Co to są suplementy diety?
Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie codziennej diety. Występują one w rozmaitych formach, np. kapsułek, tabletek, proszku, płynu oraz kropli, i zawierają w sobie skoncentrowane źródła witamin, minerałów oraz innych substancji odżywczych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nie są one tym samym co leki. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami produktów?
Czym się różni suplement diety od leku?
Lek – w przeciwieństwie do suplementu diety – to produkt leczniczy zawierający jedną lub kilka substancji, których zadaniem jest zapobieganie i leczenie rozmaitych chorób. Preparaty tego typu podlegają prawu farmaceutycznemu i są kontrolowane przez takie instytucje jak Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Niektóre z nich wydawane są z przepisu lekarza, podczas gdy suplementy diety – nawet te dostępne w aptece – można zakupić bez recepty. Pamiętaj, że nie mają one właściwości leczniczych, a nadrzędnym celem ich stosowania jest uzupełnienie podaży tych składników odżywczych, których nie jesteś w stanie dostarczyć swojemu organizmowi w odpowiednich ilościach wraz z dietą.
Czy suplementy diety działają?
Warto mieć na uwadze fakt, że wprowadzenie na rynek suplementów diety nie wymaga wcześniejszego przeprowadzenia badań klinicznych, które potwierdzałyby ich skuteczność. Jeśli chcesz mieć pewność, że masz przed sobą preparat, który korzystnie wpłynie na twoje zdrowie, koniecznie postaw na opcje od zaufanych firm. MyBionic współpracuje wyłącznie z doświadczonymi producentami, dlatego oferowane przez nas specyfiki wyróżniają się wysoką jakością i skutecznością.
Najpopularniejsze suplementy diety
W ostatnim czasie dużo mówi się o profilaktyce chorób układu nerwowego, hormonalnego oraz sercowo-naczyniowego, dlatego wśród najchętniej kupowanych specyfików przez konsumentów prym wiodą te wspomagające pracę serca, mózgu, wątroby oraz tarczycy. W związku z tym do najpopularniejszych suplementów diety można zaliczyć:
- kwasy omega-3 (DHA i EPA),
- witaminę D,
- witaminy z grupy B,
- magnez,
- żelazo,
- selen,
- cynk,
- probiotyki,
- oleje, w tym olej MCT, lniany i z ostropestu,
- zioła, w tym aloes, berberynę, skrzyp polny oraz ashwagandhę.
Pamiętaj, że w MyBionic znajdziesz wiele innych cennych suplementów diety, włączając w to superfoods, adaptogeny, grzyby, algi oraz antyoksydanty. Z myślą o twoim komforcie podzieliliśmy je na praktyczne kategorie, dzięki czemu możesz dobrać je do konkretnych dolegliwości.
Naturalne suplementy diety
Za naturalne suplementy diety można uznać te pozbawione syntetycznych dodatków. Rozpoznasz je nie tylko po „czystym” składzie, ale również po stosownych informacjach na opakowaniu. Twoją uwagę powinien zwrócić m.in. napis „w 100% pochodzenia roślinnego” lub „w 100% pochodzenia zwierzęcego”.
Skład suplementów diety
W suplementach diety może kryć się wiele różnych substancji. Znajdziesz w nich m.in. witaminy, minerały, zioła, probiotyki, prebiotyki, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik, oleje oraz grzyby.
Skutki uboczne suplementów diety
Warto mieć na uwadze fakt, że nawet dobre suplementy diety mogą wywołać pewne skutki uboczne. W większości przypadków są one następstwem przedawkowania – w takich sytuacjach mogą pojawić się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym biegunka, zaparcia, niestrawność, mdłości czy ból brzucha. Sytuacja staje się bardziej poważna, jeśli cierpisz na nadwrażliwość lub alergię na jakiekolwiek komponenty zawarte w wybranym produkcie. To właśnie dlatego przed jego zastosowaniem należy zweryfikować jego skład, a w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów skontaktować się z lekarzem. Pamiętaj, że każdy specyfik może wywołać inne działania niepożądane – o tym, jakie konkretnie, dowiesz się z ulotki dołączonej do opakowania.
Suplementy diety – korzyści i zagrożenia
Jak już zostało podkreślone, nawet starannie przebadane suplementy diety mogą wywołać pewne skutki uboczne. A jakich korzyści możesz spodziewać się przy ich spożywaniu? Wybierając dobrej jakości preparaty, możesz szybko zasilić swój organizm w substancje odżywcze, których nie jesteś w stanie dostarczyć mu wraz z dietą. Dzięki temu możesz uporać się z niedoborem niektórych witamin i minerałów, wzmocnić swoją odporność, ukoić swój układ nerwowy, a także uregulować pracę układu nerwowego, moczowego i pokarmowego. Na rynku suplementów diety nie brakuje produktów, dzięki którym usprawnisz swój proces odchudzania, zwiększysz swoją wydajność podczas ćwiczeń, poprawisz jakość snu oraz uporasz się z objawami menopauzy, napięcia przedmiesiączkowego czy przeziębienia.
Jak przyjmować suplementy diety?
Jak przyjmować suplementy diety – tabletki, kapsułki, krople, proszek czy inne formy? Niezależnie od rodzaju preparatu, który wybierzesz, zawsze powinieneś trzymać się zaleceń producenta podanych w ulotce lub na opakowaniu wybranego specyfiku. Tylko w ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i osiągniesz najlepszy efekt terapeutyczny. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do dawkowania witamin, minerałów, probiotyków, odżywek czy ziołowych suplementów diety koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Bibliografia:
https://www.gov.pl/web/gis/szczegolowe-wymagania-prawne-dotyczace-suplementow-diety
https://www.prawo.pl/zdrowie/zmiany-w-ustawie-dotyczace-suplementow-diety,517205.html
https://ncez.pzh.gov.pl/informacje-dla-producentow/suplementy-diety/
https://www.prawozywnosciowe.info/suplementy-diety/
Bibliografia +