Jod

Jod to jeden z kluczowych składników odżywczych dla utrzymania zdrowia oraz profilaktyki licznych schorzeń. Warunkuje on przede wszystkim pracę gruczołu tarczowego, mając ogromny wpływ zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną. Czy należy go suplementować? Jod w tabletkach, do picia, a może w kroplach – która forma jest warta uwagi? Poznaj zestawienie najciekawszych preparatów! 

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 27 produktów

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 27 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

Jod – właściwości

 

Jod to najważniejszy minerał dla poprawnego funkcjonowania gruczołu tarczowego. Bierze on udział w produkcji hormonów, tj. tyroksyny (T4) oraz trijodotyroniny (T3), które są niezbędne zarówno dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu, jak i pracy licznych narządów. To właśnie dlatego tak istotne jest zadbanie o prawidłową podaż jodu. Właściwości lecznicze tego pierwiastka nie ograniczają się do wspierania układu endokrynnego. Okazuje się bowiem, że sprawna gospodarka hormonalna ma wpływ na rozmaite narządy, w tym mózg, mięśnie, serce oraz nerki. Hormony tarczycy nie pozostają bez znaczenia dla metabolizmu węglowodanów, witamin oraz kwasów nukleinowych, syntezy białka i enzymów, dojrzewania komórek oraz lipolizy. Mają one także swój wkład w procesy związane z wytwarzaniem energii i oddychaniem komórkowym.

 

Jod – zapotrzebowanie

 

Dzienne zapotrzebowanie na jod zależy od wieku oraz płci i kształtuje się następująco: 

 

0-6 miesięcy: 110 µg;

1-11 miesięcy: 130 µg;

1-3 lat: 90 µg;

4-6 lat: 90 µg;

7-9 lat: 100 µg;

10-12 lat: 120 µg;

13-15 lat: 150 µg;

16-18 lat: 150 µg;

≥ 19 lat: 150 µg.

 

Jod – dawkowanie

 

Dawkowanie preparatów z jodem uzależnione jest głównie od informacji podanych na opakowaniu oraz rekomendacji lekarza. Jakie są najczęstsze zalecenia dotyczące zażywania jodu? Dzienne zapotrzebowanie u zdrowego dorosłego kształtuje się na poziomie 150 µg. Należy jednak pamiętać, że wzrasta ono w przypadku ciężarnych oraz kobiet karmiących piersią i wynosi kolejno 220 µg i 290 µg.

 

Jod – skutki uboczne

 

Rozważasz wdrożenie suplementów diety z jodem? Skutki uboczne jego nadmiernego spożycia mogą zaburzać czynności gruczołu tarczowego i być przyczyną m.in. niedoczynności lub nadczynności tarczycy oraz wola. O ile jego znikomy nadmiar pozwala na zbudowanie zapasów formy organicznej, o tyle znaczący wzrost jego stężenia prowadzi do obniżenia poziomu T4 i T3 oraz jednoczesnego zwiększenia zawartości TSH w osoczu krwi zjawiska zwanego efektem Wolffa-Chaikoffa. Co więcej, badania naukowe pokazują związek między wysoką podażą tego pierwiastka a zapadalnością na chorobę Hashimoto.

W jaki sposób manifestuje się nadmiar jodu w organizmie? Zatrucie nim objawia się uporczywym pieczeniem w ustach, gardle i żołądku. Nierzadko występuje także białkomocz, bóle brzucha, zaburzenia rytmu serca, biegunka oraz wymioty. Ponadto w niektórych przypadkach ma miejsce wzmożona aktywność gruczołów ślinowych i wydzielanie śluzu w oskrzelach. Do innych skutków ubocznych niekontrolowanej suplementacji jodem zalicza się reakcje alergiczne, nagłą utratę masy ciała, wypadanie włosów oraz nadpobudliwość.

 

Jod dla dzieci

 

Jod to jeden z najważniejszych mikroelementów w kontekście utrzymania zdrowia u dzieci. Jego niedostateczne spożycie i brak zbilansowanej diety odciskają swoje piętno zarówno na ich rozwoju fizycznym, jak i psychicznym. Daje ono zwykle objawy zmęczenia, spowolnionego metabolizmu, problemów z koncentracją, suchości skóry, apatii oraz słabej koordynacji ruchów. Jod ma także wpływ na rozwój intelektualny nieletnich. W przypadku stwierdzenia jego zbyt niskiego poziomu w organizmie najmłodszych warto rozważyć wdrożenie suplementacji – na rynku dostępnych jest wiele praktycznych preparatów z jodem dla dzieci, np. w kroplach czy płynie.

 

Jod w ciąży

 

Zapewnienie odpowiedniej dawki jodu w ciąży stanowi istotny czynnik prawidłowego rozwoju maluszka. Warunkuje on syntezę tyroksyny, której produkcja zwiększa się u ciężarnych. Pierwiastek ten jest transportowany do płodu, gdzie gruczoł tarczowy dziecka wykorzystuje go do syntezy własnych hormonów. Suplementacja jodu u kobiet w ciąży – zarówno przed, jak i w trakcie jej trwania – ma pozytywny wpływ na rozwój neurologiczny potomstwa. Jego niewystarczająca ilość w ciele matki zwiększa ryzyko poronienia, śmierci oraz wystąpienia wrodzonego zespołu niedoboru jodu, skutkującego upośledzeniem umysłowym oraz niskim wzrostem.

 

Preparaty z jodem

 

W naszym sklepie z suplementami diety znajdziesz wiele praktycznych preparatów z jodem – produkty dla dorosłych i dzieci w różnych formach i stężeniach.

 

Jod – tabletki

 

Przykładowy preparat w formie tabletek z jodem:

 

  • Swanson Jod Kelp (228 mcg, 250 tabletek).

 

Jod – kapsułki

 

Przykładowy preparat z jodem w kapsułkach:

 

  • Jod Dr. Jacob’s Probio (140 mcg, 90 kapsułek).

 

Jod w płynie

 

Przykładowy preparat z jodem do picia: 

 

  • Invex Remedies Silor + B + J Krzem organiczny z borem i jodem (500 ml).

 

Jod w kroplach

 

  • Jod Dr. Jackob’s krople (120 µg, 20 ml).

 

Jod – cena

 

Szukasz preparatów z jodem dla dzieci lub dorosłych? Ich ceny różnią się w zależności od dawki, formy suplementu oraz liczby porcji. Za produkt Dr. Jacob’s Jod w kapsułkach, na przykład, zapłacisz 69,99 zł. Z kolei zakup preparatu Aura Herbals Jodadrop to koszt rzędu 37,90 zł. Zależy ci na zażywaniu jodu w płynie? Zatem sięgnij po Invex Remedies Silor, który kosztuje 92,90 zł za 500 ml. Warto również rozważyć pozycje Life Extensions Sea Iodine (60 kapsułek, 36,90 zł), ForMeds Bicaps Kelp (60 kapsułek, 28,90 zł) oraz Jod Swanson (250 tabletek, 20,90 zł). Czy wiesz, że w naszym asortymencie dostępne są również inne witaminy i minerały? Na MyBionic.pl znajdziesz suplementy diety na każdą kieszeń! Nie zapomnij również zajrzeć do zakładki PROMOCJE!

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite