liczne bakterie w moczu w ciąży – kobieta w ciąży trzymająca w dłoniach opakowanie tabletek

Jednym z badań, które ciężarna powinna wykonywać przed każdą kontrolną wizytą u lekarza, jest badanie moczu. Ma ono na celu wykryć m.in. zakażenie układu moczowego, na które kobieta oczekująca dziecka jest szczególnie narażona. O ile pojedyncze bakterie w moczu w ciąży uznawane są za stan fizjologiczny, tak ich większa ilość może wskazywać na silną infekcję, która wymaga dalszej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia. O czym świadczą liczne bakterie w moczu w ciąży i jak sobie z nimi skutecznie radzić? 

 

 

Bakterie w moczu w ciąży – skąd się biorą?

 

Bakterie w moczu a ciąża – to zagadnienie, którym powinna zainteresować się każda przyszła mama. Okazuje się bowiem, że ich obecność w drogach moczowo-płciowych nie pozostaje bez znaczenia dla przebiegu ciąży oraz zdrowia kobiety i rozwijającego się w niej płodu

 

Jedną z głównych przyczyn występowania licznych lub dość licznych bakterii w moczu w ciąży są zmiany hormonalne i fizjologiczne. Podwyższony poziom estrogenów i progesteronu oraz uciskająca moczowody macica prowadzą do spowolnienia przepływu moczu, zmiany jego odczynu, przekrwienia dróg moczowych oraz pojawienia się białka i glukozy, które stanowią pożywkę dla wszelkich patogenów. 

 

Najczęściej występującą bakterią w ciąży jest Escherichia coli – jest to pałeczka okrężnicy, która bytuje w jelicie grubym, ale w niektórych przypadkach, np. wskutek niedokładnej higieny okolic intymnych, może przedostać się do ujścia cewki moczowej. Warto mieć świadomość, że jest ona szczególnie niebezpieczna, ponieważ wywołane nią zakażenie może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. 

 

Jeśli wykryto nieliczne bakterie w moczu u ciężarnej, nie ma powodów do paniki – przyczyną takiego stanu rzeczy może być nieprawidłowo pobrana próbka – pamiętaj, że badaniu poddaje się środkowy strumień, który należy oddać do specjalnego pojemnika po uprzednim podmyciu krocza. Nie bez znaczenia jest także długość jego przechowywania – powinnaś dostarczyć go do laboratorium w przeciągu 2 godzin, żeby uniknąć namnażania się drobnoustrojów. 

 

diagnosta laboratoryjny badający próbkę moczu

 

Bakterie w moczu w ciąży – objawy

 

Na początek warto podkreślić, że bakterie w moczu podczas ciąży nie zawsze wywołują dokuczliwe symptomy – takie zjawisko określanie jest mianem bakteriomoczu bezobjawowego i dotyczy wielu przyszłych mam. Wykrywany jest on zazwyczaj w trakcie rutynowych badań i wymaga dalszej diagnostyki. 

 

Jeśli podstawowe badanie moczu wskazuje na obecność bakterii, białka, leukocytów, krwi i/lub licznych nabłonków płaskich, należy wykonać jego posiew wraz z antybiogramem – pierwszy z nich pozwala zidentyfikować rodzaj patogenu, drugi natomiast określa jego wrażliwość na konkretne antybiotyki, co umożliwia wdrożenie odpowiedniej kuracji. 

 

Bardzo liczne bakterie w moczu w ciąży przyczyniają się do rozwoju infekcji układu moczowego, które – wskutek braku stosownego leczenia – mogą doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, nadmiernej czynności skurczowej macicy, niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu, przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, niskiej masy urodzeniowej dziecka, zakażeń okołoporodowych oraz poronienia. 

 

Niektóre rodzaje infekcji objawiają się w dość charakterystyczny sposób. Wśród symptomów, które powinny zwrócić twoją uwagę i skłonić cię do jak najszybszej wizyty u lekarza, wymienia się:

 • pieczenie podczas oddawania moczu, 
 • krwiomocz, 
 • ból podbrzusza, 
 • uczucie zalegania moczu w pęcherzu, 
 • dreszcze, 
 • gorączkę, 
 • nudności i wymioty, 
 • biegunkę, 
 • nietrzymanie lub częste oddawanie moczu, 
 • ból w okolicach nerek, 
 • utratę apetytu, 
 • pogorszenie samopoczucia. 

 

kobieta w ciąży siedząca na toalecie

 

Bakterie w moczu w ciąży – leczenie

Czy istnieją specjalne kuracje na zwalczanie bakterii moczu w ciąży? Jak leczyć bakteriurię, żeby osiągnąć oczekiwane rezultaty? Zazwyczaj niezbędne jest wdrożenie antybiotykoterapii – lekarz dopasowuje antybiotyk indywidualnie, kierując się wynikiem posiewu moczu oraz antybiogramu. Jeśli u pacjentki wystąpiło odmiedniczkowe zapalenie nerek, konieczna może okazać się hospitalizacja. 

 

Warto mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie antybiotyki są bezpieczne dla ciężarnej. W przypadku licznych bakterii w moczu w ciąży leczenie przeważnie polega na podawaniu cefalosporyny II i III generacji lub aminopenicyliny z inhibitorem β-laktamaz, zwłaszcza jeśli bakteriuria wywołana jest obecnością bakterii Escherichia coli. 

 

U kobiet w ciąży bakterie w moczu leczy się również nitrofurantoiną, jednak nie jest ona zalecana w I trymestrze oraz w okresie okołoporodowym. Przyszłe mamy zdecydowanie powinny unikać fluorochinolonów, które często przepisywane są dorosłym zmagającym się z infekcjami układu moczowego różnego pochodzenia. 

 

Czy można pozbyć się bakterii w ciąży domowymi sposobami? Niestety nie, ale można im skutecznie zapobiegać. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia bakteriomoczu, powinnaś pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie, dbać o higienę intymną, wycierać krocze od przodu do tyłu i korzystać z toalety zawsze wtedy, gdy poczujesz nawet lekkie parcie na pęcherz. Niektórzy specjaliści zalecają także ograniczenie kąpieli w wannie oraz spożywanie żurawiny w postaci świeżych i suszonych owoców, soku lub suplementów.

 

Szukasz wysokiej jakości suplementów dla niej i dla niego? Skorzystaj z atrakcyjnej oferty i zamów to, czego potrzebujesz, za pomocą kilku kliknięć! Planujesz zakupy dla całej rodziny? U nas znajdziesz bezpieczne i starannie wyselekcjonowane preparaty dla dzieci, seniorów i sportowców. Zajrzyj do zakładki PROMOCJE i ciesz się najlepszymi produktami w konkurencyjnych cenach! 

 

 

Bibliografia +