Problemy jelitowe – objawy
W jaki sposób najczęściej manifestują się problemy jelitowe? Objawy, które mogą świadczyć o tym, że twój układ trawienny nie pracuje prawidłowo, to przede wszystkim:
- wzdęcia,
- ból brzucha,
- zaparcia,
- biegunka,
- zaburzenia rytmu wypróżnień,
- bardzo śmierdzące gazy.
Śmierdzące gazy
Gazy śmierdzące zgniłym jajem to najczęściej efekt stosowania nieodpowiedniej diety, np. takiej bazującej na wysokoprzetworzonych i ciężkostrawnych produktach. Ale nie tylko – równie dobrze może stać za nimi nadmiar bakterii w jelitach oraz zaburzenia czynnościowe, np. te spowodowane zespołem jelita drażliwego. Jest to bardzo wstydliwy problem, z którym na szczęście można się skutecznie uporać, np. za pomocą suplementów diety.
Śmierdzące gazy w ciąży
Wzdęcia i wzmożone oddawanie gazów to dość częste zjawisko u ciężarnych, za które odpowiadają hormony, zwłaszcza progesteron, który rozluźnia mięśnie i spowalnia perystaltykę jelit. W przypadku gazów śmierdzących siarką pomocne może okazać się wprowadzenie pewnych modyfikacji do codziennego jadłospisu, zwłaszcza zamiana ciężkich tłustych dań na te lekkostrawne. Sytuacja robi się poważna w momencie, gdy oprócz nich pojawiają się silne bóle brzucha, krew w stolcu czy ostra biegunka – w razie wystąpienia nawet jednego z wymienionych symptomów koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Śmierdzące gazy a wątroba
W ostatnim czasie twoją zmorą są śmierdzące gazy? Jak się pozbyć tego nieprzyjemnego i wstydliwego problemu? Zadbaj o swoją wątrobę! Zacznij od wykonania podstawowych badań, w tym ALT i AST oraz USG, aby sprawdzić, czy twój narząd funkcjonuje prawidłowo. Podobnie jak twoim jelitom na pewno dobrze zrobi mu lekkostrawna dieta, pozbawiona ociekających tłuszczem potraw.
Śmierdzące gazy u dziecka
Śmierdzące gazy u dzieci mogą być nie tylko wynikiem stosowania nieodpowiedniej diety, ale również alergii i chorób układu trawiennego – mowa przede wszystkim o celiakii, nietolerancji glutenu oraz zapaleniu jelit. Ponadto mogą one świadczyć o obecności pasożytów, a nawet zatruciu pokarmowym. Jeśli u twojego malucha dodatkowo pojawią się zmiany skórne, gorączka, wymioty i spadek masy ciała, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
Śmierdzące gazy u niemowlaka
Śmierdzące gazy u niemowlaka mogą być następstwem dokładnie tych samych dolegliwości co u kilkulatka. Ponadto nierzadko występują one po mleku modyfikowanym. Pamiętaj, że w większości przypadków są one stanem fizjologicznym i nie muszą od razu wskazywać na poważną chorobę, niemniej jednak warto zachować czujność i w razie jakichkolwiek wątpliwości udać się na wizytę do pediatry.
Co na śmierdzące gazy?
Wzdęcia i śmierdzące gazy to problem, który dotyka wielu osób, niezależnie od wieku. Na szczęście można sobie z nimi poradzić, np. poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Ale nie tylko – równie skuteczne może okazać się wdrożenie stosownych suplementów diety.
Przyprawy i zioła na śmierdzące gazy
Wzdęcia, ból brzucha i śmierdzące gazy to twój odwieczny problem? Na szczęście możesz szybko go rozwiązać! Na ratunek przybędą ci skarby z królestwa ziół i przypraw, które rozkurczają mięśnie przewodu pokarmowego, przyspieszają produkcję soków trawiennych, a co za tym idzie – usprawniają perystaltykę jelit i wspomagają proces trawienia. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Wśród tych najbardziej sprawdzonych wymienia się m.in. koper włoski, miętę pieprzową, kminek, szałwię oraz anyż.
Hashimoto a problemy jelitowe
Czy wiesz, że za problemy jelitowe – i to nie tylko śmierdzące gazy – mogą odpowiadać różne choroby? Przykładem takiej choroby jest Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. W jej przebiegu dochodzi m.in. do uszkodzenia bariery jelitowej, co w konsekwencji prowadzi do przedostawania się rozmaitych patogenów do krwi. Następstwem tego są zaburzenia wchłaniania witamin i minerałów, a także nasilenie stanów zapalnych.
Depresja a problemy jelitowe
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że problemy jelitowe – wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha i inne dolegliwości – mogą pojawić się w przebiegu depresji. Jak to możliwe? Dzieje się tak, ponieważ jelita i mózg są ze sobą ściśle połączone. Warto dodać, że stres i niepokój negatywnie wpływają na nasz mikrobom, a dokładnie zmniejszają liczbę pożytecznych bakterii w naszych jelitach.
Stres a problemy jelitowe
Do najbardziej powszechnych problemów jelitowych związanych ze stresem należy niewątpliwie zespół jelita drażliwego, który objawia się m.in. dyskomfortem w nadbrzuszu, wzdęciami, zaparciami, biegunkami, obecnością śluzu w kale, zmęczeniem, bólem głowy, nudnościami, uczuciem niepełnego wypróżnienia, niewłaściwym uformowaniem stolca, a nawet obniżeniem nastroju i stanami depresyjnymi.
Problemy jelitowe w ciąży
Jak już zostało podkreślone, wiele przyszłych mam zmaga się z nadmiarem gazów jelitowych – śmierdzących i powodujących dyskomfort w okolicach brzucha. Warto jednak mieć świadomość, że mogą pojawić się u nich również inne dolegliwości, w tym uporczywa zgaga, mdłości oraz biegunka lub zaparcia. Zazwyczaj jest to wynik zawirowań hormonalnych, niemniej jednak w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Suplementy na jelita
W MyBionic znajdziesz szeroką gamę suplementów diety na jelita, które pomogą ci uporać się ze wszystkimi wyżej wymienionymi dolegliwościami. Do dyspozycji masz m.in. rozmaite zioła i przyprawy, a także błonnik i probiotyki, które usprawniają perystaltykę jelit i skutecznie wspierają mikrobiom jelitowy. Występują one w różnorodnych formach, dzięki czemu możesz bez problemu dopasować je do własnych potrzeb i preferencji. Preparaty, które zasługują na szczególną uwagę, to m.in.:
- Aura Herbals Błonnik Jabłkowy (300 g),
- Sanprobi IBS (20 kapsułek),
- Aliness Enzyme Complex PRO (90 kapsułek),
- SOLHERBS Lactobacillus Max (60 kapsułek),
- PrimaBiotic BIO Esencja probiotyczna (165 ml),
- Now Foods Probiotic Defense (90 kapsułek),
- Holland & Barrett Olej miętowy (60 kapsułek).
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7850201/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3667473/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/list-of-digestive-disorders#types
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321111
https://www.healthline.com/health/smelly-farts#causes
Bibliografia +