – właściwości, dawkowania i zastosowań.
Refluks daje o sobie znać w bardzo nieprzyjemny sposób – borykające się z nim osoby doświadczają pieczenia w przełyku, dyskomfortu w górnej części brzucha po posiłku oraz pustego odbijania. Jednak symptomy nie muszą obejmować wyłącznie górnej części przewodu pokarmowego. Jak jeszcze objawia się ta przypadłość? Czy refluks jest wyleczalny? I jakie leki bez recepty i suplementy diety mogą przynieść ci ulgę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Choroba Hashimoto, zwana również limfocytarnym zapaleniem tarczycy, to schorzenie, w przebiegu którego układ odpornościowy wytwarza przeciwciała przeciwko gruczołowi tarczowemu. Stan ten niesie za sobą poważne konsekwencje – w wyniku jego uszkodzenia pojawia się szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Choroba Hashimoto – co to za przypadłość? Jak się manifestuje? I jak wyciszyć jej symptomy przy pomocy naturalnych sposobów i suplementacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Kombucha to delikatnie musujący fermentowany napój wywodzący się z Chin. W procesie jego przygotowania bardzo ważną rolę odgrywają bakterie i drożdże, dzięki czemu zyskuje on iście prozdrowotną moc. Co to jest grzyb kombucha? Jakie ma właściwości? I w jaki sposób go spożywać, aby osiągnąć jak najwięcej korzyści? Tego wszystkiego, a nawet więcej dowiesz się z niniejszego artykułu!
Hemoroidy, zwane również guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe wyściełające kanał odbytu. Ich funkcją jest uszczelnianie tego odcinka układu pokarmowego, umożliwiające sprawowanie kontroli nad oddawaniem stolca i gazów. W wyniku przekrwienia dochodzi do zwiększenia ich objętości i wystąpienia szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Jak sobie pomóc w przypadku powiększonych hemoroidów odbytu
Jelito grube to część układu pokarmowego łącząca jelito cienkie z odbytem. Jego sprawne funkcjonowanie ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie – warunkuje nasz nastrój i oddziałuje na odpowiedź immunologiczną, ale nie tylko. Jaka jest jego budowa i funkcje? Jakie schorzenia najczęściej dotykają tego odcinka układu trawiennego? I jakie są najpowszechniejsze objawy chorób jelita grubego? Tego wszystkiego, a nawet więcej dowiesz się z niniejszego artykułu.
Ketoza to stan metaboliczny organizmu, w którym przestaje on czerpać energię z glukozy i przestawia się na jej pobieranie z kwasów tłuszczowych. Można osiągnąć ją zarówno postem, jak i dietą wysokotłuszczową o niewielkim udziale węglowodanów. Co to jest ketoza? Jak się objawia? I dlaczego u niektórych podnosi ona poziom cholesterolu LDL? Tego wszystkiego, a nawet więcej dowiesz się z niniejszego artykułu.
Pierwsze objawy anoreksji są bardzo łatwe do przeoczenia, w szczególności jeśli problem dotyczy naszych bliskich. Choroba ta dopada nierzadko młode osoby – najczęściej kobiety – i wiąże się z rygorystycznym ograniczeniem spożywanych kalorii spowodowanym zaburzonym postrzeganiem własnego ciała. Jak manifestuje się to schorzenie? Jak rozpoznać je u dzieci? I jakie są objawy anoreksji bulimicznej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Od jakiegoś czasu towarzyszą Ci problemy z wypróżnianiem, wzdęcia, ból brzucha i uczucie ciężkości? Wiele wskazuje na to, że zmagasz się z zaparciami. Spokojnie – jeśli nie trwają one zbyt długo i nie są mocno uciążliwe, nie musisz od razu biec w panice do lekarza po receptę na leki. Na początek wystarczy sięgnąć po naturalne składniki, np. siemię lniane. W jakiej formie najlepiej je spożywać i dlaczego w ogóle warto stosować siemię lniane na zaparcia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!