Problemy jelitowe

Nie ulega wątpliwości, że problemy jelitowe, w tym zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia i śmierdzące gazy, to plaga naszych czasów. Warto mieć świadomość, że nie muszą być one jedynie następstwem chorób układu trawiennego – równie dobrze może stać za nimi nieodpowiednia dieta, alergie, schorzenia tarczycy, zawirowania hormonalne, a nawet stres i depresja. Jak skutecznie ukoić swój układ pokarmowy i po który suplement na jelita sięgnąć, żeby złagodzić nieprzyjemne objawy?

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 181 produktów

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 181 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

Problemy jelitowe – objawy

 

W jaki sposób najczęściej manifestują się problemy jelitowe? Objawy, które mogą świadczyć o tym, że twój układ trawienny nie pracuje prawidłowo, to przede wszystkim: 

 • wzdęcia, 
 • ból brzucha, 
 • zaparcia, 
 • biegunka, 
 • zaburzenia rytmu wypróżnień, 
 • bardzo śmierdzące gazy

Śmierdzące gazy

 

Gazy śmierdzące zgniłym jajem to najczęściej efekt stosowania nieodpowiedniej diety, np. takiej bazującej na wysokoprzetworzonych i ciężkostrawnych produktach. Ale nie tylko – równie dobrze może stać za nimi nadmiar bakterii w jelitach oraz zaburzenia czynnościowe, np. te spowodowane zespołem jelita drażliwego. Jest to bardzo wstydliwy problem, z którym na szczęście można się skutecznie uporać, np. za pomocą suplementów diety.

 

Śmierdzące gazy w ciąży

 

Wzdęcia i wzmożone oddawanie gazów to dość częste zjawisko u ciężarnych, za które odpowiadają hormony, zwłaszcza progesteron, który rozluźnia mięśnie i spowalnia perystaltykę jelit. W przypadku gazów śmierdzących siarką pomocne może okazać się wprowadzenie pewnych modyfikacji do codziennego jadłospisu, zwłaszcza zamiana ciężkich tłustych dań na te lekkostrawne. Sytuacja robi się poważna w momencie, gdy oprócz nich pojawiają się silne bóle brzucha, krew w stolcu czy ostra biegunka – w razie wystąpienia nawet jednego z wymienionych symptomów koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. 

 

Śmierdzące gazy a wątroba

 

W ostatnim czasie twoją zmorą są śmierdzące gazy? Jak się pozbyć tego nieprzyjemnego i wstydliwego problemu? Zadbaj o swoją wątrobę! Zacznij od wykonania podstawowych badań, w tym ALT i AST oraz USG, aby sprawdzić, czy twój narząd funkcjonuje prawidłowo. Podobnie jak twoim jelitom na pewno dobrze zrobi mu lekkostrawna dieta, pozbawiona ociekających tłuszczem potraw. 

 

Śmierdzące gazy u dziecka

 

Śmierdzące gazy u dzieci mogą być nie tylko wynikiem stosowania nieodpowiedniej diety, ale również alergii i chorób układu trawiennego – mowa przede wszystkim o celiakii, nietolerancji glutenu oraz zapaleniu jelit. Ponadto mogą one świadczyć o obecności pasożytów, a nawet zatruciu pokarmowym. Jeśli u twojego malucha dodatkowo pojawią się zmiany skórne, gorączka, wymioty i spadek masy ciała, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. 

 

Śmierdzące gazy u niemowlaka

 

Śmierdzące gazy u niemowlaka mogą być następstwem dokładnie tych samych dolegliwości co u kilkulatka. Ponadto nierzadko występują one po mleku modyfikowanym. Pamiętaj, że w większości przypadków są one stanem fizjologicznym i nie muszą od razu wskazywać na poważną chorobę, niemniej jednak warto zachować czujność i w razie jakichkolwiek wątpliwości udać się na wizytę do pediatry. 

 

Co na śmierdzące gazy?

 

Wzdęcia i śmierdzące gazy to problem, który dotyka wielu osób, niezależnie od wieku. Na szczęście można sobie z nimi poradzić, np. poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Ale nie tylko – równie skuteczne może okazać się wdrożenie stosownych suplementów diety.

 

Przyprawy i zioła na śmierdzące gazy

 

Wzdęcia, ból brzucha i śmierdzące gazy to twój odwieczny problem? Na szczęście możesz szybko go rozwiązać! Na ratunek przybędą ci skarby z królestwa ziół i przypraw, które rozkurczają mięśnie przewodu pokarmowego, przyspieszają produkcję soków trawiennych, a co za tym idzie – usprawniają perystaltykę jelit i wspomagają proces trawienia. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Wśród tych najbardziej sprawdzonych wymienia się m.in. koper włoski, miętę pieprzową, kminek, szałwię oraz anyż. 

 

Hashimoto a problemy jelitowe

 

Czy wiesz, że za problemy jelitowe – i to nie tylko śmierdzące gazy – mogą odpowiadać różne choroby? Przykładem takiej choroby jest Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. W jej przebiegu dochodzi m.in. do uszkodzenia bariery jelitowej, co w konsekwencji prowadzi do przedostawania się rozmaitych patogenów do krwi. Następstwem tego są zaburzenia wchłaniania witamin i minerałów, a także nasilenie stanów zapalnych.

 

Depresja a problemy jelitowe

 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że problemy jelitowe – wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha i inne dolegliwości – mogą pojawić się w przebiegu depresji. Jak to możliwe? Dzieje się tak, ponieważ jelita i mózg są ze sobą ściśle połączone. Warto dodać, że stres i niepokój negatywnie wpływają na nasz mikrobom, a dokładnie zmniejszają liczbę pożytecznych bakterii w naszych jelitach.

 

Stres a problemy jelitowe

 

Do najbardziej powszechnych problemów jelitowych związanych ze stresem należy niewątpliwie zespół jelita drażliwego, który objawia się m.in. dyskomfortem w nadbrzuszu, wzdęciami, zaparciami, biegunkami, obecnością śluzu w kale, zmęczeniem, bólem głowy, nudnościami, uczuciem niepełnego wypróżnienia, niewłaściwym uformowaniem stolca, a nawet obniżeniem nastroju i stanami depresyjnymi. 

 

Problemy jelitowe w ciąży

 

Jak już zostało podkreślone, wiele przyszłych mam zmaga się z nadmiarem gazów jelitowych – śmierdzących i powodujących dyskomfort w okolicach brzucha. Warto jednak mieć świadomość, że mogą pojawić się u nich również inne dolegliwości, w tym uporczywa zgaga, mdłości oraz biegunka lub zaparcia. Zazwyczaj jest to wynik zawirowań hormonalnych, niemniej jednak w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. 

 

Suplementy na jelita 

 

W MyBionic znajdziesz szeroką gamę suplementów diety na jelita, które pomogą ci uporać się ze wszystkimi wyżej wymienionymi dolegliwościami. Do dyspozycji masz m.in. rozmaite zioła i przyprawy, a także błonnik i probiotyki, które usprawniają perystaltykę jelit i skutecznie wspierają mikrobiom jelitowy. Występują one w różnorodnych formach, dzięki czemu możesz bez problemu dopasować je do własnych potrzeb i preferencji. Preparaty, które zasługują na szczególną uwagę, to m.in.: 

 • Aura Herbals Błonnik Jabłkowy (300 g), 
 • Sanprobi IBS (20 kapsułek), 
 • Aliness Enzyme Complex PRO (90 kapsułek), 
 • SOLHERBS Lactobacillus Max (60 kapsułek), 
 • PrimaBiotic BIO Esencja probiotyczna (165 ml), 
 • Now Foods Probiotic Defense (90 kapsułek), 
 • Holland & Barrett Olej miętowy (60 kapsułek).

 

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite