Imbir – właściwości
Jakie zalety posiada i co kryje w sobie imbir? Działanie tego produktu to zasługa związków lotnych i bioaktywnych, takich jak zingeron, szogaole, gingerole, paradole, limonen, geraniol czy kurkumen. Nie bez powodu większość osób sięga po niego jesienią i zimą, czyli w okresie wzmożonych przeziębień – okazuje się bowiem, że imbir doskonale rozgrzewa i pomaga uporać się z infekcjami górnych dróg oddechowych.
W przypadku imbiru właściwości lecznicze nie kończą się na tych wymienionych powyżej. Jego wdrożenie do jadłospisu może przynieść wiele korzyści osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2, hipercholesterolemią oraz bólem menstruacyjnym. Niegdyś uznawano go również za naturalne remedium na zapalenie dziąseł, reumatyzm oraz zaparcia i biegunki, jednak nie wszystkie te własności zostały potwierdzone badaniami naukowymi.
Jakie inne korzyści niesie za sobą spożywanie shotów, kapsułek czy tabletek z imbirem? Według dotychczasowych obserwacji specyfiki z jego zawartością wspomagają proces odchudzania, usprawniają pamięć i koncentrację, pobudzają trawienie, a do tego skutecznie zwalczają drobnoustroje. Poruszając temat imbiru, nie sposób nie wspomnieć także o jego uniwersalności – składnik ten doskonale sprawdza się nie tylko w medycynie alternatywnej, ale również w kuchni i w pielęgnacji.
Imbir – dawkowanie
Aby móc w pełni korzystać z wyjątkowych właściwości imbiru, zażywaj go według zaleceń podanych w ulotce lub na opakowaniu suplementu. Dysponujesz kapsułkami z imbirem Swanson? Zgodnie z rekomendacją producenta należy przyjmować je 1-2 razy dziennie po 1 sztuce. Jeśli sięgasz po imbir w celach terapeutycznych, powinieneś dobrać dawkę do schorzenia, z którym się zmagasz – inna porcja wskazana jest przy chorobie lokomocyjnej, a jeszcze inna przy stanach zapalnych czy bólach miesiączkowych. Uważa się, że bezpieczna ilość imbiru to 4-5 g dziennie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie jego dawkowania, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Imbir – skutki uboczne
Jakie negatywne konsekwencje dla zdrowia niesie za sobą suplementowanie imbiru? Działania uboczne wynikające z jego stosowania pojawiają się raczej rzadko. Zwykle są to dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym mdłości, zgaga, wzdęcia oraz bóle brzucha. Co więcej, produkt ten może nasilać objawy już istniejących schorzeń układu pokarmowego, np. choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Warto pamiętać, że substancje obecne w imbirze prowadzą do spadku poziomu cukru we krwi i wchodzą w interakcje z niektórymi lekami, np. tymi wspomagającymi leczenie cukrzycy lub zakrzepicy. Jako że imbir stymuluje produkcję żółci, może zaostrzyć przebieg kamicy żółciowej.
Imbir – przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do spożywania imbiru jest uczulenie lub nadwrażliwość na zawarte w nim związki. Jako że wykazuje on działanie przeciwpłytkowe, szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci zażywający leki przeciwzakrzepowe, np. warfarynę. Ponadto nie zaleca się jego suplementowania przy jednoczesnym przyjmowaniu insuliny, środków hipoglikemizujących lub inhibitorów pompy protonowej. Wskazaniem do jego odstawienia są także zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego i zbliżający się zabieg chirurgiczny.
Imbir w ciąży
Stosowanie imbiru w ciąży jest bezpieczne, o ile dawkuje się go w rozsądnych ilościach. Według badań naukowych nie zwiększa on ryzyka poronienia, przedwczesnego porodu czy wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Niekiedy jest on wręcz polecany przez specjalistów, zwłaszcza w przypadku mdłości czy wymiotów charakterystycznych dla pierwszego trymestru. Pomimo niewielkiego ryzyka powikłań wdrożenie imbiru do codziennej rutyny należy skonsultować ze swoim lekarzem.
Imbir dla dzieci
Do tej pory nie wykazano negatywnego wpływu imbiru na zdrowie dzieci. Jego wprowadzenie w naturalnej formie do diety malucha powinno odbyć się najwcześniej po 1. roku życia, ponieważ obecne w nim substancje mogą podrażnić delikatną śluzówkę przewodu pokarmowego. Jeśli chodzi o imbir w tabletkach, płynie czy kapsułkach, przed jego zastosowaniem u nieletnich należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.
Preparaty z imbirem
Jak skorzystać z prozdrowotnego działania imbiru, jeśli nie przepadasz za jego smakiem i zapachem? Wystarczy, że zaopatrzysz się w suplement z jego zawartością! MyBionic posiada w swojej ofercie shoty i kapsułki od najbardziej zaufanych producentów na rynku – niektóre z nich wzbogacone zostały o owocowe dodatki, które nie tylko uatrakcyjniają smak produktu, ale również wzmacniają jego cenne właściwości.
Imbir do picia
Przykładowe preparaty z imbirem do picia:
- Vita BIO Shot owocowy jabłko-ananas z imbirem i kurkumą (60 ml),
- One More LUV BIO Shot imbirowy z miodem (12 × 50 ml),
- Zinger Organic Ginger Shot z imbiru z dodatkiem soku jabłkowego (70 ml).
Imbir – kapsułki
Przykładowe preparaty z imbirem w kapsułkach:
- Swanson Imbir + Kurkuma (300 mg, 60 kapsułek),
- Swanson Imbir Ginger Root (540 mg, 100 kapsułek),
- Singularis Imbir Forte BioPerine (500 mg, 60 kapsułek).
Imbir – cena
Jeśli chodzi o cenę imbiru w formie suplementu diety, zależy ona od kilku różnych czynników, w tym stężenia substancji czynnej i rodzaju preparatu (np. imbir w proszku, płynie czy tabletkach). Jeśli planujesz sięgnąć po kapsułki, warto postawić na imbir Swanson, który kosztuje 17,90-24,90 zł. Preferujesz imbir do picia? Zakup smacznych i odżywczych shotów od MyBionic to koszt rzędu 6,90-129,90 zł w zależności od producenta i objętości opakowania. Czy wiesz, że w naszym sklepie znajdziesz wiele innych produktów, w tym starannie wyselekcjonowane zioła, witaminy i minerały? U nas możesz złożyć zamówienie dla całej rodziny i przy okazji skorzystać z bardzo atrakcyjnych rabatów!
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92775/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106649/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22706624/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4818021/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30972845/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5818945/
https://vitapedia.pl/imbir Bibliografia +