Kobieta trzymająca w dłoni swoje zniszczone włosy

Nadmierne wypadanie włosów to bolączka wielu osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Za tym zjawiskiem może stać co najmniej kilka czynników, począwszy od przewlekłego stresu, przez nieodpowiednią dietę i pielęgnację, po zaburzenia hormonalne i rozmaite schorzenia, w tym choroby jelit i tarczycy. O czym jeszcze świadczą wypadające włosy? Jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem? I czy wystarczy ograniczyć się do tabletek na wypadanie włosów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

 

Wypadanie włosów – kiedy staje się powodem do niepokoju? 

 

Wbrew pozorom wypadanie włosów nie zawsze jest powodem do niepokoju. Jest to naturalne zjawisko, które dotyczy każdego z nas, ponieważ włosy żyją według określonego cyklu. Jego pierwszym etapem jest faza wzrostu, która następnie przechodzi w fazę przejściową, aby zakończyć się fazą spoczynku i zrzucenia. Na ostatnim etapie włos odłącza się od mieszka włosowego i po prostu wypada, robiąc tym samym miejsce swoim następcom. Ile włosów wypada dziennie? Za normę uznaje się od 50 do 100 sztuk. O nadmiernym wypadaniu włosów można mówić wtedy, gdy norma ta zostaje mocno przekroczona i jest to zauważalne gołym okiem, np. podczas czesania lub mycia głowy. 

 

Przyczyna wypadania włosów 

 

Dlaczego wypadają włosy? Otóż może stać za tym kilka różnych czynników. Wśród tych najczęstszych wymienia się niedobory witamin i minerałów, słabo zbilansowaną lub niskokaloryczną dietę, nieodpowiednią pielęgnację, a nawet uwarunkowania genetyczne. Ale nie tylko – do powszechnych powodów wypadania włosów należy także przewlekły stres, zaburzenia hormonalne oraz niektóre choroby. Ostatnio coraz częściej zadajesz sobie pytanie: „Dlaczego wypadają mi włosy”? Poniżej znajdziesz garść informacji, które pomogą Ci na nie odpowiedzieć!

 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – wypadanie włosów 

 

Jedną z przyczyn wypadania włosów jest łojotokowe zapalenie skóry głowy. Jest to przewlekłe schorzenie dermatologiczne, w przebiegu którego na skórze pojawia się rumień i tłusta swędząca łuska, która przy zaostrzeniu przybiera postać twardej skorupy. Do utraty włosów dochodzi najczęściej wtedy, gdy zapalenie przeniesie się do mieszków włosowych wskutek pocierania i drapania. Na szczęście proces ten jest możliwy do zahamowania, o ile w porę podejmie się stosowne leczenie. Dobiera się je do konkretnego przypadku – zazwyczaj niezbędne jest wprowadzenie do pielęgnacji leczniczego szamponu, np. takiego z zawartością ketokonazolu lub siarczku selenu. Ponadto warto pomyśleć o zabiegach, np. kriomasażu lub mezoterapii. 

 

Zmartwiony Brodaty Facet Trzymający się za głowę Wyglądający Na Przestraszonego

 

Chore jelita a wypadanie włosów

 

Coraz więcej badań naukowych wskazuje, jak ważną rolę odgrywają jelita w kontekście naszego zdrowia i samopoczucia. Jak się okazuje, nie pozostają one również bez znaczenia dla naszych włosów. Na czym dokładnie polega powiązanie pomiędzy chorymi jelitami a wypadaniem włosów? Na przykład na tym, że to właśnie w nich wchłaniane są ważne substancje odżywcze. W momencie, gdy proces ten zostaje zaburzony, cierpią na tym m.in. nasze włosy, ponieważ nie otrzymują niezbędnych składników aktywnych. Równie istotna jest dobra kondycja naszej flory jelitowej, która – jak pokazuje coraz więcej obserwacji naukowców – w dużej mierze odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie naszego całego organizmu. Jeśli chcesz zasilić ją w dobroczynne bakterie, sięgnij po sprawdzone produkty probiotyczne. Świetnym wyborem będą m.in. takie preparaty jak Nature Science Uri-NS Biotic, Yango Probiotyk mikrokapsułkowany oraz Now Foods Probiotic-10 25 bilion

Prolaktyna a wypadanie włosów

 

Jak już zostało podkreślone, do nadmiernego wypadania włosów nierzadko przyczyniają się zaburzenia hormonalne. Jakie hormony zbadać przy wypadaniu włosów? W tym kontekście najczęściej mówi się o testosteronie i estrogenach, jednak nie należy zapominać również o prolaktynie, która stoi m.in. za wypadaniem włosów po ciąży oraz w trakcie jej trwania. Nauka mówi, że prolaktyna hamuje proliferację keratynocytów w opuszkach włosów, co sprawia, że zbyt szybko przechodzą one z aktywnej fazy wzrostu do fazy spoczynku, która finalnie kończy się ich wypadnięciem. Co więcej, nasila ona produkcję androgenów oraz zwiększa aktywność 5-alfa-reduktazy – enzymu odpowiadającego za konwersję testosteronu do jego aktywnej formy (DHT), prowadząc tym samym do rozwoju łysienia androgenowego.

 

Stres a wypadanie włosów

 

Kolejną dość powszechną przyczyną wypadania włosów jest stres. W jego następstwie dochodzi do wyrzutu kortyzolu, który przy długotrwałym utrzymywaniu się na wysokim poziomie powoduje niedotlenienie mieszków włosowych i w konsekwencji ich osłabienie. Co więcej, zaburza on fazę wzrostu włosów, podwyższa stężenie prolaktyny, a także pobudza wytwarzanie DHT, czyli aktywnej formy testosteronu. Ponadto stres przyczynia się do występowania stanów zapalnych w mieszkach włosowych. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku konieczne jest nie tylko wdrożenie kosmetyków, zabiegów i specjalistycznych leków na wypadanie włosów, ale również znalezienie skutecznych sposobów na radzenie sobie z wewnętrznym napięciem. Innym dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po suplementy diety kojące układ nerwowy, w tym np. Aliness Cytrynian Magnezu, Swanson Ashwagandha czy Medica Herbs Waleriana Melisa Passiflora.

Młoda kobieta w żółtej bluzie medytuje na żółtym tle

 

Nerwica – straszne wypadanie włosów 

 

Nerwica to choroba, która na pierwszy rzut oka kojarzy się z osłabieniem kondycji psychicznej. Należy jednak mieć świadomość, że odciska ona nie mniejsze piętno na naszym zdrowiu fizycznym. I – jak się okazuje – nie oszczędza ona przy tym naszych włosów. Jak już zostało podkreślone, pod wpływem stresu i napięcia w organizmie dochodzi do wydzielania różnych substancji osłabiających kondycję naszej czupryny. Jeśli zmagasz się z nerwicą i twoje włosy wypadają garściami, poza zaopatrzeniem się w środki na wypadanie włosów pomyśl o podjęciu psychoterapii i skonsultowaniu się z psychiatrą.

 

Jakie badanie na wypadanie włosów wykonać?

 

Skoro już wiesz, skąd bierze się wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn, warto pomyśleć o wykonaniu stosownych badań. Które z nich powinieneś wziąć pod uwagę? Jeśli chodzi o badania laboratoryjne, sprawdź poziom żelaza, cynku, biotyny oraz witamin D i B12. Dorzuć do tego panel tarczycowy wraz z przeciwciałami oraz USG gruczołu tarczowego. Idealnym uzupełnieniem całości będzie analiza pierwiastkowa włosa, a także ocena stanu skóry głowy u trychologa.

 

Co na wypadanie włosów przyjmować?

 

Zastanawiasz się, co na wypadające włosy sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od źródła problemu. Jedno jest pewne – świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie indywidualnie opracowanej suplementacji na wypadanie włosów, która pomoże Ci uzupełnić niedobory ważnych witamin i minerałów oraz wzmocni twoje mieszki włosowe. Po które produkty sięgnąć? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

 

Witaminy na wypadanie włosów

 

Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? I jakie witaminy na wypadanie włosów przyjmować? Poza wspomnianymi już witaminami D i B12 świetnie sprawdzą się tutaj pozostałe witaminy z grupy B, a także witaminy A i E, czyli silne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki, chroniąc organizm przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego. 

 

Preparaty na wypadanie włosów – minerały 

 

Wśród suplementów na wypadanie włosów nie powinno zabraknąć niektórych minerałów, zwłaszcza jeśli wyniki twoich badań wskażą na ich niedobór. Oprócz cynku i żelaza niezbędne może okazać się wdrożenie selenu oraz miedzi i krzemu. 

 

Zbliżenie na drewnianą łyżkę z różnymi lekami i witaminami

 

Inne suplementy na wypadanie włosów

 

Na rynku suplementów diety nie brakuje także produktów stworzonych stricte z myślą o wzmocnieniu włosów. Przykładem takiego specyfiku jest Osavi Kolagen Włosy, Skóra i Paznokcie, który stanowi źródło wołowych peptydów kolagenowych. Na uwagę zasługuje również wieloskładnikowy preparat Aliness RevitalHair włosy, paznokcie, który zawiera m.in. witaminy z grupy B, witaminę D, biotynę, aminokwasy, selen oraz olej z kokosa i kiełków pszenicy. Nie jesteś fanem tabletek i kapsułek? W takim razie sięgnij po suplement na wypadanie włosów w formie żelek, czyli Noble Health Misie na zdrowe włosy, które kryją w sobie tak cenne substancje odżywcze jak biotyna, witaminy A i E, selen, cynk, mangan oraz witaminy z grupy B. 

Bibliografia +