Koenzym Q10

Koenzym Q10 to reprezentant związków chemicznych zwanych kofaktorami, niezbędnych do prawidłowego działania każdej komórki ludzkiego ciała. Najczęściej wspomina się o nim w kontekście przeciwdziałania negatywnym skutkom stresu oksydacyjnego, jednak może on poszczycić się o wiele szerszymi właściwościami. Czy warto go suplementować? Jeśli tak, na jaką jego formę postawić i w jakich dawkach go przyjmować?

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 45 produktów

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 45 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

Koenzym Q10 – właściwości 

 

Koenzym Q10, znany również jako ubichinon lub ubidekarenon, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania zarówno poszczególnych komórek, jak i całych narządów. Należy on do grupy kofaktorów, bez których enzymy nie mogłyby spełniać swojej podstawowej roli. Jego stężenie, podobnie jak w przypadku kolagenu i kwasu hialuronowego, spada z wiekiem, dlatego warto rozważyć posiłkowanie się odpowiednią dietą i suplementacją. Jak ważny dla ludzkiego ciała jest koenzym Q10? Działanie tej substancji jest zaskakująco wszechstronne. 

 

Największa ilość koenzymu Q10 znajduje się w mitochondrium komórkowym, czyli fabryce energetycznej organizmu. Jest on nośnikiem elektronów w łańcuchu oddechowym oraz silnym przeciwutleniaczem redukującym skutki stresu oksydacyjnego. Oprócz wspomagania metabolizmu stabilizuje on błony komórkowe i stężenie cukru we krwi, zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób neurodegeneracyjnych i niektórych nowotworów, a także poprawia wydolność układu krążenia, zmniejszając ryzyko miażdżycy. Ponadto koenzym Q10 ma swój udział w niwelowaniu dokuczliwych symptomów ze strony układu nerwowego, w tym bólów głowy i mięśni oraz neuropatii.

 

Koenzym Q10 – zapotrzebowanie 

 

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na koenzym Q10? Mimo tego, że dokładna ilość, którą należy dostarczyć organizmowi, nie została określona, zakłada się, że dobrze zbilansowany jadłospis ją pokrywa. Należy jednak pamiętać, że na jego poziom mają wpływ rozmaite czynniki, w tym nadmierny stres, stosowanie niektórych leków, wzmożona aktywność fizyczna oraz wiek. To właśnie z tego powodu gros specjalistów poleca jego suplementację.

 

Koenzym Q10 – dawkowanie 

 

Jak stosować koenzym Q10? Dawkowanie powinno być zgodne z informacjami zawartymi na opakowaniu. Najpopularniejsze preparaty oferują dawki od 30 do 200 mg. Zwykle rekomenduje się objętość 100 mg trzy razy na dobę. Koenzym Q10 wymaga długotrwałego zażywania, trwającego przynajmniej cztery tygodnie. Jednak optymalne rezultaty osiąga się podczas dłuższej, nawet 12 tygodniowej, kuracji.

 

Koenzym Q10 – przeciwwskazania 

 

Kto powinien unikać suplementów z koenzymem Q10? Przeciwwskazaniem do jego wdrożenia jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, w tym popularnej warfaryny. Jego budowa wykazuje podobieństwo do witaminy K, przez co ma on działanie prokoagulacyjne. Szczególną ostrożność powinny zachować również osoby z niskim ciśnieniem krwi, ponieważ wykazuje on właściwości hipotensyjne.

 

Koenzym Q10 – skutki uboczne

 

Koenzym Q10 to bardzo bezpieczna i nietoksyczna substancja, w przypadku której skutki uboczne pojawiają się niezwykle rzadko. Badania pokazują, że najczęściej występujące dolegliwości dotyczą układu pokarmowego i przybierają formę spadku apetytu, zaburzeń gastrycznych, nudności oraz wymiotów.

 

Koenzym Q10 w ciąży

 

Jeśli planujesz zajść w ciążę po 30. roku życia, rozważ suplementację koenzymem Q10. Po przekroczeniu tego wieku jego produkcja w organizmie zaczyna spadać, a wraz z nią ochrona przed wolnymi rodnikami. Stan ten może przyczynić się do przekazania potomstwu wad mitochondrialnych. Regularne przyjmowanie koenzymu Q10 wykazuje korzystny wpływ na ciążę i jej przebieg. Jednak podjęcie decyzji o wprowadzeniu konkretnych preparatów należy pozostawić lekarzowi prowadzącemu.

 

Koenzym Q10 dla dzieci

 

Zażywanie koenzymu Q10 przez najmłodszych rekomenduje się w przypadku schorzeń sercowo-naczyniowych. Ponadto, ze względu na jego antyoksydacyjny charakter, zmniejsza on w niektórych przypadkach wyniki markerów prozapalnych.

 

Koenzym Q10 dla mężczyzn

 

Koenzym Q10 dla mężczyzn jest polecany nie tylko na poprawę metabolizmu komórkowego. Badania pokazują, że oddziałuje on na męską płodność poprzez polepszenie jakości nasienia. Okazuje się bowiem, że plemniki są podatne na spustoszenie, jakie w organizmie sieje stres oksydacyjny i to właśnie dlatego koenzym Q10 jest częścią farmakoterapii dla par doświadczających trudności z poczęciem dziecka.

 

Koenzym Q10 – preparaty

 

W naszym sklepie internetowym znajdziesz rozmaite produkty z koenzymem Q10 – suplementy diety w kapsułkach czy sprayu to tylko kilka z wielu opcji dostępnych na MyBionic.pl!

 

Koenzym Q10 – krople

 

Przykładowy preparat z koenzymem Q10 w kroplach:

 

  • Aura Herbals Koenzym Q10 + Witamina E (30 ml).

 

Koenzym Q10 – spray

 

Przykładowy preparat z koenzymem Q10 w sprayu: 

 

  • Osavi Multiwitamina Koenzym Q10 o smaku pomarańczowym (25 ml).

 

Koenzym Q10 – kapsułki

 

Przykładowe preparaty z koenzymem Q10 w kapsułkach: 

 

  • Koenzym Q10 Puritan's Pride (200 mg, 120 kapsułek),
  • Singularis Koenzym Q10 Forte + B1 (120 mg, 60 kapsułek),
  • Koenzym Q10 HEPATICA (80 mg, 60 kapsułek),
  • Koenzym Q10 ForMeds (100 mg, 60 kapsułek),
  • Koenzym Q10 Aliness UbiquinoN (100 mg, 100 kapsułek),
  • Aliness Koenzym Q10 UbiquinoL™ KANEKA (100 mg, 60 kapsułek),
  • Swanson Koenzym Q10 (120 mg, 100 kapsułek).

 

Koenzym Q10 – cena

 

Cena produktów z koenzymem Q10 zależy od producenta, składu, jego stężenia oraz liczby dawek. Na MyBionic.pl znajdziesz ogromny wybór preparatów. Za Singularis Koenzym Q10, na przykład, zapłacisz 69,90 zł (60 kapsułek). “koszt zakupu suplementu z naturalnym koenzymem Q10 Aliness wynosi 129,90 zł. Warto sięgnąć także po Koenzym Q10 Puritan’s Pride (200 kapsułek, 30 zł) lub Koenzym Q10 Swanson (100 kapsułek, 175,90 zł). Czy wiesz, że w naszym sklepie dostaniesz również inne witaminy i minerały? Skorzystaj z naszej intuicyjnej wyszukiwarki, gdzie posortowaliśmy preparaty kategoriami (np. witaminy z grupy B lub minerały). Nie zapomnij co jakiś czas zajrzeć do zakładki PROMOCJE, aby cieszyć się atrakcyjnymi rabatami!

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite