Potas

Potas to jeden z najważniejszych składników mineralnych w ludzkim ciele, odpowiadający za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego i sercowo-naczyniowego. To właśnie dzięki niemu komórki organizmu są w stanie przekazywać sobie impulsy elektryczne, wpływając tym samym na pracę mięśni, w tym serca. Jakie inne cenne właściwości posiada potas? Suplement w formie tabletek, proszku i kapsułek – ile kosztuje i kiedy go stosować?

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 26 produktów

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 26 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

Potas – właściwości 

 

Nie bez powodu potas uznawany jest za jeden z kluczowych minerałów w organizmie. Pierwiastek ten pełni szereg ważnych funkcji – aktywuje wiele enzymów ustrojowych, reguluje ciśnienie osmotyczne komórek, uczestniczy w metabolizmie białek i węglowodanów, a także chroni przed zaburzeniami gospodarki kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. Przyjmowanie go w zalecanych dawkach zmniejsza ryzyko występowania niektórych schorzeń, w tym kamicy nerkowej, nadciśnienia tętniczego krwi oraz cukrzycy typu 2. Ponadto związek ten wpływa na pracę mięśni, w tym serca, biorąc udział w przewodzeniu impulsów przez komórki nerwowe. 

 

Dzienne zapotrzebowanie na potas

 

Jeśli chodzi o optymalną ilość potasu, dzienne zapotrzebowanie na ten makroelement w zależności od wieku i płci kształtuje się następująco: 

 

0-6 miesięcy: 400 mg;

7-11 miesięcy: 750 mg;

1-3 lat: 800 mg;

4-6 lat: 1 100 mg;

7-9 lat: 1 800 mg;

10-12 lat: 2 400 mg;

13-15 lat: 3 000 mg;

16-18 lat: 3 500 mg;

≥ 19 lat: 3 500 mg.

 

Warto mieć na uwadze fakt, że w niektórych przypadkach zapotrzebowanie na potas nieco wzrasta. Mowa m.in. o osobach przyjmujących leki moczopędne, uprawiających intensywną aktywność fizyczną, narażonych na działanie wysokich temperatur lub stosujących dietę o wysokiej zawartości sodu. Grupę tę zasilają także kobiety karmiące piersią – te ostatnie powinny spożywać 4 000 mg potasu dziennie.

 

Potas – dawkowanie 

 

Kapsułki, tabletki, proszek czy potas w płynie należy suplementować według informacji zawartych w ulotce dołączonej do opakowania lub zgodnie z zaleceniami lekarza bądź farmaceuty. Zdrowa osoba dorosła powinna zażywać 3 500 mg tego pierwiastka dziennie. 

 

Potas – niedobór

 

Po czym poznać, że organizm potrzebuje więcej potasu? Objawy niedoboru to skurcze mięśni, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze krwi, problemy z koncentracją, osłabienie siły mięśniowej, nadpobudliwość nerwowa, drętwienie i mrowienie kończyn, zmęczenie oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym zaparcia, wzdęcia i bóle brzucha. W skrajnych przypadkach mocno obniżony potas prowadzi do rabdomiolizy, czyli rozpadu mięśni poprzecznie prążkowanych – konsekwencją tego schorzenia może być ostra niewydolność nerek, a nawet zgon.

 

Potas – skutki uboczne 

 

Nadmierne przyjmowanie tabletek z potasem lub innych suplementów diety z jego zawartością może wywołać hiperkaliemię, której towarzyszą takie symptomy jak kołatania serca, porażenie mięśni szkieletowych, splątanie, duszności, zaburzenia czucia, upośledzenie koordynacji ruchowej oraz zawroty głowy. 

 

Hiperkaliemia wymaga specjalistycznego leczenia, które polega na ograniczeniu źródeł potasu w diecie oraz zażywaniu środków zmniejszających jego stężenie – mowa m.in. o solach wapnia, insulinie, glukozie, żywicach jonowymiennych oraz diuretykach. Przy bardzo dużym nadmiarze stosuje się hemodializę.

 

Potas dla dzieci 

 

Wśród substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka znajduje się właśnie potas. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek u najmłodszych wzrasta wraz z wiekiem. Utrzymywanie go na stosownym poziomie może uchronić malucha przed różnymi chorobami w przyszłości – mowa m.in. o kamicy nerkowej i osteoporozie. 

 

Potas w ciąży

 

Kluczową rolą potasu w organizmie ciężarnej jest regulowanie ciśnienia tętniczego krwi, które – bagatelizowane lub nieodpowiednio leczone – może doprowadzić do niedotlenienia płodu, zaburzeń jego rozwoju, a nawet przedwczesnego porodu. Optymalna ilość potasu dla przyszłej mamy to 3 500 mg dziennie, czyli tyle, ile u kobiety nieciężarnej.

 

Preparaty z potasem 

 

Proszek, kapsułki czy tabletki? Potas można przyjmować w rozmaitych formach i stężeniach. Poznaj kilka sprawdzonych suplementów z różnych grup i wybierz idealną opcję dla siebie!

 

Potas – tabletki

 

Przykładowe preparaty z potasem w tabletkach

 

  • Olimp Potas (416 mg, 60 tabletek), 
  • Aliness Potas (300 mg, 100 tabletek).

 

Potas – kapsułki 

 

Przykładowe preparaty z potasem w kapsułkach

 

  • Swanson Potas (99 mg, 120 kapsułek), 
  • Now Foods Potas (99 mg, 150 kapsułek), 
  • ForMeds Potas (360 mg, 60 kapsułek). 

 

Potas – proszek

 

Przykładowy preparat z potasem w proszku

 

  • Bene Vobis Potas w proszku (500 g). 

 

Potas – cena

 

Ceny produktów z wysoko przyswajalnym potasem różnią się między sobą w zależności od rodzaju, stężenia, objętości opakowania oraz producenta. W MyBionic 100 tabletek z potasem Aliness kosztuje jedynie 24,90 zł. Zakup 60 tabletek potasu Olimp to wydatek rzędu 21,99 zł, natomiast na 120 kapsułek potasu Swanson należy przeznaczyć 18,99 zł. Na uwagę zasługuje również potas ForMeds, który kosztuje zaledwie 20,99 zł (60 kapsułek). Planujesz nabyć inne witaminy i minerały? U nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, i to w bardzo atrakcyjnych cenach!

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite