Jak wyglądają pleśniawki u niemowlaka i dziecka? Mianem pleśniawek określa się najczęściej białe, pojedyncze plamki, pojawiające się na błonie śluzowej jamy ustnej, języku i podniebieniu. Wyglądem przypominają ścięte mleko, kożuch. Są one objawem grzybiczej infekcji, wywoływanej najczęściej przez drożdżaka Candida albicans. Pleśniawki mogą być jednak powodowane infekcjami innymi grzybami oportunistycznymi, również tymi z rodziny Histoplasma i Blastomyces.
Zdarza się też, że plamki zlewają się i tworzą większe skupiska. Mogą one obejmować całą jamę ustną – dziąsła, język, podniebienie i błonę śluzową policzków. W nielicznych przypadkach może także dojść do zajęcia dolnych dróg oddechowych, to jest: krtani, tchawicy czy oskrzeli.
Pleśniawki u niemowlaka
Pleśniawki to schorzenie, które niezwykle często obserwuje się u noworodków i niemowląt. Kolejną narażoną na tę chorobę grupą są małe dzieci. Zdarza się jednak taka infekcja, co prawda rzadko, u starszych dzieci i dorosłych.
U noworodków do zarażenia Candidą dochodzi w czasie porodu. Dziecko, przechodząc przez drogi rodne mamy, ma kontakt z drobnoustrojami, które tam bytują.
Infekcja drożdżakami z rodziny Candida najczęściej pojawia się po antybiotykoterapii. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku przyjmowania antybiotyków dochodzi do wyjałowienia flory bakteryjnej jamy ustnej, która stanowi naturalną barierę przed wszelkimi infekcjami. Candida jest obecna w organizmie człowieka, jednak dzięki naturalnym mechanizmom obronnym, nie dochodzi do jej nadmiernego namnażania. Kiedy zaburzona jest równowaga mikrobiologiczna w jamie ustnej, nie ma już sposobu, by powstrzymać rozwój komórek grzyba i wtedy pojawiają się objawy infekcji.
Istnieje więcej czynników, które sprzyjają pojawieniu się pleśniawek u niemowląt. Oprócz antybiotykoterapii, jest to wcześniactwo, nierozwinięty układ immunologiczny, zakażenie wirusem HIV i nieprawidłowa higiena. Należy pamiętać, żeby przed kontaktem z nowo