Suplementy na tarczycę
Tarczyca stanowi jeden z najważniejszych gruczołów endokrynnych w ludzkim ciele. Ma ona wpływ na niezliczone procesy zachodzące na poziomie komórkowym – produkuje hormony, reguluje metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów, a także wspomaga układ sercowo-naczyniowy, kostny, rozrodczy i nerwowy. Nie pozostaje ona również bez znaczenia dla samopoczucia psychicznego – liczne doniesienia ze świata nauki pokazują, że zaburzenia w jej obrębie zwiększają ryzyko pojawienia się wahań nastroju, a w niektórych przypadkach – depresji.
W celu wsparcia tego narządu warto sięgać po odpowiednie specyfiki zawierające substancje kluczowe dla jego zrównoważonego działania. Chcesz zadbać o zdrową tarczycę? Suplementy wspierające jej optymalne funkcjonowanie powinny zabierać m.in.:
Jod – to pierwiastek wykorzystywany przez tarczycę do produkcji trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Ich prawidłowe stężenie reguluje większość procesów w organizmie, a ich deficyt spowalnia metabolizm, zmniejszając komfort życia. Niedobór jodu może prowadzić do wykształcenia się wola, zmniejszenia tolerancji na zimno, pogorszenia kondycji skóry, włosów i paznokci, problemów trawiennych oraz trudności w utrzymaniu wagi.
Witamina B12 – jest kluczowa dla wydolności układu nerwowego. Jej zmniejszona ilość we krwi może przyczyniać się do schorzeń tarczycy, a także rozwoju anemii i pojawienia się symptomów neurologicznych, w tym zmęczenia, depresji, psychozy oraz pogorszenia pamięci i koncentracji.
Cynk – oddziałuje na pracę układu odpornościowego i umożliwia prawidłową konwersję hormonów tarczycy. Jest on również istotny dla syntezy TSH przez przysadkę. Wykazuje on silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu przyjdzie z pomocą pacjentom borykającym się z chorobą Hashimoto i Gravesa-Basedowa.
Selen – chroni powyższy narząd przed stresem oksydacyjnym, umożliwiając jego niezakłóconą pracę. Co ciekawe, przyjmowanie suplementów diety na tarczycę z jego zawartością obniża stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych. Co więcej, wchodzi on w skład licznych aminokwasów, które są niezbędne dla dobrej przemiany materii.
Żelazo – jego niski poziom negatywnie oddziałuje na szybkość przemiany T4 do T3. Przyczynia się on także do nasilenia się uczucia zmęczenia, ponieważ żelazo jest ważnym komponentem hemoglobiny przenoszącej tlen w układzie krwionośnym. Ponadto jego niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia anemii.
Magnez – osoby cierpiące na schorzenia gruczołu tarczowego nierzadko borykają się z problemami ze snem. Jeśli masz trudności z utrzymaniem spokojnego snu, warto, aby w specyfikach, po które sięgasz, znalazł się cytrynian magnezu. Preparaty na jego bazie regulują funkcje układu nerwowego i przyczyniają się do łatwiejszego zasypiania.
Preparaty wspomagające tarczycę
W MyBionic mamy sprawdzone preparaty wspomagające tarczycę o rozmaitych składach – produkty w formie tabletek, kapsułek oraz proszku o różnych stężeniach i od najbardziej zaufanych producentów. Ich cena różni się w zależności od objętości, składu oraz firmy. Szeroki asortyment suplementów dedykowanych wsparciu pracy gruczołu tarczowego sprawia, że każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie.
Suplementy diety na tarczycę – kapsułki
Przykładowe suplementy diety na tarczycę w kapsułkach:
- Now Foods Kelp (jod) 325 mcg (250 kapsułek),
- Now Foods Thyroid Energy (180 kapsułek),
- Health Labs Care ThyroMe PRO (90 kapsułek),
- Absolute Nutrition Thyroid T3 (180 kapsułek).
Suplementy diety na tarczycę – tabletki
Przykładowe preparaty w tabletkach na tarczycę:
- Swanson Kelp (Jod) 225 mcg (250 tabletek).
Suplementy diety na tarczycę – płyn
Przykładowe preparaty w formie jodu do picia na tarczycę:
- Aura Herbals Jodadrop (250 ml),
- IODICA Jod w płynie koncentrat (100 ml).
Suplementy diety na tarczycę – spray
Przykładowe suplementy diety na tarczycę w sprayu:
- IODICA Jod w sprayu koncentrat (50 ml).
Suplementy diety na tarczycę – krople
Przykładowe suplementy diety na tarczycę w kroplach:
- Aura Herbals Jodadrop (30 ml).
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279388/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35440339/
Bibliografia +