Widok z góry na zmiażdżone białe tabletki na pomarańczowym tle

Chlorek wapnia (wzór: CaCl2) to składnik, który występuje w wielu popularnych produktach spożywczych. Jako że zwykle widnieje on pod symbolem E 509, automatycznie kojarzy się z czymś szkodliwym dla zdrowia. Czy faktycznie powinniśmy się go obawiać? W jakim celu się go używa? I czy jego spożywanie niesie za sobą jakieś korzyści? Poznaj najważniejsze informacje na temat chlorku wapnia – właściwości, dawkowania i zastosowań. 

 

 

Chlorek wapnia – zastosowanie

 

Do czego służy chlorek wapnia? Zastosowanie tego związku jest niezwykle wszechstronne. Na początek warto wspomnieć o jego roli w produkcji żywności. Otóż jest on dodawany do wielu produktów, ponieważ doskonale sprawdza się jako regulator kwasowości oraz substancja wiążąca i stabilizująca. To właśnie dzięki niemu niektóre pokarmy, po które na co dzień sięgamy, mają odpowiednią teksturę i dłużej nadają się do spożycia. Gdzie dokładnie możemy znaleźć chlorek wapnia? Na bardzo długiej liście widnieją m.in. takie artykuły spożywcze jak: 

  • serki topione, 
  • fermentowany nabiał, 
  • sery niedojrzewające (poza mozzarellą), 
  • przetwory warzywne i owocowe, 
  • pieczywo, 
  • masła orzechowe, 
  • przetworzone mięso, 
  • wina owocowe, 
  • sosy, 
  • soki warzywne.

widok z góry na produkty z nabiałem, masło, sery, twaróg i mleko

 

Chlorek wapnia – właściwości prozdrowotne

 

Chlorek wapnia znajduje zastosowanie nie tylko w żywności – może on dodatkowo pełnić funkcję leku lub suplementu. 1 g tego związku dostarcza nam aż 300 mg wapnia – pierwiastka niezwykle ważnego dla naszego zdrowia, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju kości i utrzymaniu ich w dobrej kondycji, a także bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, równoważy skurcze mięśni i usprawnia funkcjonowanie układu krążenia

 

Co ciekawe, chlorek wapnia wykorzystywany jest również jako roztwór do wstrzykiwań, który podaje się pacjentom przy dużym deficycie wapnia, w celu zniwelowania szkodliwych skutków nadmiaru potasu oraz w przypadku zatrucia niektórymi substancjami, w tym fluorkami, szczawianami, siarczanem magnezu i antagonistami wapnia (jeśli dochodzi przy tym do zaburzeń przewodnictwa nerwowego lub spadku ciśnienia tętniczego krwi). 

 

Chlorek wapnia – szkodliwość

 

Chlorek wapnia – czy jest szkodliwy dla naszego zdrowia? Odpowiedź brzmi nie – i to nawet w dużych ilościach. Jest on uznawany za jeden z najbezpieczniejszych dodatków do żywności, z jakimi mamy styczność. Obserwacje naukowców wykazały, że śmiertelna dawka tego związku wynosi od 500 do 4 200 mg/kg masy ciała, jednak jest ona dla nas nieosiągalna. Na uwagę zasługuje także fakt, że chlorek wapnia nie działa alergizująco, nie wpływa negatywnie na nasze DNA i nie prowadzi do zaburzeń reprodukcyjnych. 

 

Skutków ubocznych można spodziewać się przy podawaniu dożylnym chlorku wapnia, ale głównie wtedy, gdy przesadzi się z jego ilością – wówczas może dojść do wystąpienia hiperkalcemii, czyli znacznego zwiększenia stężenia wapnia we krwi, któremu towarzyszą takie objawy jak mdłości, wymioty, wzmożone pragnienie, arytmia serca, bóle brzucha, wielomocz oraz osłabienie mięśni. Należy podkreślić, że leki z jego zawartością nie są wskazane dla osób z niewydolnością nerek.

 

Pigułki na drewnianej łyżce

 

Chlorek wapnia – dawkowanie

 

W jakich ilościach przyjmować chlorek wapnia? Dawkowanie leku bądź suplementu powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta podanymi w ulotce lub na opakowaniu. To samo dotyczy chlorku wapnia spożywczego. Planujesz wprowadzić preparat z wapniem do swojej suplementacji? Wiedz, że w MyBionic znajdziesz wiele ciekawych i sprawdzonych opcji. Do dyspozycji masz m.in. takie produkty jak: 

Bibliografia +