Powiązane kategorie
Olej z ostropestu
Ostropest plamisty to zioło cenione przez wielu zwolenników medycyny alternatywnej, a to wszystko za sprawą jego dobroczynnych własności i wysokiej zawartości substancji odżywczych. Obecnie najczęściej spożywany jest w formie oleju, który nie tylko pełni funkcję suplementu diety, ale również stanowi doskonały dodatek do potraw. W jakich ilościach go przyjmować i jakie działanie na organizm wykazuje olej z ostropestu? Właściwości lecznicze tego produktu są tak liczne, że trudno wymienić je wszystkie!
Olej z ostropestu – właściwości
Jakie cechy prozdrowotne wykazuje olej z nasion ostropestu? Właściwości tego składnika są niezwykle wszechstronne, a to wszystko dzięki obecności dobroczynnych związków, w tym kwasu oleinowego i linolowego, fitosteroli oraz witaminy E. Zawarte w nim substancje usprawniają rozmaite procesy zachodzące w ludzkim ciele – hamują namnażanie się wolnych rodników, łagodzą stany zapalne i obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Nie sposób nie wspomnieć również o hipoglikemizującym i hepatoprotekcyjnym działaniu oleju z ostropestu – dotychczasowe obserwacje pozwalają przypuszczać, że jego spożywanie może przynieść pewne korzyści osobom zmagającym się z zaburzeniami metabolicznymi oraz zwłóknieniem wątroby.
W przypadku oleju z ostropestu właściwości zdrowotne nie ograniczają się jedynie do tych wymienionych powyżej. Okazuje się bowiem, że posiada on wiele innych zalet – wspomaga detoksykację organizmu, reguluje trawienie, poprawia pamięć i koncentrację, wzmacnia odporność, pobudza apetyt, a do tego pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Na uwagę zasługują również jego własności przeciwnowotworowe, które zawdzięcza silnym antyoksydantom. Warto dodać, że jego zażywanie niweluje objawy migreny oraz zapalenia dziąseł, gardła i krtani. Co więcej, chroni on układ pokarmowy przed drażniącym działaniem niektórych leków.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że olej z ostropestu znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji. Aplikując go na skórę, możesz uporać się z różnego rodzaju podrażnieniami, w tym egzemą, trądzikiem, odleżynami, owrzodzeniami, otarciami, rumieniem, oparzeniami oraz łuszczącymi się plamami. Szczególnie poleca się go osobom dojrzałym, które chcą zredukować oznaki starzenia oraz uelastycznić i rozświetlić swoją cerę. Co ciekawe, wiele kobiet olejuje nim włosy i nakłada go na skórę głowy, aby przyspieszyć ich porost i zapobiec ich wypadaniu. Zanim jednak wprowadzisz go do codziennej rutyny, dobrze jest przyjrzeć się mu z bliska. Jakie są skutki uboczne picia oleju z ostropestu, w jakich ilościach go suplementować i po jakie preparaty z jego zawartością sięgać?
Olej z ostropestu – dawkowanie
Jeśli chodzi o dawkowanie oleju z ostropestu, należy przyjmować go w ilości 2-3 łyżeczek dziennie. Oczywiście można stosować go również jako dodatek do potraw, włączając w to sałatki, owsianki, pasty warzywne, kanapki i koktajle. Pamiętaj, że produkt ten nie powinien być poddawany obróbce termicznej, ponieważ po podgrzaniu traci swoje cenne właściwości.
Olej z ostropestu – skutki uboczne
W przypadku oleju z ostropestu działania niepożądane pojawiają się raczej rzadko i zwykle mają łagodny przebieg. Najczęściej są to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym bóle brzucha, mdłości i biegunka. Niektórzy uskarżają się także na ból głowy oraz świąd skóry i wysypkę będące wynikiem reakcji alergicznej.
Olej z ostropestu – przeciwwskazania
Za główne przeciwwskazanie do stosowania oleju z ostropestu – kapsułek, płynu i innych suplementów – uznaje się uczulenie lub nadwrażliwość na jakiekolwiek zawarte w nim substancje. Szczególną ostrożność przy jego zażywaniu powinny zachować osoby zmagające się z przewlekłą biegunką, ponieważ produkt ten może działać przeczyszczająco. Dodatkowo przypuszcza się, że olej z ostropestu w kapsułkach, płynie lub innych formach może wchodzić w interakcje z niektórymi farmaceutykami, zwłaszcza ze środkami antykoncepcyjnymi oraz lekami przeciwzakrzepowymi i psychotropowymi. Jako że nie wszystkie te informacje zostały potwierdzone badaniami naukowymi, przed wdrożeniem do jadłospisu/pielęgnacji oleju z ostropestu zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub zasięgnij porady lekarza bądź farmaceuty.
Olej z ostropestu dla dzieci
Do tej pory nie pojawiły się oficjalne dane odnośnie bezpieczeństwa przyjmowania oleju z ostropestu u najmłodszych, dlatego nie należy podawać go dzieciom do 12 roku życia. Decyzję o wprowadzeniu go do diety nastolatka warto skonsultować z pediatrą.
Olej z ostropestu w ciąży
Jako że informacje na temat bezpieczeństwa spożywania oleju z ostropestu w ciąży nie są jednoznaczne, przed rozpoczęciem kuracji omów tę kwestię ze specjalistą. Niektórzy lekarze zalecają go przyszłym mamom ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Olej z ostropestu – preparaty
Chciałbyś w pełni skorzystać z wyjątkowych właściwości oleju z ostropestu? Nie zwlekaj i już dziś zamów go w naszym sklepie! MyBionic oferuje olej z ostropestu do picia o trzech różnych objętościach (250, 500 i 1 000 ml) i od sprawdzonego producenta. Jest to produkt ekologiczny i tłoczony na zimno, który obfituje w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i mnóstwo innych dobroczynnych składników.
Olej z ostropestu do picia:
Przykładowy preparat w formie oleju z ostropestu do picia:
- Biolavit Olej z ostropestu (250/500/1 000 ml).
Olej z ostropestu – cena
Cena oleju z ostropestu w naszym sklepie wynosi 21,90-63,90 zł w zależności od objętości opakowania. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym specyfikiem, możesz sięgnąć po butelkę o pojemności 250 ml. Miałeś już okazję przyjmować olej z ostropestu i masz ochotę na więcej? Zatem idealnym wyborem dla ciebie będzie wersja litrowa, która wystarczy ci na jeszcze dłużej! Na naszej stronie dostępna jest również opcja 500 ml za jedyne 35,90 zł.
Czy wiesz, że MyBionic posiada w swojej ofercie nie tylko oleje? U nas znajdziesz suplementy diety w wielu różnych formach, włączając w to kapsułki, tabletki, krople, płyny, spraye oraz proszki. W razie potrzeby możesz zaopatrzyć się w rozmaite zioła, witaminy i minerały, a nawet algi, grzyby czy probiotyki. A to tylko kilka z licznych opcji, jakie masz do dyspozycji! Dla twojej wygody podzieliliśmy je na kategorie i zakładki – przy kompletowaniu zamówienia koniecznie zajrzyj do tej z promocjami!
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541075/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7770619/ https://www.healthline.com/nutrition/milk-thistle-benefits#TOC_TITLE_HDR_7 https://vitapedia.pl/olej-z-ostropestu Bibliografia +Pokaż filtry