Shatavari

Shatavari to dziki szparag porastający głównie subtropikalne i tropikalne obszary Indii. Roślina ta od wieków wykorzystywana jest w medycynie ajurwedyjskiej, zwłaszcza w celu poprawy funkcjonowania kobiecego organizmu. Co dokładnie w sobie kryje i jakie prozdrowotne właściwości wykazuje shatavari? Tabletki, proszek czy kapsułki – w jakich suplementach diety występuje i jakie są przeciwwskazania do jej stosowania?

Ładuję...

Wyświetlono 6 wyników

Ustaw kierunek malejący

Wyświetlono 6 wyników

Ustaw kierunek malejący

Shatavari – właściwości 

 

Jakimi właściwościami może poszczycić się shatavari? Działanie tej rośliny jest wręcz imponujące. Uchodzi ona za prawdziwą skarbnicę składników odżywczych, wykazujących dobroczynny wpływ na funkcjonowanie kobiecego organizmu. Mowa przede wszystkim o saponinach steroidowych, w tym sterolach, polisacharydach i izoflawonach, które niwelują dolegliwości okołomiesiączkowe. 

 

Spożywanie shatavari – proszku, kapsułek lub innych suplementów diety – pomaga uregulować cykl menstruacyjny, złagodzić bóle brzucha i uporać się z objawami PMS, takimi jak rozdrażnienie czy napięcie emocjonalne. Dziki szparag doskonale sprawdza się również w okresie menopauzalnym, kiedy dochodzi do znacznego spadku poziomu estrogenów. 

 

W jakich innych sytuacjach z pomocą mogą przyjść ci właśnie produkty z shatavari? Menopauza czy uciążliwe miesiączki to nie jedyne przesłanki do ich zażywania. Okazuje się bowiem, że regularne sięganie po wspomniane zioło zwiększa płodność, pobudza laktację, a także poprawia jakość życia seksualnego, podnosząc libido i przyczyniając się do lepszego ukrwienia narządów płciowych.

 

Shatavari dla mężczyzn – czy to ma sens? Odpowiedź brzmi – tak! Choć w medycynie ajurwedyjskiej roślina ta dedykowana jest głównie kobietom, pewne korzyści z jej stosowania mogą odnieść również panowie – a to wszystko za sprawą jej niezwykle wszechstronnych właściwości. 

 

Shatavari usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego – wycisza, uspokaja, ułatwia zasypianie, pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację, a także redukuje stres. Nie sposób nie wspomnieć o jej działaniu na układ pokarmowy – zioło to reguluje perystaltykę jelit oraz niweluje zgagę, biegunkę i niestrawność.

 

Mówiąc o zaletach shatavari, warto poruszyć kwestię jej oddziaływania na gruczoły wydzielania wewnętrznego – przypuszcza się, że jej spożywanie może stymulować sekrecję insuliny i wspierać pracę tarczycy. Wśród jej pozostałych atutów wymienia się łagodzenie stanów depresyjnych oraz neutralizowanie niektórych bakterii.

 

Shatavari – dawkowanie

 

Preparaty z shatavari najbezpieczniej jest przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Pamiętaj, że mogą różnić się one w zależności od rodzaju specyfiku. Produkt Hepatica Shatavari, na przykład, należy zażywać w ilości 2 kapsułek dziennie podzielonych na 2 porcje. Optymalna dawka Aliness Shatavari (ekstrakt 30%) z kolei to 1 kapsułka, natomiast w przypadku Health Labs Care VibeMe – 1 saszetka na dobę. 

 

Shatavari – skutki uboczne

 

Jak każdy suplement diety shatavari może wywołać skutki uboczne, choć nie zdarzają się one zbyt często. Do tych najbardziej powszechnych należy alergia skórna, np. w postaci świądu lub wysypki. Jako że roślina ta wpływa na układ hormonalny, u niektórych osób dochodzi do wzrostu wagi. 

 

Shatavari – przeciwwskazania 

 

Głównym przeciwwskazaniem do sięgnięcia po shatavari – kapsułki, tabletki czy proszek – jest uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Szczególną ostrożność w jego stosowaniu powinny zachować kobiety w ciąży, ponieważ zawarte w nim związki działają rozkurczowo i zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Nie jest on także wskazany dla mam karmiących piersią oraz osób przyjmujących niektóre leki lub zmagających się z zaburzeniami hormonalnymi. Decyzję o wdrożeniu dzikiego szparagu warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

 

Shatavari – cena

 

Ile kosztują suplementy diety z shatavari? Ceny produktów uzależnione są od kilku różnych czynników, w tym formy, stężenia substancji czynnej, liczby dawek oraz producenta. Zakup preparatu Hepatica Shatavari (90 kapsułek) to koszt rzędu 26,90 zł. Na 60 kapsułek Himalaya Asparagus z kolei należy przeznaczyć 31,90 zł, natomiast cena 30 saszetek Health Labs Care VibeMe wynosi 129 zł. W naszym sklepie znajdziesz również dobrej jakości specyfik od Aliness, który kosztuje jedynie 44,90 zł za 100 kapsułek. Planujesz zaopatrzyć się w inne witaminy i minerały? Koniecznie zapoznaj się z szeroką ofertą MyBionic i skorzystaj z atrakcyjnych rabatów, które czekają na ciebie w zakładce PROMOCJE!

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite