Lit

Lit to pierwiastek chemiczny zasilający grono metali alkalicznych. Znajduje on zastosowanie nie tylko w różnych gałęziach przemysłu, ale również w medycynie – jedną z jego najcenniejszych właściwości jest stabilizowanie nastroju, co jest szczególnie istotne w przypadku osób zmagających się z depresją czy chorobą afektywną dwubiegunową. W jakich dawkach warto przyjmować lit? Tabletki, proszek czy kapsułki – w jakich formach występuje i jaką kwotę należy przeznaczyć na zakup preparatów z jego zawartością?

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 6 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 6 wyników

Ustaw kierunek malejący

Lit – właściwości

 

Jakie działanie na organizm wykazuje lit? Właściwości tego pierwiastka są wręcz zaskakujące! Znajduje on przede wszystkim zastosowanie w psychiatrii – ciekawostką jest fakt, że uznaje się go za jeden z najstarszych leków psychotropowych dostępnych na rynku. Doniesienia ze świata nauki pokazują, że preparaty z litem wspomagają leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej, w której przeplatają się epizody manii i depresji. Co więcej, substancja ta może sprawdzić się w niwelowaniu objawów takich przypadłości jak schizofrenia, ADHD czy nerwica. 

 

Prozdrowotne właściwości litu nie kończą się na tych wymienionych powyżej. Okazuje się bowiem, że związek ten posiada własności neuroprotekcyjne i niweluje skutki stresu oksydacyjnego. Ponadto przypuszcza się, że może on łagodzić symptomy napięcia przedmiesiączkowego, regulować poziom glukozy we krwi, neutralizować stany zapalne, a także usprawniać funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Według niektórych źródeł przynosi on ulgę przy migrenach oraz klasterowych bólach głowy. 

 

Co ciekawe, w miejscach, w których woda pitna obfituje w lit, obserwuje się obniżoną skłonność do agresji i przemocy, co wiąże się z rzadszym popełnianiem przestępstw i sięganiem po substancje psychoaktywne oraz zmniejszoną częstotliwością aresztowań. Warto podkreślić, że – według statystyk – jego stosowanie przyczynia się do zredukowania liczby samobójstw. Za taki stan rzeczy odpowiada prawdopodobnie zwiększona produkcja dopaminy i serotoniny w mózgu

 

Za najbogatsze źródła litu uznaje się warzywa, zboża, ryby, mineralne wody lecznicze oraz rośliny jaskrowate, różowate, psiankowate i goździkowate. Można znaleźć go m.in. w pomidorach, ziemniakach i papryce, czyli popularnych produktach spożywczych. W razie niedoboru litu w organizmie można sięgnąć po specjalistyczne środki, np. tabletki lub kapsułki. Ważne, aby były one przyjmowane w odpowiednich dawkach. W przeciwnym razie może dojść do wystąpienia mniej lub bardziej dotkliwych skutków ubocznych.

 

Jeśli zdecydujesz się na kurację wodą leczniczą z litem, pamiętaj, aby nie spożywać jej w trakcie posiłku – najlepiej zrobić to 30 minut przed lub 2 godziny po jedzeniu. Choć pierwiastek ten posiada mnóstwo zalet i może skutecznie leczyć rozmaite dolegliwości, przed jego wdrożeniem do suplementacji warto skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. W jakich dawkach najlepiej zażywać lit i czym dokładnie grozi jego nadmiar lub niedobór? 

 

Lit – zapotrzebowanie 

 

Zapotrzebowanie na lit u zdrowej osoby dorosłej wynosi ok. 1 mg dziennie. Należy mieć na uwadze fakt, że u dzieci, młodzieży oraz osób poddawanych dializie wskazane jest zwiększenie dawki, np. o 0,1 mg. Oczywiście nie zaleca się podejmowania takich działań na własną rękę.

 

Lit – dawkowanie 

 

Dawkowanie litu zależy w głównej mierze od rodzaju preparatu, jaki posiadasz. Dysponujesz litem Aliness? Zatem przyjmuj go w ilości 1 tabletki dziennie. Jeśli chodzi o specyfik Swanson Lit (Lithium Orotate), jego optymalna dzienna porcja to 1 kapsułka. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do suplementowania litu do picia, w kapsułkach, w tabletkach czy w innych formach, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Niedobór litu

 

Z jakimi konsekwencjami wiąże się niedobór litu w organizmie? Objawy jego zbyt niskiego stężenia to najczęściej problemy ze snem, wahania nastroju oraz agresja. W niektórych przypadkach odnotowuje się także zwiększoną podatność na uzależnienia oraz zaburzenia osobowości.

 

Lit – skutki uboczne 

 

Skutki uboczne litu pojawiają się zwykle przy jego przedawkowaniu. Wśród tych najbardziej powszechnych wymienia się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym nudności, wymioty, biegunki oraz bóle brzucha. U części osób pojawia się drżenie rąk, nasilone pragnienie, częstomocz, uczucie senności, znużenie, osłabienie, zawroty głowy, przyrost masy ciała oraz metaliczny posmak w ustach. Warto mieć na uwadze fakt, że nadmierne spożywanie kapsułek czy tabletek z litem – bądź innych suplementów diety z jego zawartością – może doprowadzić do zatrucia, wypadania włosów, wzmożonego napięcia mięśniowego, arytmii serca oraz niedoczynności tarczycy. Inne możliwe działania niepożądane to dezorientacja, niedokrwistość aplastyczna, wysypka oraz trądzik. 

 

Lit – przeciwwskazania 

 

Głównym przeciwwskazaniem do zażywania preparatów zawierających lit jest uczulenie lub nadwrażliwość na jakiekolwiek obecne w nich składniki. Co więcej, dużą ostrożność przy ich stosowaniu powinny zachować osoby zmagające się ze schorzeniami nerek, niedoczynnością gruczołu tarczowego oraz chorobą Parkinsona. Nie są one także polecane kobietom w ciąży, pacjentom po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego oraz dzieciom poniżej 12. roku życia. 

 

Lit – preparaty 

 

Szukasz starannie przebadanego preparatu z litem? Z pewnością znajdziesz go w naszym sklepie! Do dyspozycji masz lit Aliness w tabletkach oraz lit Swanson w kapsułkach. Wiedz, że wszystkie oferowane przez nas produkty pochodzą od zaufanych i doświadczonych producentów, dlatego możesz liczyć na doskonałą jakość, bezpieczeństwo oraz wysoką skuteczność. Zapoznaj się z naszą ofertą i już dziś zaopatrz się w najlepszy suplement diety z litem na rynku!

 

Lit – kapsułki 

 

Przykładowy preparat z litem w kapsułkach:

 

  • Swanson Orotan Litu (60 kapsułek). 

 

Lit – tabletki

 

Przykładowy preparat z litem w tabletkach

 

  • Aliness Lit (100 tabletek). 

 

Lit – cena

 

Ceny litu w MyBionic wynoszą 32,99 zł (lit Swanson) oraz 39,90 zł (lit Aliness). Pamiętaj, że poza preparatami z litem na naszej stronie dostępne są inne produkty, w tym zioła, superfoods, grzyby, tran, oleje, adaptogeny, algi, probiotyki, antyoksydanty oraz różnorodne witaminy i minerały. W naszym asortymencie nie brakuje również witamin z grupy B, witamin A, D, E i K, a także cynku, żelaza, magnezu, selenu, chromu, krzemu oraz jodu. Dla twojej wygody posortowaliśmy wszystkie specyfiki według kategorii, dzięki czemu możesz szybko i łatwo znaleźć najlepsze opcje dla mężczyzn, kobiet, dzieci, ciężarnych, sportowców, seniorów czy wegetarian. Ale to nie wszystko! W MyBionic czeka na ciebie zakładka PROMOCJE, w której znajdziesz suplementy diety w bardzo atrakcyjnych cenach. Skorzystaj z wygodnej opcji dostawy i płatności i już dziś złóż zamówienie dla siebie i swoich bliskich!

 

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite