Witamina B3

Witamina B3 (witamina PP, niacyna) to jeden z najważniejszych związków w organizmie, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i hormonalnego. Substancja ta nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie, ale również poprawia kondycję skóry i… dodaje pewności siebie! Za jakie procesy w ludzkim ciele odpowiada witamina B3? Suplementy diety z niacyną – w jakiej formie występują i kiedy po nie sięgać? Sprawdź, jak wybrać najlepszą witaminę B3 i w jakich dawkach ją przyjmować!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 18 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 18 wyników

Ustaw kierunek malejący

Witamina B3 – właściwości

 

Jakie właściwości posiada witamina B3? Działanie tego związku na organizm jest niezwykle wszechstronne. Przede wszystkim usprawnia on funkcjonowanie układu nerwowego – bierze udział w procesie neurogenezy, czyli tworzenia się nowych neuronów (komórek nerwowych). Istnieją przypuszczenia, że utrzymywanie go na odpowiednim poziomie łagodzi objawy choroby Alzheimera, zwłaszcza te związane z osłabieniem funkcji poznawczych. Co więcej, niacyna wspomaga leczenie schizofrenii i bezsenności, a do tego obniża napięcie i łagodzi stres.

 

Witamina B3 nie pozostaje bez znaczenia dla pracy układu hormonalnego – uczestniczy ona w syntezie hormonów płciowych oraz kortyzolu, tyroksyny i insuliny. Mówi się, że substancja ta dodaje pewności siebie, a to wszystko za sprawą zwiększania aktywności mitochondriów w jądrze półleżącym – rejonie mózgu kontrolującym odczuwanie przyjemności. Poruszając temat niacyny, warto wspomnieć także o jej korzystnym wpływie na gospodarkę lipidową – jej farmakologiczne dawki obniżają stężenie „złego” cholesterolu na rzecz tego „dobrego”. 

 

Witamina B3 – zapotrzebowanie 

 

Zapotrzebowanie na witaminę B3 zależy od kilku różnych czynników, w tym wieku, płci oraz ogólnej kondycji zdrowotnej. Zalecane dzienne spożycie niacyny kształtuje się następująco: 

 

0-6 miesięcy: 2 mg;

7-11 miesięcy: 5 mg;

1-3 lat: 6 mg;

4-6 lat: 8 mg;

7-9 lat: 12 mg;

10-12 lat: 12 mg;

13-15 lat: 16 mg (chłopcy), 14 mg (dziewczęta);

16-18 lat: 16 mg (chłopcy), 14 mg (dziewczęta);

≥ 19 lat: 16 mg (chłopcy), 14 mg (dziewczęta).

 

Witamina B3 – niedobór 

 

Nieznaczny spadek poziomu witaminy B3 może wywołać takie symptomy jak bóle głowy, zmęczenie, spowolnienie metabolizmu oraz obniżenie nastroju. Sytuacja inaczej wygląda w przypadku ciężkiego niedoboru, który może przyczynić się do rozwoju pelagry. Charakterystycznym objawem tej choroby jest pojawienie się szorstkości, zaczerwienienia oraz przebarwień na skórze wskutek ekspozycji na promienie słoneczne. Inne niepokojące dolegliwości to zaburzenia żołądkowo-jelitowe, stany zapalne jamy ustnej i języka, osłabienie napięcia mięśniowego, jadłowstręt, dezorientacja, urojenia, stany lękowe, parestezje, neuropatia obwodowa, ataksja oraz depresja.

 

Witamina B3 – skutki uboczne

 

Nadmiar niacyny w organizmie niesie za sobą szereg niebezpiecznych powikłań. Po jednorazowym przyjęciu mocno zawyżonej dawki witaminy B3 (suplementu) może pojawić się uczucie gorąca oraz mrowienie, pieczenie i zaczerwienienie skóry. Długotrwałe spożywanie dużych dawek z kolei może uszkodzić wątrobę, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. W skrajnych sytuacjach konsekwencją hiperwitaminozy jest arytmia serca, tachykardia, hiperurykemia, spadek ciśnienia tętniczego krwi, dna moczanowa, bezsenność, uszkodzenie mięśni oraz wrzody żołądka. 

 

Witamina B3 dla dzieci

 

Niacyna, podobnie jak inne witaminy z grupy B, jest absolutnie niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Jej niedobór u najmłodszych wynika najczęściej z nieodpowiedniej diety, nietolerancji pokarmowych lub problemów z wchłanianiem. Suplementacja witaminy B3 u nieletnich zawsze powinna odbywać się pod nadzorem lekarza. 

 

Witamina B3 w ciąży

 

W ścisłej czołówce najważniejszych witamin w ciąży znajduje się właśnie niacyna. Jej regularne spożywanie łagodzi dolegliwości ciążowe, a także zapobiega wystąpieniu wad wrodzonych u płodu poprzez zwiększenie poziomu dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD). Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B3 u przyszłych mam wynosi 18 mg.

 

Witamina B3 – preparaty

 

W naszym sklepie z suplementami diety dostępnych jest kilka rodzajów witaminy B3 – produkty w tabletkach, kapsułkach i proszku o różnych stężeniach i objętościach. 

 

Witamina B3 – tabletki

 

Przykładowe preparaty z witaminą B3 w tabletkach:

 

  • Essence Niacyna (500 mg, 120 tabletek), 
  • Puritan's Pride Niacyna (100 mg, 100 tabletek),
  • Holland & Barrett Niacyna (100 mg, 100 tabletek).

 

Witamina B3 – kapsułki

 

Przykładowe preparaty z witaminą B3 w kapsułkach

 

  • Witamina B3 SOLHERBS (500 mg, 60 kapsułek),
  • Swanson Witamina B3 Niacinamide (500 mg, 250 kapsułek), 
  • Witamina B3 Niacyna Swanson (250 mg, 250 kapsułek), 
  • Witamina B3 Aliness Niacyna (500 mg, 100 kapsułek), 
  • Witamina B3 ForMeds BICAPS (500 mg, 60 kapsułek).

 

Witamina B3 – proszek

 

Przykładowe preparaty z witaminą B3 w proszku

 

  • Aliness Witamina B3 kwas nikotynowy (100 g), 
  • ForMeds Witamina B3 F-VIT B3 (60 porcji).

 

Witamina B3 – cena

 

Ile kosztuje dobrej jakości suplement z niacyną? Cena produktu zależy przede wszystkim od formy witaminy B3 oraz stężenia i producenta. W MyBionic, na przykład, na 250 kapsułek z witaminą B3 Swanson (500 mg) należy przeznaczyć 61,90 zł. Witaminę B3 (500 mg, 60 kapsułek) można nabyć za jedyne 27,90 zł. Preferujesz witaminę B3 w proszku? Zatem postaw na preparat od Aliness lub ForMeds za 29,90 zł/39,90 zł. Jeśli szukasz innych witamin i minerałów w korzystnych cenach, koniecznie zajrzyj do pozostałych zakładek na naszej stronie. Zamów wszystko, czego potrzebujesz, za pomocą kilku kliknięć i bez wychodzenia z domu!

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite