Enzymy trawienne
Enzymy trawienne są niezbędne dla prawidłowej pracy układu pokarmowego. Występują one we wszystkich jego częściach, w tym w jamie ustnej, i pełnią określone zadanie polegające na rozkładaniu poszczególnych makroskładników w jedzeniu. Niekiedy zdarza się tak, że ich ilość w naszym organizmie jest niewystarczająca, co ma bezpośrednie przełożenie na nasze samopoczucie. Jak odbudować enzymy trawienne w takiej sytuacji? Doskonałym pomysłem będzie sięgnięcie po specjalistyczne suplementy diety.
Co to są enzymy trawienne w suplementach?
Dla kogo enzymy trawienne w formie suplementów diety będą dobrym wyborem? Odpowiedź brzmi – dla wszystkich osób, które borykają się ze schorzeniami, w wyniku których dochodzi do upośledzenia ich wydzielania lub pracy. Ich regularne stosowanie wspiera organizm w rozkładaniu białka, tłuszczu, węglowodanów i kwasów nukleinowych na mniejsze klocki budulcowe, które są wykorzystywane w celu zapewnienia ciału stanu homeostazy.
Niedobór enzymów trawiennych występuje w takich schorzeniach jak m.in. choroby tarczycy, w szczególności niedoczynność, refluks żołądkowo-jelitowy, hipochlorhydria, czyli deficyt kwasu solnego, choroba Leśniowskiego-Crohna, niewydolność trzustki oraz SIBO. Jak go rozpoznać? Wśród najczęściej towarzyszących mu objawów wymienia się:
- wzdęcia,
- nudności,
- biegunki,
- zaparcia,
- tłuste stolce,
- bóle brzucha,
- niezamierzoną utratę masy ciała.
Enzymy trawienne – jak stosować?
Kiedy brać enzymy trawienne i w jaki sposób to robić, aby cieszyć się szybką poprawą samopoczucia? Najczęściej przyjmuje się je w ilości 1 kapsułki lub tabletki dziennie przed lub w trakcie posiłku. W innych przypadkach kieruj się instrukcjami zawartymi w ulotce lub na opakowaniu.
Enzymy trawienne na odchudzanie
Czy enzymy trawienne pomagają schudnąć? To jedno z zadawanych pytań wśród osób, które walczą z nadprogramowymi centymetrami w talii. Chociaż nie mają one bezpośredniego wpływu na proces odchudzania, to doniesienia ze świata nauki wskazują na ich pośrednią rolę w jego przebiegu. Dzięki temu, że poprawiają one trawienie i wchłanianie mikroskładników mogą oddziaływać na glikemię poposiłkową i wspierać ogólne funkcjonowanie układu pokarmowego.
Enzymy trawienne dla dzieci
Enzymy trawienne dla dzieci to doskonałe rozwiązanie dla najmłodszych pacjentów, którzy na co dzień borykają się z dolegliwościami trawiennymi. Warto jednak mieć na uwadze, że każde wprowadzenie specjalistycznej kuracji powinno zostać omówione z pediatrą.
Enzymy trawienne bez recepty
Enzymy trawienne są dostępne bez recepty nie tylko w większości aptek, ale również na stronach sklepów i producentów suplementów diety. Ich cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli chodzi o skład, to dobrym pomysłem jest kierowanie się dolegliwościami, które u ciebie występują, oraz właściwościami poszczególnych związków aktywnych. Nie wiesz, co dokładnie ci dolega? Wobec tego nie wybieraj preparatu na własną rękę – zamiast tego zasięgnij porady dietetyka, lekarza bądź farmaceuty, który doradzi ci, jakie roślinne enzymy trawienne najlepiej sprawdzą się w twoim przypadku.
Enzymy trawienne – dawkowanie
Jak dawkować enzymy trawienne (tabletki, kapsułki lub proszek)? Najlepszym wyborem będzie kierowanie się instrukcjami podanymi przez producenta w ulotce lub na opakowaniu. Dysponujesz opcją od Aliness? W takim razie przyjmuj 1 kapsułkę dziennie. A może zaopatrzyłeś się w produkt firmy YANGO? Wobec tego zażywaj go w ilości 1 sztuki na dobę przed jedzeniem.
Enzymy trawienne – skutki uboczne
Skutki uboczne stosowania enzymów trawiennych zwykle przybierają formę dolegliwości żołądkowo-jelitowych, w tym mdłości, biegunki, wzdęć oraz bólu brzucha. Jeśli pojawiły się one u ciebie po zażyciu określonego preparatu, przerwij kurację i skonsultuj się z lekarzem.
Enzymy trawienne – przeciwwskazania
Kto powinien zrezygnować ze stosowania kompleksu enzymów trawiennych w formie suplementu diety? Wystrzegaj się kuracji z udziałem tych specyfików w przypadku nadwrażliwości lub alergii na jeden lub kilka składników produktu. Nie poleca się ich przyjmowania również kobietom w ciąży i karmiącym piersią ze względu na brak odpowiedniej ilości badań przeprowadzonych na tej grupie docelowej.
Enzymy trawienne – preparaty
MyBionic oferuje szeroką ofertę enzymów trawiennych w kapsułkach i tabletkach, od takich firm jak Aliness, Now Foods, Yango oraz Singularis.
Enzymy trawienne – tabletki
Przykładowe preparaty z enzymami trawiennymi w tabletkach:
- Swanson Bromelina 100 mg (100 tabletek).
Enzymy trawienne – kapsułki
Przykładowe preparaty z enzymami trawiennymi w kapsułkach:
- LAB ONE N°1 Enzymes Shot (60 kapsułek),
- Doctor's Best Digestive Enzymes (90 kapsułek),
- Swanson Bromelina 100mg (100 tabletek),
- Enzymedica Allerase (60 kapsułek).
Enzymy trawienne w saszetkach
Tabletki lub kapsułki to nie twoja bajka? Wiedz, że enzymy trawienne (suplement) dostaniesz również w postaci saszetek wypełnionych proszkiem. Wystarczy, że rozpuścisz ich zawartość w odpowiedniej ilości wody i wypijesz – zwykle poleca się przyjmować je przed posiłkami.
Dobre enzymy trawienne – cena
Zastanawiasz się, ile wydasz na dobre enzymy trawienne? W MyBionic ich ceny zaczynają się na poziomie 24,90 zł. Jeśli preferujesz tabletki, postaw na przykład na bromelinę od firmy Swanson. Interesują cię specyfiki w kapsułkach? W takim razie wybierz opcje od Swanson, Enzymedica, Doctor’s Best lub LAB ONE.
Szukasz innych suplementów diety? Zapraszamy cię do zapoznania się z pozostałymi zakładkami w naszym sklepie. Znajdziesz tam nie tylko antyoksydanty, zioła, oleje oraz witaminy i minerały, ale także odżywki przedtreningowe, opcje dla sportowców, adaptogeny oraz zdrową żywność. Pamiętaj też, że dla nowych klientów przygotowaliśmy niespodziankę – za zapisanie się do naszego newslettera otrzymasz aż 5% zniżki na swoje pierwsze zakupy!