Zbliżenie Na Roślinę Z Zielonymi Liśćmi

Co to jest moringa? Jakie są właściwości liści moringa?

 

Moringa to tropikalne drzewo z rodziny moringowatych, występujące na terenie Indii i Pakistanu, a także w niektórych regionach Afryki i Ameryki Południowej. Od lat cieszy się ono ogromną popularnością w medycynie alternatywnej, a to wszystko za sprawą bogactwa substancji odżywczych, które kryją się m.in. w jego liściach. Z jakich właściwości znana jest moringa? Tabletki, proszek czy kapsułki – w jakiej formie występuje i jakie są główne przeciwwskazania do jej stosowania? Poznaj najważniejsze informacje na temat preparatów z drzewa moringa i już dziś wprowadź je do swojej suplementacji!

 

 

Liście moringi – właściwości 

 

W medycynie alternatywnej wykorzystywane są różne części moringi. Drzewo to może poszczycić się zarówno cenną korą, jak i owocami, korzeniami, kwiatami czy liśćmi – i to właśnie te ostatnie zasługują na szczególną uwagę. Dlaczego? Ponieważ obfitują one w wyjątkowe związki, w tym przeciwutleniacze, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Jest to jeden z największych wrogów naszego zdrowia, który przyczynia się do rozwoju rozmaitych schorzeń, w tym nowotworów i chorób układu krążenia. Co ciekawe, moringa zawiera kilkadziesiąt substancji z tej grupy, dzięki czemu uznawana jest za jeden z produktów o największej pojemności antyoksydacyjnej (ORAC – Oxygen Radical Absorbance Capacity). Należy zaznaczyć, że stanowi ona również skarbnicę witamin i minerałów, w tym witamin A, E i C, żelaza, potasu, wapnia, chromu, boru oraz manganu.

 

Jaki wpływ na organizm wykazuje moringa? Właściwości lecznicze tej rośliny są naprawdę liczne. Warto wspomnieć przede wszystkim o jej działaniu neuroprotekcyjnym, czyli wspierającym funkcjonowanie układu nerwowego. Doniesienia ze świata nauki pokazują, że obecne w niej składniki zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, włączając w to chorobę Alzheimera. Co więcej, roślina ta może przyjść z pomocą osobom borykającym się ze stanami depresyjnymi. Jakimi innymi własnościami charakteryzuje się liść moringa?

 

W przypadku moringi właściwości zdrowotne nie kończą się oczywiście na tych wymienionych powyżej. Nie sposób nie wspomnieć także o jej potencjale przeciwnowotworowym – w świecie nauki można natknąć się na badania wskazujące na powiązanie pomiędzy zażywaniem wspomnianego surowca a zmniejszonym ryzykiem rozwoju raka trzustki, piersi czy jelita grubego. Ponadto znany jest on z korzystnego oddziaływania na układ sercowo-naczyniowy i odpornościowy. Dodatkowo posiada on zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi, niwelowania stanów zapalnych różnego pochodzenia oraz zwalczania bakterii i grzybów. 

 

Naturalne Suplementy, Witaminy Lub Medycyna Organiczna, Kapsułka, Tabletki Ziołowe Z Ziół

 

Moringa – zastosowanie w kuchni i kosmetyce

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że moringa (proszek i olej) znajduje zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Olej z moringi poprawia kondycję skóry i włosów, dlatego gros osób chętnie wprowadza go do swojej pielęgnacji. Na uwagę zasługuje fakt, że dość szybko się wchłania, a co za tym idzie – nie pozostawia lepkiego, tłustego filmu na skórze. Planujesz zaaplikować go na włosy? W takim razie możesz liczyć na ich niebywałą miękkość, zdrowy połysk i intensywne nawilżenie. Warto dodać, że olej moringi doskonale nadaje się do masażu. 

 

A jak moringa radzi sobie w kuchni? Jej liście przypominają w smaku szpinak, jednak charakteryzują się większą goryczką. Z powodzeniem możesz dodawać je do koktajli, sałatek i wody mineralnej. Niektórzy dorzucają je także do twarożku, jogurtów, zup, sosów, a nawet wytrawnych owsianek. Co więcej, możesz wyczarować z nich leczniczy napar. Herbata z liści moringi lub innych ziół to nie twoja bajka? Pamiętaj, że zawsze możesz sięgnąć po suplementy diety z moringą – kapsułki i tabletki to tylko dwie z kilku opcji, jakie masz do dyspozycji. 

 

W przepisach kulinarnych można wykorzystać nie tylko świeże liście czy moringę w proszku. Doskonale sprawdzi się tutaj również olej z drzewa moringa, który stanowi idealną bazę do sosów i dressingów, np. takich dodawanych do sałatek. W różnych źródłach natkniesz się na informację, że olejek moringi nadaje się do smażenia, jednak najlepiej spożywać go na zimno, ponieważ podgrzewając go do zbyt wysokiej temperatury, pozbawisz go cennych związków. 

 

Widok Z Przodu Miska Z Bliska Pipety

 

Liście moringi na odchudzanie

 

Moringa a odchudzanie – jaka jest między nimi zależność? Okazuje się, że roślina ta jest prawdziwym sprzymierzeńcem osób będących na diecie redukcyjnej. Wynika to m.in. z faktu, że zawiera ona solidną porcję błonnika, który nie tylko reguluje pracę układu pokarmowego i zapobiega wahaniom cukru we krwi, ale również zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Z niektórych publikacji można się dowiedzieć, że liście moringi przyspieszają przemianę materii i ograniczają wchłanianie tłuszczu

 

Czym kierować się, wdrażając moringę na odchudzanie? Jak stosować ten surowiec, żeby uzyskać satysfakcjonujące efekty? Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na liście czy apteczne produkty z moringą (kapsułki, tabletki), zawsze powinieneś trzymać się zaleceń producenta podanych w ulotce lub na opakowaniu. W razie wątpliwości co do ich suplementowania skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

 

Moringa – przeciwwskazania

 

Skoro już poznałeś odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące moringi – co to jest i jakie właściwości posiada, warto dowiedzieć się, jakie są główne przeciwwskazania do jej przyjmowania. Zdecydowanie nie jest ona wskazana dla kobiet w ciąży, ponieważ może wywołać skurcze macicy, a co za tym idzie – doprowadzić do poronienia. Ponadto nie poleca się jej podawania małym dzieciom. Zanim sięgniesz po specyfiki z tą rośliną, upewnij się, czy nie zmagasz się z alergią lub nadwrażliwością na zawarte w nich składniki. Pamiętaj, że zioła (moringa i inne produkty z tej grupy) mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego przed ich wprowadzeniem do kuracji warto skonsultować się z lekarzem. 

 

Moringa Proszek W Drewnianym Pucharze Z Oryginalnymi świeżymi Moringa Liśćmi Odizolowywającymi Na Białym Tle.

 

Moringa a tarczyca 


Moringa a niedoczynność tarczycy – czy istnieje pomiędzy nimi jakiekolwiek powiązanie? W świecie nauki pojawia się coraz więcej informacji na temat jej korzystnego wpływu na gruczoł tarczowy. Według nich reguluje ona poziom hormonów, tj. TSH (hormon tyreotropowy), T3 (trójjodotyronina) oraz T4 (tyroksyna). Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że moringa stanowi wartościowe źródło cynku, tj. pierwiastka niezbędnego do prawidłowej pracy tarczycy, a także antyoksydantów, które stanowią cenny element profilaktyki i leczenia chorób tego narządu. Wśród danych naukowych można natknąć się również na publikacje nawiązujące do korelacji pomiędzy moringą a Hashimoto.

Bibliografia +