Kozieradka – właściwości
Kozieradka swoim wyglądem przypomina koniczynę i jest uznawana za jeden z najstarszych surowców leczniczych na świecie. Od wieków przypisywano jej własności poprawiające trawienie, pobudzające laktację oraz wyciszające wykwity skórne. Dlaczego warto stosować suplementy z kozieradką? Właściwości lecznicze tego zioła są naprawdę interesujące!
Kozieradka zawiera całe spektrum związków bioaktywnych, wśród których na szczególną uwagę zasługują saponiny, kumaryny, flawonoidy, alkaloidy, fenolokwasy oraz aminokwasy. Zioło to jest także bogatym źródłem witamin, w tym witaminy C, PP, B6, B2 i B1, oraz takich minerałów jak wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo oraz cynk.
Dzięki ochronie wyściółki żołądka powyższy surowiec wykazuje działanie przeciwwrzodowe, hepatoprotekcyjne i antyzapalne. Co więcej, ekstrakt z jego nasion wspomaga produkcję soków trzustkowych, zwiększając wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Ma on również własności przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe. Jego pozytywny wpływ na stan jelit stanowi wsparcie dla odpowiedzi immunologicznej organizmu przeciwko potencjalnym patogenom. Jednak właściwości kozieradki nie ograniczają się jedynie do układu pokarmowego. Okazuje się bowiem, że łagodzi ona objawy związane z pierwszą fazą cyklu menstruacyjnego, w tym wymioty, nudności, bóle głowy, zmęczenie oraz omdlenia.
Omawiając atuty kozieradki, nie wolno zapomnieć o jej cechach hipoglikemizujących. Co to dokładnie oznacza? Wchodzące w jej skład galaktomannany tworzą w żołądku kleik opóźniający opróżnianie treści żołądkowej oraz spowalniający aktywność enzymów trawiennych odpowiedzialnych za rozkład węglowodanów do cukrów prostych. W rezultacie glikemia poposiłkowa zostaje zmniejszona.
Jeśli chcesz poprawić wyniki swojego lipidogramu, rozważ wdrożenie kozieradki do swojej diety. Naukowcy dowiedli, że obniża ona stężenie cholesterolu całkowitego, trójglicerydów oraz frakcji LDL, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych. Ponadto jest ona stosowana jako substancja pomocnicza w preparatach diuretycznych. Natomiast w przypadku zmian skórnych, np. czyraków i ropnego zapalenia skóry, poleca się ją jako czynnik zmiękczający do stosowania zewnętrznego.
Kozieradka – dawkowanie
Jeśli rozważasz wzbogacenie swojej suplementacji o kozieradkę, wiedz, że dawkowanie będzie różniło się w zależności od wybranego przez ciebie preparatu. W przypadku kozieradki Swanson, na przykład, jest to 1 tabletka 1-2 razy dziennie po posiłku.
Kozieradka – skutki uboczne
Kozieradka jest stosunkowo dobrze tolerowanym ziołem, jednak jej długotrwałe przyjmowanie może zmienić zapach potu. W rezultacie przypomina on nieco woń lubczyku. Jej przedawkowanie z kolei może doprowadzić do biegunki, mdłości oraz problemów gastrycznych.
H2: Kozieradka – przeciwwskazania
Rozważasz rozpoczęcie kuracji kozieradką? Przeciwwskazaniem do jej wdrożenia jest nadwrażliwość na jeden lub kilka składników preparatu. Ponadto powinny zrezygnować z niej kobiety w ciąży oraz osoby zażywające farmaceutyki przeciwzakrzepowe. Jeśli po jej zastosowaniu pojawią się nudności, bóle głowy, wzdęcia bądź gazy, należy przerwać kurację.
Ze względu na własności hipoglikemizujące powyższego zioła szczególną ostrożność przy jego stosowaniu powinni zachować pacjenci przyjmujący leki przeciwcukrzycowe, np. metforminę. Łączenie obydwu środków może doprowadzić do znacznego spadku poziomu glukozy we krwi, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z zaburzeniami metabolicznymi, w tym cukrzycą typu 2.
Kozieradka w ciąży
Czy stosowanie kozieradki w ciąży jest bezpieczne? Mimo jej licznych atutów jest ona surowcem zakazanym dla ciężarnych. Spożywana w nadmiernych ilościach może wywołać skurcze macicy i przyczynić się do przedwczesnego porodu. Co więcej, niektóre doniesienia ze świata nauki sugerują, że może ona powodować wady rozwojowe u płodu. Kobiety karmiące piersią z kolei powinny mieć na uwadze, że zioło to wykazuje działanie galaktogogiczne, czyli zwiększające laktację. W ich przypadku poleca się kozieradkę do picia, np. w formie herbatki ziołowej. Jednak przed wdrożeniem jej do codziennej rutyny najlepiej odbyć konsultację lekarską.
Kozieradka dla mężczyzn
Preparaty z kozieradką dla mężczyzn wykazują pozytywny wpływ na męski układ hormonalny. Kuracja nimi przyczynia się do podniesienia stężenia testosteronu we krwi – związku organicznego zapewniającego homeostazę. Jego rolą jest m.in. utrzymanie funkcji płciowych, zapewnienie prawidłowego przebiegu spermatogenezy, zwiększenie poziomu czynników krzepnięcia krwi oraz przyrost tkanki mięśniowej. Co więcej, kozieradka uważana jest za afrodyzjak poprawiający ukrwienie narządów i zwiększający temperaturę ciała.
Kozieradka – preparaty
Szukasz preparatów o działaniu hipoglikemizującym lub ochronnym na układ pokarmowy? W takim razie zapraszamy do naszego sklepu z suplementami, gdzie znajdziesz produkty z ekstraktem z kozieradki – działanie tego zioła chwalą zarówno dietetycy, jak i lekarze!
Kozieradka – kapsułki
Przykładowy preparat z kozieradką w kapsułkach:
- Kozieradka Swanson (610 mg, 90 kapsułek).
Kozieradka – cena
Ile kosztuje dobry preparat z ekstraktem z kozieradki? Cena produktów z jej zawartością różni się w zależności od stężenia, objętości oraz producenta. Za kozieradkę Swanson, na przykład, zapłacisz 17,90 zł, natomiast zakup 90 kapsułek kozieradki YANGO to wydatek rzędu 45,90 zł. Szukasz innych nutraceutyków? Wiedz, że w naszym sklepie znajdziesz rozmaite witaminy i minerały na różne dolegliwości! Nie brakuje tutaj również specjalistycznych opcji dedykowane sportowcom, ciężarnym, mężczyznom, kobietom, seniorom oraz najmłodszym. Nie zapomnij zajrzeć do naszej zakładki z promocjami!
https://www.nccih.nih.gov/health/fenugreek https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29193352/ Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987. Król-Kogus B., Krauze-Baranowska M., Kozieradka pospolita (Trigonella foenum graecum L.) – tradycja stosowania na tle wyników badań naukowych, „Postępy Fitoterapii” 2011, nr 3. Anrea-Anna Cavelius: Zioła w medycynie naturalnej. Bremen: MAK Verlag GmbH, 2005. ISBN 978-3-939991-32-8. Matławska: Farmakognozja. Poznań: AM Poznań, 2005.Bibliografia +