Beta karoten

Beta-karoten to związek z grupy karotenoidów, występujący w niektórych owocach i warzywach, zwłaszcza tych o pomarańczowym lub żółtym zabarwieniu. Jest on prekursorem witaminy A, co oznacza, że po spożyciu jest przekształcany w organizmie właśnie do tej substancji. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że posiada on cenne prozdrowotne właściwości. W jakiej postaci można przyjmować beta-karoten? Suplement w formie kapsułek, płynu, proszku czy tabletek – która opcja będzie dla ciebie najlepsza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 12 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 12 wyników

Ustaw kierunek malejący

Beta-karoten – właściwości 

 

Beta-karoten to jeden z najczęściej występujących związków z grupy karotenoidów w pożywieniu. Jako silny przeciwutleniacz neutralizuje on wolne rodniki tlenowe i tym samym łagodzi negatywne skutki stresu oksydacyjnego, który przyczynia się do rozwoju rozmaitych chorób, w tym schorzeń układu krążenia, cukrzycy oraz nowotworów. Jego zażywanie korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca oraz wzmacnia kości, zmniejszając tym samym ryzyko pojawienia się osteoporozy. Niektóre badania wskazują również na powiązanie pomiędzy jego stosowaniem a poprawą funkcjonowania narządu wzroku. Źródła beta-karotenu w pożywieniu to m.in. marchewka, brzoskwinie, morele, bataty, mango, pomidory, brokuły, szpinak oraz jarmuż.

 

Beta-karoten – przeciwwskazania 

 

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania beta-karotenu – tabletek, kapsułek czy płynu – jest nadwrażliwość lub alergia na jakiekolwiek komponenty zawarte w wybranym preparacie. Ponadto nie jest on polecany osobom palącym papierosy – według doniesień naukowych spożywanie go w dużych ilościach zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju raka płuc u palaczy o ponad 20%. Może on być jednak bezpiecznie przyjmowany wraz z żywnością. Wśród innych przeciwwskazań do jego zażywania wymienia się niewydolność nerek i wątroby, ciężką hipokaliemię oraz hipowolemię. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do suplementowania beta-karotenu, przed jego wdrożeniem do diety skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Beta-karoten – skutki oboczne 

 

Wiele osób zastanawia się, czy beta-karoten przyciemnia skórę, czy jest to tylko jeden z powszechnie powielanych mitów. Otóż beta-karoten może zabarwić skórę i jest to jeden ze skutków ubocznych jego nadmiernego spożywania. Zjawisko to określa się mianem karotenodermii i jest ono następstwem odkładania się karotenoidów w warstwie rogowej naskórka. Warto podkreślić, że nie jest ono szkodliwe dla zdrowia i zwykle ustępuje po odstawieniu produktów z beta-karotenem.

 

Czym jeszcze grozi przedawkowanie beta-karotenu

 

Działania niepożądane wynikające z nadmiernego stosowania proszku, kapsułek czy tabletek z beta-karotenem nie kończą się na tych wymienionych powyżej. Niektórzy doświadczają również lekkich zawrotów głowy, bólu brzucha oraz łagodnej biegunki. Jeśli wystąpią u ciebie jakiekolwiek niepokojące objawy, przerwij kurację i w razie ich nasilenia skontaktuj się ze specjalistą. 

 

Beta-karoten – dawkowanie 

 

Beta-karoten z pożywienia wchłania się w znacznie mniejszym stopniu niż ten pochodzący z suplementów. To właśnie dlatego, sięgając po specjalistyczne preparaty, należy trzymać się zaleceń producenta, aby nie przesadzić z jego ilością. Dla przykładu – w przypadku beta-karotenu Now Foods czy beta-karotenu Swanson optymalna dzienna porcja wynosi 1 kapsułkę, natomiast beta-karoten w proszku ForMeds przynosi najlepsze efekty w dawce 1 miarki rozpuszczonej w 200 ml wody. Preferujesz beta-karoten w płynie, np. ten firmy Vitaler’s? Dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów spożywaj około 5 kropli dziennie. 

 

Beta-karoten dla dzieci

 

Jeśli zdecydujesz się na podawanie beta-karotenu dzieciom, postaw na produkt dostosowany do ich wieku i przed jego wdrożeniem koniecznie skonsultuj się z lekarzem. 

 

Beta-karoten w ciąży

 

Planujesz sięgać po beta-karoten w ciąży? Według specjalistów w przypadku przyszłych mam najlepszym wyborem jest przyjmowanie go wraz z pożywieniem. Jeśli mimo to chcesz wprowadzić go do suplementacji, omów tę kwestię z lekarzem prowadzącym.

 

Beta-karoten – jaki wybrać?

 

Zastanawiasz się, który suplement diety z beta-karotenem będzie dla ciebie optymalny? Wybierz po prostu taki, który najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom. Jeśli nie jesteś zwolennikiem połykania tabletek lub kapsułek, idealną opcją dla ciebie będzie beta-karoten w płynie lub proszku.

 

Najlepszy beta-karoten na opalanie 

 

Nie bez powodu beta-karoten nazywany jest naturalnym filtrem UV – zmagazynowany w naszej skórze, pochłania promienie słoneczne i w ten sposób zapobiega jej uszkodzeniom i przebarwieniom. Ponadto pomaga uzyskać ładną opaleniznę – warto jednak podkreślić, że efekt skóry muśniętej słońcem szybciej osiągniesz, stosując go doustnie, niż aplikując go w postaci kremu. Pamiętaj, że pomimo jego właściwości należy zapewnić sobie dodatkową ochronę przed promieniowaniem. 

 

Beta-karoten – tabletki, płyn, proszek czy kapsułki?

 

W MyBionic znajdziesz szeroką gamę produktów z beta-karotenem. Cena najtańszego specyfiku w naszym sklepie wynosi zaledwie 16,90 zł (beta-karoten Swanson). Do dyspozycji masz dobrej jakości kapsułki, tabletki, krople, spray oraz proszek.

 

Tabletki z beta-karotenem

 

Przykładowy preparat z beta-karotenem w tabletkach: 

  • Aliness Naturalny Beta-Karoten (100 tabletek).

Kapsułki z beta-karotenem

 

Przykładowe preparaty z beta-karotenem w kapsułkach: 

  • Now Foods Beta-Karoten (90 kapsułek), 
  • Olimp Beta Solar (30 kapsułek) 
  • Puritan’s Pride Beta-Karoten (100 kapsułek), 
  • Singularis Superior Naturalny Beta-Karoten (90 kapsułek), 
  • Swanson Beta-Karoten (100 kapsułek). 

Proszek z beta-karotenem 

 

Przykładowy preparat z beta-karotenem w proszku: 

  • ForMeds F-Beta Carotene (60 porcji). 

Płyn z beta-karotenem 

 

Przykładowe preparaty z beta-karotenem w płynie

  • Vitaler's Beta-Karoten (30 ml), 
  • Avitale by Aliness Naturalny Beta-Karoten (30 ml). 
Bibliografia +
Powiązane kategorie
Search engine powered by ElasticSuite