Tryptofan

Tryptofan to reprezentant aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować, dlatego też należy dostarczać je wraz z pożywieniem. Bierze on udział w syntezie białek, a także łagodzi zaburzenia nastroju i stany depresyjne. W jaki sposób dokładnie działa? I kiedy warto rozważyć jego suplementację? Dowiedz się, po jakie preparaty z L-tryptofanem najlepiej sięgnąć!

Ładuję...

Wyświetlono 7 wyników

Ustaw kierunek malejący

Wyświetlono 7 wyników

Ustaw kierunek malejący

Tryptofan – właściwości

 

Tryptofan to aminokwas egzogenny, którego organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. To właśnie dlatego warto zadbać, aby jego zdrowe źródła znalazły się w codziennej diecie. W niektórych przypadkach wskazana jest jego dodatkowa suplementacja. Jakie własności ma tryptofan? Działanie tej substancji jest naprawdę imponujące!

 

Wśród podstawowych zadań tryptofanu znajduje się budowanie białek. Jednak jego rola nie ogranicza się tylko do tego. Bierze on także udział w powstawaniu niacyny i wpływa na syntezę serotoniny – zarówno w ustroju, jak i w mózgu. Ponadto ludzki organizm wykorzystuje go do regulacji poziomu hormonów, w tym kortyzolu, hormonu wzrostu oraz prolaktyny.

 

Tryptofan nie pozostaje bez znaczenia dla funkcjonowania układu nerwowego – wycisza stany lękowe i depresję oraz poprawia nastrój w warunkach chronicznego stresu. Dodatkowo jest on kluczowy dla snu, ponieważ uczestniczy w produkcji melatoniny, czyli hormonu regulującego rytm okołodobowy. Wykazuje on również działanie wyciszające objawy PMS i chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV poprzez uczestnictwo w szlaku metabolicznym kinureniny.

 

Tryptofan – dawkowanie

 

Ze względu na kompleksowe działanie tryptofanu na ludzki organizm przed rozpoczęciem kuracji warto skonsultować się z lekarzem, w szczególności jeśli cierpisz na jakąkolwiek przewlekłą chorobę. Jego dawkowanie można znaleźć na opakowaniu i wynosi ono ok. 500 mg na dobę, zwykle do zażycia przed snem.

 

Tryptofan – zapotrzebowanie

 

Ile należy dostarczać organizmowi tryptofanu? Zapotrzebowanie na ten aminokwas wg WHO wynosi 3,5-6,0 mg na kilogram masy ciała. Jako że jest to substancja egzogenna, musi być dostarczana wraz ze zróżnicowaną dietą. Nie jesteś w stanie pokryć tej objętości codziennym jadłospisem? W takim razie postaw na preparaty z jej zawartością!

 

Tryptofan – skutki uboczne

 

Jakie działanie niepożądane może wywoływać tryptofan? Skutki uboczne jego stosowania występują niezwykle rzadko – w szczególności, gdy zażywa się go według zaleceń producenta. Przedawkowanie może skutkować takimi dolegliwościami jak bóle głowy, niestrawność, nudności, biegunka, wymioty oraz suchość w obrębie jamy ustnej. Ze względu na jego działanie wyciszające może on wpływać na zdolność kierowania pojazdami i bezpieczeństwo podróży.

 

Tryptofan – przeciwwskazania

 

Czy każdy może przyjmować tryptofan? Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest przede wszystkim nadwrażliwość na jeden bądź kilka składników preparatu. Co więcej, nie można go łączyć z lekami MAO stosowanymi w leczeniu depresji, Parkinsona oraz hipotensji. Jako że – podobnie do tryptofanu – mają one wpływ na poziom serotoniny, w połączeniu z tym związkiem mogą wywołać zespół serotoninowy. Jego objawami jest przegrzanie ciała, hipertensja, drżenie mięśni, halucynacje, wzmożona potliwość oraz ból głowy. Inną grupą osób, które powinny unikać stosowania tryptofanu, są kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

 

 

Tryptofan preparaty

 

Cierpisz na zaburzenia nastroju lub doświadczasz problemów ze snem? W naszym sklepie z suplementami znajdziesz preparaty z L-tryptofanem od różnych producentów, które pomogą ci się z nimi uporać!

H3: Tryptofan – kapsułki

Przykładowe preparaty z tryptofanem w kapsułkach:

 

  • Swanson Tryptofan (500 mg, 60 kapsułek),
  • Aliness Tryptofan (500 mg, 100 kapsułek).

 

Tryptofan – tabletki

 

Przykładowy preparat z tryptofanem w tabletkach:

 

  • Essence L-Tryptophan (1 000 mg, 90 tabletek).

 

Tryptofan – proszek

 

Przykładowy preparat z tryptofanem w proszku:

 

  • ForMeds Tryptofan (350 mg, 60 porcji).

 

Tryptofan – cena

 

W MyBionic preparaty z tryptofanem dostępne są w różnych cenach, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Za tryptofan ForMeds, na przykład, zapłacisz 28,90 zł, natomiast zakup tryptofanu Aliness to koszt rzędu 29,90 zł. Na uwagę zasługuje również tryptofanu Swanson (60 kapsułek) za jedyne 31,15 zł. Czy wiesz, że w naszym sklepie znajdziesz rozmaite witaminy i minerały? Jeśli szukasz innych produktów, np. alg, przygotowaliśmy ciekawą ofertę dla takich osób jak ty! Zajrzyj także do zakładki PROMOCJE, w której czekają na ciebie atrakcyjne rabaty!

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite