Witamina C

Witamina C (kwas askorbinowy) to przeciwutleniacz, który chroni organizm przed działaniem wolnych rodników i tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych chorób. Wbrew pozorom nie jest ona jedynie remedium na przeziębienie, ale również szereg innych schorzeń, w tym tych związanych z układem immunologicznym i sercowo-naczyniowym. W jakich sytuacjach warto przyjmować kapsułki, płyn lub tabletki z witaminą C? Poznaj najważniejsze zagadnienia na jej temat oraz zestawienie sprawdzonych preparatów z jej zawartością!

Ładuję...

Wyświetlasz 1-24 z 351 produktów

Ustaw kierunek malejący

Wyświetlasz 1-24 z 351 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

Witamina C – właściwości 

 

Kwas askorbinowy to silny antyoksydant, który hamuje namnażanie się wolnych rodników i chroni organizm przed skutkami stresu oksydacyjnego. Przeciwutleniające działanie witaminy C sprawia, że może ona nie tylko wspomagać leczenie niektórych schorzeń, ale również skutecznie im zapobiegać. Spożywanie jej w odpowiednich ilościach zmniejsza ryzyko występowania sezonowych infekcji, chorób sercowo-naczyniowych oraz niektórych nowotworów. Jako że zwiększa biodostępność żelaza, odgrywa ważną rolę w profilaktyce anemii. Ponadto bierze udział w syntezie kolagenu, kortykosteroidów i neuroprzekaźników, korzystnie wpływa na zęby i dziąsła, a także wzmacnia naczynia krwionośne i reguluje poziom ciśnienia tętniczego krwi. 

 

Witamina C – zapotrzebowanie 

 

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C w zależności od wieku i płci kształtuje się następująco: 

 

0-6 miesięcy: 20 mg;

7-11 miesięcy: 20 mg;

1-3 lat: 40 mg;

4-6 lat: 50 mg;

7-9 lat: 50 mg;

10-12 lat: 50 mg; 

13-15 lat: 75 mg (chłopcy), 65 mg (dziewczęta);

16-18 lat: 75 mg (chłopcy), 65 mg (dziewczęta);

≥ 19 lat: 90 mg (mężczyźni), 75 mg (kobiety).

 

Witamina C – niedobór

 

Jako że głównym źródłem witaminy C są łatwo dostępne warzywa i owoce, rzadko odnotowuje się jej głębokie niedobory. Przy spadku jej stężenia mogą pojawić się takie symptomy jak krwawienie z dziąseł, szybka męczliwość, osłabienie, pogorszenie stanu cery, dłuższe gojenie się ran, bóle mięśni i stawów, brak apetytu, siniaki oraz częstsze infekcje. W skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju szkorbutu, jednak w krajach rozwiniętych zdarza się to niezwykle rzadko. 

 

Witamina C – dawkowanie 

 

Dawki witaminy C powinny być dobierane indywidualnie. Według wytycznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zdrowa pełnoletnia osoba powinna spożywać do 100 mg kwasu askorbinowego dziennie. Warto zwiększyć jego ilość u palaczy, seniorów oraz osób uprawiających intensywną aktywność fizyczną. Zaleca się także przyjmowanie większych porcji tej witaminy w ciąży i podczas karmienia piersią (80-120 mg). Za górną tolerowaną dawkę u dorosłych uznaje się 2 g/dzień. 

 

Witamina C – przeciwwskazania 

 

Głównym przeciwwskazaniem do zażywania witaminy C (suplementu diety) jest uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Ostrożność przy jej stosowaniu powinny zachować również osoby zmagające się z kamicą nerkową, zaburzeniami metabolizmu żelaza oraz niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. 

 

Witamina C – skutki uboczne

 

Kwas askorbinowy, podobnie jak witaminy z grupy B, należy do związków rozpuszczalnych w wodzie, więc jego nadwyżka wydalana jest wraz z moczem. Niemniej jednak nadmierna suplementacja witaminą C może wywołać nieprzyjemne objawy, w tym zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Co więcej, duże ilości witaminy C mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej.

 

Witamina C dla dzieci

 

Kwas askorbinowy to substancja niezbędna do zrównoważonego rozwoju dziecka oraz wzmocnienia jego odporności. Wiele rodziców ma w zwyczaju podawać maluchom witaminę C na przeziębienie, jednak znacznie lepsze efekty można osiągnąć, przyjmując ją profilaktycznie. Kilkulatkom niechętnym do łykania kapsułek czy tabletek można zaproponować witaminę C w płynie lub żelkach. 

 

Witamina C dla niemowląt 


Witamina C dla noworodka i niemowlaka – w jakiej formie ją stosować? Otóż najlepiej sprawdzi się tutaj specjalna witamina C w kroplach dla dzieci, którą można bezpiecznie aplikować już kilkutygodniowym maluszkom. Kwas askorbinowy warto wprowadzić od 28. dnia życia – dawkę należy ustalić indywidualnie z lekarzem. U wielu małych pacjentów jest to 5-8 kropli na dobę.

 

Witamina C – preparaty

 

W naszym sklepie internetowym dostępne są różne rodzaje witaminy C – suplement w formie kapsułek, tabletek czy proszku to tylko kilka z wielu opcji, jakie masz do dyspozycji!

 

Witamina C – krople

 

Przykładowy preparat z witaminą C w kroplach:

 

 • Noble Health Witamina C (50 ml).

 

Witamina C w tabletkach

 

Przykładowe preparaty z witaminą C w tabletkach

 

 • Solgar Witamina C (1000 mg, 30 tabletek), 
 • Solgar Witamina C (1000 mg, 90 tabletek),
 • Swanson Witamina C + dzika róża (500 mg, 30 tabletek).

 

Witamina C w kapsułkach

 

Przykładowe preparaty z witaminą C w kapsułkach

 

 • Olimp Witamina C Gold-VIT C (1000 mg, 60 kapsułek), 
 • ForMeds Witamina C (1000 mg, 60 kapsułek), 
 • Aliness Witamina C (1000 mg, 100 kapsułek), 
 • Dr. Mercola Witamina C (1000 mg, 60 kapsułek), 
 • Singularis Witamina C 1000 + Bioperine® (1000 mg, 120 kapsułek). 

 

Witamina C – proszek

 

Przykładowe preparaty z witaminą C w proszku: 

 

 • Intenson Witamina C (150 g), 
 • Witamina C Aliness Quali®-C (250 g), 
 • Singularis czysta witamina C (100 g), 
 • ForMeds Witamina C F-VIT C (400 g), 
 • Dr. Jacob’s Witamina C liposomalna (150 g), 
 • Swanson czysta witamina C (454 g).

 

Witamina C w płynie 

 

Przykładowe preparaty z witaminą C w płynie

 

 • Liposomalna witamina C Liposol by Aliness pomarańcza (250 ml),
 • Liposomalna witamina C Liposol by Aliness cytryna (250 ml). 

 

Witamina C – żelki

 

Przykładowe preparaty z witaminą C w żelkach:

 

 • Nordic Naturals żelki z naturalną witaminą C dla dzieci (120 sztuk). 

 

Witamina C – cena

 

Ile kosztuje dobra witamina C? Cena suplementu zależy od jego rodzaju, stężenia, objętości opakowania oraz producenta. MyBionic oferuje sprawdzone produkty już za niecałe 10 zł. Na 30 tabletek witaminy C Swanson, na przykład, należy przeznaczyć jedynie 7,59 zł. Zakup witaminy C Olimp (60 kapsułek) z kolei to wydatek rzędu 55,90 zł. W naszym asortymencie znajdziesz również inne witaminy i minerały w bardzo atrakcyjnych cenach. Śledź regularnie nasze promocje i zaoszczędź na swoich zakupach!

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite