Inulina

Inulina to substancja, która pełni w żywności rolę błonnika i prebiotyku. Doskonale wpływa ona na mikroflorę jelitową, a także redukuje poziom cukru we krwi i wspomaga szereg procesów zachodzących w organizmie. Co jeszcze do zaoferowania ma nam inulina? Ile dziennie jej przyjmować i z jakimi skutkami ubocznymi wiąże się jej spożywanie? Poznaj najważniejsze informacje na temat inuliny – właściwości zdrowotnych, dawkowania, działań niepożądanych oraz preparatów z jej zawartością. 

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 3 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 3 wyników

Ustaw kierunek malejący

Inulina 

 

Inulina cieszy się coraz większą popularnością w świecie suplementacji, dietetyki i szeroko pojętego zdrowego odżywiania. Nic w tym dziwnego – wykazuje ona szereg prozdrowotnych właściwości, a do tego z powodzeniem zastępuje w posiłkach cukier i tłuszcz, czyli dwóch największych wrogów zdrowia i szczupłej sylwetki. Czym dokładnie jest ten związek i jak wpływa na nasz organizm? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. 

 

Inulina – co to za substancja? 

 

Inulina to substancja z grupy fruktooligosacharydów, zbudowana z cząsteczek glukozy i β-D-fruktozy. Jako że nie jest ona trawiona w przewodzie pokarmowym, uznaje się ją za jedną z frakcji błonnika pokarmowego. Naturalnie występuje ona w roślinach, takich jak cykoria, jęczmień, topinambur, mniszek lekarski, szparagi i agawa. Jej największe zapasy znajdują się w ich bulwach, kłączach i korzeniach. 

 

Inulina z cykorii

 

Największą popularnością cieszy się inulina z korzenia cykorii i to właśnie na nią możemy natknąć się w większości suplementów diety. Charakteryzuje się ona lekko słodkim smakiem i przybiera postać proszku.

 

Inulina – prebiotyk 

 

Jakie działanie na organizm wykazuje powyższa substancja? W pierwszej kolejności należy wspomnieć o oddziaływaniu inuliny na jelita. Otóż odgrywa ona rolę prebiotyku, co oznacza, że poprawia skład naszej flory jelitowej, prowadząc do namnażania się dobroczynnych bakterii, w tym tych z grupy Lactobacillus i Bifidobacterium. Według doniesień naukowych pozytywne efekty w tej kwestii można osiągnąć przy spożywaniu od 2,5 do 10 g inuliny dziennie. 

 

Inulina – odchudzanie

 

Produkty z inuliną są chętnie wykorzystywane przez osoby na redukcji i to z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze – jak już zostało wspomniane – jest ona doskonałym substytutem cukru i tłuszczu w diecie, a po drugie pełni funkcję błonnika, który nie tylko zapewnia długotrwałe uczucie sytości, ale również spowalnia wchłanianie cukru do krwi. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że charakteryzuje się ona niskim indeksem glikemicznym, a do tego jest niskokaloryczna – 1 g tego składnika to zaledwie 1,5 kcal, podczas gdy taka sama ilość węglowodanów prostych dostarcza nam 4 kcal. 

 

Inulina – właściwości przeciwcukrzycowe 

 

Według doniesień ze świata nauki inulina wykazuje właściwości przeciwcukrzycowe i to nie tylko ze względu na wyżej wymienione czynniki. Badania pokazują, że obniża ona poziom insuliny i glukozy we krwi na czczo u osób borykających się z cukrzycą typu 2 oraz redukuje stężenie hemoglobiny glikowanej HbA1c i poprawia wartość HOMA-IR, czyli wskaźnika insulinooporności. 

 

Inulina – działanie na układ krążenia 

 

Co jeszcze ma nam do zaoferowania inulina? Na co pomaga jeśli nie na dolegliwości związane z cukrzycą? Badania naukowe wskazują na powiązanie pomiędzy jej stosowaniem a lepszym funkcjonowaniem układu krążenia. Wynika to z faktu, że obniża ona poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju miażdżycy. 

 

Inulina na zaparcia

 

W bazie badań naukowych można natknąć się na co najmniej kilka publikacji mówiących o skutecznym działaniu inuliny na zaparcia. Wynika z nich, że nie tylko zwiększa ona częstotliwość wypróżnień, ale również poprawia konsystencję samego stolca. 

 

Inulina – zastosowanie w kosmetyce 

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że inulina to powszechnie stosowany składnik w kosmetyce. To właśnie ona odpowiada w wielu produktach za utrzymanie ich wilgotności i nadaje im kremową konsystencję. Ponadto zapobiega ona ich krystalizacji i zmniejsza ich wysuszający wpływ na skórę, co jest szczególnie widoczne w przypadku żelów i pianek do oczyszczania twarzy. Warto dodać, że sama w sobie sprawdza się w pielęgnacji skóry, zwłaszcza tej suchej i dojrzałej. Dodatkowym atutem jest fakt, że wykazuje ona potencjał przeciwzapalny i łagodzący podrażnienia. 

 

Inulina – szkodliwość

 

Inulina uznawana jest za bezpieczną dla zdrowia, jednak jej nadmierne zażywanie może wiązać się wystąpieniem skutków ubocznych. To właśnie dlatego zaleca się wprowadzać ją do jadłospisu stopniowo. 

 

Inulina – skutki uboczne

 

Z jakimi nieprzyjemnymi objawami można spotkać się przy przyjmowaniu inuliny? Działaniem ubocznym przedawkowania tego związku jest najczęściej ból brzucha, ale nie tylko – dodatkowo może pojawić się biegunka oraz wzdęcia. Przykre symptomy zwykle ustępują po zmniejszeniu dawki. 

 

Inulina – przeciwwskazania

 

Inulina nie jest wskazana dla osób stosujących dietę ubogą w błonnik, najczęściej zalecaną w przypadku nowotworów przewodu pokarmowego, zapalenia trzustki i pęcherzyka żółciowego, wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz chorób zapalnych jelit, w tym choroby Leśniowskiego-Crohna. Ponadto nie powinni sięgać po nią pacjenci po niedawno przebytych zabiegach operacyjnych. 

 

Inulina – jak stosować?

 

Dysponujesz inuliną w proszku? Jak stosować ten specyfik, żeby skorzystać z jego cennych właściwości? Możliwości jest co najmniej kilka – możesz wykorzystać go do zagęszczania potraw, mieszając go z odrobiną wody, a także dodawać go do niektórych przysmaków, w tym jogurtów, dżemów, lodów, zup, sosów, owsianki oraz ciast. 

 

Inulina – dawkowanie 

 

W jakich ilościach przyjmować inulinę? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie efekty chcesz osiągnąć. Według danych naukowych jej korzystny wpływ na jelita można zaobserwować przy porcji 2,5-10 g na dzień, podczas gdy jej działanie hipolipidemiczne jest najczęściej widoczne przy dziennej dawce 18 g. Jedno jest pewne – sięgając po produkty z inuliną, należy zapoznać się z zaleceniami producenta podanymi w ulotce lub na opakowaniu.

 

Inulina – gdzie kupić

 

Gdzie najlepiej kupić specyfiki z inuliną? Apteka, drogeria, a może sklep internetowy? Najważniejsze, aby stawiać na sprawdzone źródła. Korzystając z oferty MyBionic, możesz liczyć na wysoką jakość, skuteczność i bezpieczeństwo, ponieważ współpracujemy wyłącznie z zaufanymi i doświadczonymi producentami.

 

Inulina – preparaty 

 

W MyBionic czekają na ciebie preparaty z inuliną w różnych formach, włączając w to proszek, kapsułki i tabletki. Do dyspozycji masz zarówno opcje jednoskładnikowe, jak i te zawierające kilka komponentów, dzięki czemu możesz wybrać produkt odpowiadający wszystkim twoim potrzebom i oczekiwaniom. 

 

Inulina – tabletki 

 

Przykładowy preparat z inuliną w tabletkach: 

 

  • 6PAK EL Witaminy i minerały (90 tabletek). 

 

Inulina – kapsułki

 

Przykładowe preparaty z inuliną w kapsułkach: 

 

  • ForMeds Bicaps Entero Sacharomyces Boulardii (60 kapsułek), 
  • ForMeds Bicaps Witamina D3 2000 IU (120 kapsułek). 

 

Inulina w proszku

 

Przykładowe preparaty z inuliną w proszku

 

  • ForMeds F-Inulin Inulina w proszku (60 porcji), 
  • Targroch Inulina z korzenia cykorii (1 kg). 

 

Inulina – cena


Jaką kwotę należy przeznaczyć na sprawdzone produkty z inuliną? Sklep MyBionic oferuje je w bardzo przystępnych cenach – 1 kilogram tego suplementu od Targroch otrzymasz za jedyne 30,90 zł, natomiast opcja od ForMeds kosztuje 28,90 zł i to aż za 60 porcji. Jeśli chcesz zaoszczędzić na swoich zakupach, koniecznie śledź nasze promocje w zakładce na górze strony i przy okazji zapisz się do naszego newslettera.

Search engine powered by ElasticSuite