Beta-karoten – właściwości
Beta-karoten to jeden z najczęściej występujących związków z grupy karotenoidów w pożywieniu. Jako silny przeciwutleniacz neutralizuje on wolne rodniki tlenowe i tym samym łagodzi negatywne skutki stresu oksydacyjnego, który przyczynia się do rozwoju rozmaitych chorób, w tym schorzeń układu krążenia, cukrzycy oraz nowotworów. Jego zażywanie korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca oraz wzmacnia kości, zmniejszając tym samym ryzyko pojawienia się osteoporozy. Niektóre badania wskazują również na powiązanie pomiędzy jego stosowaniem a poprawą funkcjonowania narządu wzroku. Źródła beta-karotenu w pożywieniu to m.in. marchewka, brzoskwinie, morele, bataty, mango, pomidory, brokuły, szpinak oraz jarmuż.
Beta-karoten – przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania beta-karotenu – tabletek, kapsułek czy płynu – jest nadwrażliwość lub alergia na jakiekolwiek komponenty zawarte w wybranym preparacie. Ponadto nie jest on polecany osobom palącym papierosy – według doniesień naukowych spożywanie go w dużych ilościach zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju raka płuc u palaczy o ponad 20%. Może on być jednak bezpiecznie przyjmowany wraz z żywnością. Wśród innych przeciwwskazań do jego zażywania wymienia się niewydolność nerek i wątroby, ciężką hipokaliemię oraz hipowolemię. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do suplementowania beta-karotenu, przed jego wdrożeniem do diety skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Beta-karoten – skutki oboczne
Wiele osób zastanawia się, czy beta-karoten przyciemnia skórę, czy jest to tylko jeden z powszechnie powielanych mitów. Otóż beta-karoten może zabarwić skórę i jest to jeden ze skutków ubocznych jego nadmiernego spożywania. Zjawisko to określa się mianem karotenodermii i jest ono następstwem odkładania się karotenoidów w warstwie rogowej naskórka. Warto podkreślić, że nie jest ono szkodliwe dla zdrowia i zwykle ustępuje po odstawieniu produktów z beta-karotenem.
Czym jeszcze grozi przedawkowanie beta-karotenu?
Działania niepożądane wynikające z nadmiernego stosowania proszku, kapsułek czy tabletek z beta-karotenem nie kończą się na tych wymienionych powyżej. Niektórzy doświadczają również lekkich zawrotów głowy, bólu brzucha oraz łagodnej biegunki. Jeśli wystąpią u ciebie jakiekolwiek niepokojące objawy, przerwij kurację i w razie ich nasilenia skontaktuj się ze specjalistą.
Beta-karoten – dawkowanie
Beta-karoten z pożywienia wchłania się w znacznie mniejszym stopniu niż ten pochodzący z suplementów. To właśnie dlatego, sięgając po specjalistyczne preparaty, należy trzymać się zaleceń producenta, aby nie przesadzić z jego ilością. Dla przykładu – w przypadku beta-karotenu Now Foods czy beta-karotenu Swanson optymalna dzienna porcja wynosi 1 kapsułkę, natomiast beta-karoten w proszku ForMeds przynosi najlepsze efekty w dawce 1 miarki rozpuszczonej w 200 ml wody. Preferujesz beta-karoten w płynie, np. ten firmy Vitaler’s? Dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów spożywaj około 5 kropli dziennie.
Beta-karoten dla dzieci
Jeśli zdecydujesz się na podawanie beta-karotenu dzieciom, postaw na produkt dostosowany do ich wieku i przed jego wdrożeniem koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Beta-karoten w ciąży
Planujesz sięgać po beta-karoten w ciąży? Według specjalistów w przypadku przyszłych mam najlepszym wyborem jest przyjmowanie go wraz z pożywieniem. Jeśli mimo to chcesz wprowadzić go do suplementacji, omów tę kwestię z lekarzem prowadzącym.
Beta-karoten – jaki wybrać?
Zastanawiasz się, który suplement diety z beta-karotenem będzie dla ciebie optymalny? Wybierz po prostu taki, który najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom. Jeśli nie jesteś zwolennikiem połykania tabletek lub kapsułek, idealną opcją dla ciebie będzie beta-karoten w płynie lub proszku.
Najlepszy beta-karoten na opalanie
Nie bez powodu beta-karoten nazywany jest naturalnym filtrem UV – zmagazynowany w naszej skórze, pochłania promienie słoneczne i w ten sposób zapobiega jej uszkodzeniom i przebarwieniom. Ponadto pomaga uzyskać ładną opaleniznę – warto jednak podkreślić, że efekt skóry muśniętej słońcem szybciej osiągniesz, stosując go doustnie, niż aplikując go w postaci kremu. Pamiętaj, że pomimo jego właściwości należy zapewnić sobie dodatkową ochronę przed promieniowaniem.
Beta-karoten – tabletki, płyn, proszek czy kapsułki?
W MyBionic znajdziesz szeroką gamę produktów z beta-karotenem. Cena najtańszego specyfiku w naszym sklepie wynosi zaledwie 16,90 zł (beta-karoten Swanson). Do dyspozycji masz dobrej jakości kapsułki, tabletki, krople, spray oraz proszek.
Tabletki z beta-karotenem
Przykładowy preparat z beta-karotenem w tabletkach:
- Aliness Naturalny Beta-Karoten (100 tabletek).
Kapsułki z beta-karotenem
Przykładowe preparaty z beta-karotenem w kapsułkach:
- Now Foods Beta-Karoten (90 kapsułek),
- Olimp Beta Solar (30 kapsułek)
- Puritan’s Pride Beta-Karoten (100 kapsułek),
- Singularis Superior Naturalny Beta-Karoten (90 kapsułek),
- Swanson Beta-Karoten (100 kapsułek).
Proszek z beta-karotenem
Przykładowy preparat z beta-karotenem w proszku:
- ForMeds F-Beta Carotene (60 porcji).
Płyn z beta-karotenem
Przykładowe preparaty z beta-karotenem w płynie:
- Vitaler's Beta-Karoten (30 ml),
- Avitale by Aliness Naturalny Beta-Karoten (30 ml).
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK225469/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3139236/
https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/cncr.23527
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fonc.2017.00023/full
https://pantabletka.pl/beta-karoten-wlasciwosci-opalanie-najlepszy/
https://vitapedia.pl/beta-karoten Bibliografia +