Siarka organiczna – właściwości
Jakie działanie na organizm wykazuje MSM? Właściwości tego minerału są bardzo wszechstronne. Jedną z jego podstawowych funkcji jest utrzymywanie układu mięśniowo-szkieletowego w dobrej kondycji – mowa zarówno o kościach i chrząstkach, jak i powięziach, mięśniach czy mazi stawowej.
Śmiało można rzec, że siarka organiczna dodaje urody – usprawnia regenerację naskórka, wzmacnia włosy i paznokcie, a także wspomaga leczenie zmian trądzikowych, popękanych naczynek oraz blizn. Ponadto przyspiesza gojenie się ran i redukuje stany zapalne różnego pochodzenia.
Niewątpliwym atutem MSM jest jej korzystny wpływ na pracę układu immunologicznego i układu krążenia. Nie sposób nie wspomnieć również o jej właściwościach detoksykacyjnych, przeciwutleniających, przeciwbólowych, przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych.
MSM – dawkowanie
Jako że siarka organiczna przyswaja się z pożywienia w niewielkim stopniu, nierzadko konieczne jest wdrożenie produktów z MSM. Suplement diety należy wprowadzać stopniowo, a następnie sukcesywnie zwiększać jego ilość. W przypadku siarki organicznej dawkowanie powinno być dobierane indywidualnie przez lekarza lub dietetyka. Aby zwiększyć biodostępność powyższego pierwiastka, warto łączyć go z magnezem, cynkiem, kolagenem, witaminą C i D oraz witaminami z grupy B.
Siarka organiczna – przeciwwskazania
Kto nie powinien suplementować MSM? Przeciwwskazania do jej stosowania to nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik preparatu oraz przyjmowanie niektórych medykamentów, w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz tych o działaniu przeciwzakrzepowym. Ostrożność powinny zachować również osoby z jaskrą oraz pacjenci po przebytym udarze i urazie czaszkowo-mózgowym.
MSM siarka organiczna – skutki uboczne
Czym grozi przedawkowanie siarki organicznej? Skutki uboczne, jakie mogą pojawić się przy jej nadmiernym spożywaniu, to zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym wzdęcia, nudności oraz biegunka. Co więcej, po jej zaaplikowaniu na skórę może pojawić się podrażnienie lub wysypka. Warto podkreślić, że suplementy diety MSM uznawane są za dobrze tolerowane i bezpieczne, a powyższe symptomy mają zazwyczaj charakter przejściowy.
MSM – preparaty
Produkty z siarką organiczną (MSM) występują w różnych formach, np. w tabletkach, kapsułkach oraz proszku. Poznaj kilka sprawdzonych suplementów z poszczególnych grup!
MSM siarka organiczna – proszek
Przykładowy preparat z siarką organiczną (MSM) w proszku:
- Aliness MSM Siarka Organiczna OptiMSM (250 g).
MSM siarka – tabletki
Przykładowe preparaty z siarką organiczną (MSM) w tabletkach:
- Aliness Siarka Organiczna OptiMSM (750 mg, 180 tabletek),
- Swanson MSM + glukozamina + chondroityna (150 mg, 120 tabletek),
- Solgar MSM (1 000 mg, 120 tabletek).
MSM siarka organiczna – kapsułki
Przykładowe preparaty z siarką organiczną (MSM) w kapsułkach:
- Swanson MSM Siarka Organiczna (500 mg, 250 kapsułek),
- Singularis MSM (500 mg, 120 kapsułek).
MSM – cena
Ile kosztują suplementy diety z MSM? Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od rodzaju produktu oraz jego objętości i producenta. W MyBionic opakowanie 250 kapsułek MSM Swanson, na przykład, kosztuje jedynie 41,90 zł. Na 120 tabletek MSM Solgar z kolei należy przeznaczyć ok. 100 zł. Ceny preparatów z siarką organiczną w naszym sklepie zaczynają się już od 20,99! Szukasz innych witamin i minerałów? Zamów wszystko, czego potrzebujesz, w jednym miejscu i prosto pod swoje drzwi!
J. Kuciel-Lewandowsk, Siarka w medycynie i kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5372953/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29018060/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21708034/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23011466/Bibliografia +