Bakalie
Bakalie to składniki, które goszczą niemal w każdej kuchni. Wszyscy mieli okazję ich spróbować, jednak nie każdy jest świadomy ich prozdrowotnych właściwości. Co to są bakalie? Dlaczego warto po nie sięgać? I gdzie kupić dobre bakalie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Bakalie – co to?
Co to są bakalie? Są to m.in. orzechy, suszone owoce oraz pestki i nasiona, które służą jako dodatek do wypieków, deserów, sałatek, koktajli, a nawet ryb i mięsnych dań. Ale nie tylko – doskonale sprawdzają się one również jako samodzielna przekąska, ponieważ w większości są sycące i odżywcze.
Bakalie – rodzaje
Jeśli chodzi o rodzaje bakalii, wśród tych najpopularniejszych wymienia się:
- orzechy (np. migdały, nerkowce, pistacje, orzechy włoskie, brazylijskie i laskowe),
- suszone owoce (np. rodzynki, suszone morele, śliwki, figi, żurawina, jagody goji, daktyle),
- owoce liofilizowane (np. truskawki, maliny, wiśnie, jagody),
- pestki i nasiona (sezam, pestki dyni, ziarna słonecznika).
Do powyższej puli można dorzucić również wiórki kokosowe, mak, chipsy owocowe oraz kandyzowaną skórkę z owoców, takich jak pomarańcze, cytryny, pomelo czy limonki.
Czy bakalie są zdrowe?
Czy bakalie są zdrowe? Wiele zależy od ich rodzaju, jednak większość z nich może poszczycić się prozdrowotnym potencjałem. Na szczególną uwagę w tym aspekcie zasługują orzechy, które stanowią prawdziwą skarbnicę witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, polifenoli oraz błonnika pokarmowego. Ponadto zawierają one solidną porcję białka. Co jeszcze do zaoferowania mają ci te bakalie? Z badań naukowych wynika, że orzechy:
- korzystnie oddziałują na florę jelitową,
- zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia,
- usprawniają funkcjonowanie układu nerwowego,
- łagodzą stany zapalne w organizmie,
- obniżają poziom cukru we krwi,
- zwalczają stres oksydacyjny,
- wykazują działanie przeciwnowotworowe.
Poruszając temat bakalii, nie można zapomnieć także o pestkach i nasionach. Na prowadzenie wysuwają się tutaj pestki dyni, które przynoszą wiele dobrego naszemu układowi nerwowemu, sercu, mięśniom i kościom, oraz nasiona słonecznika, które redukują stężenie glukozy we krwi i niwelują stany zapalne. A co z suszonymi bakaliami, np. śliwkami, żurawiną, rodzynkami lub morelami? Okazuje się, że nie pozostają one daleko w tyle za orzechami, pestkami i nasionami, ponieważ w nich również można znaleźć witaminy, minerały, przeciwutleniacze oraz błonnik, który usprawnia perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom.
Bakalie – wartości odżywcze
Ile kalorii i jakie substancje odżywcze znajdują się w bakaliach? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od ich rodzaju. W przypadku orzechów, za te najbardziej kaloryczne uznaje się orzechy makadamia (ok. 700 kcal/100 g), a najmniej – orzechy nerkowca (ok. 550 kcal/100 g). 100 g suszonych moreli to ok. 250 kcal, z kolei taka sama porcja suszonych daktyli dostarcza nam ok. 300 kcal.