Grzyby

Grzyby nie cieszą się w medycynie naturalnej tak dużą popularnością jak superfoods i zioła, a szkoda, bo mają naprawdę wiele do zaoferowania. Okazuje się, że doskonale sprawdzają się one w zapobieganiu i leczeniu rozmaitych schorzeń, w tym hipercholesterolemii, hiperglikemii, infekcji, alergii i niektórych nowotworów. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Poznaj najważniejsze informacje na temat grzybów i ich właściwości, dawkowania oraz skutków ubocznych!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 52 produktów

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 52 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

Grzyby

 

Na rynku suplementów diety dostępne są różne rodzaje grzybów, które wykazują wszechstronne działanie na organizm i wspomagają wiele zachodzących w nim procesów. Zanim odkryjesz ich własności, dowiedz się, gdzie dokładnie występują. 

 

Chaga

 

Chaga, czyli błyskoporek podkorowy, to grzyb z rodziny szczeciniakowatych, bytujący na pniach drzew liściastych, zwłaszcza na topoli osice i brzozie brodawkowatej. 

 

Lion’s mane

 

Lion’s mane, czyli soplówka jeżowata, to grzyb z rodziny soplówkowatych, porastający pnie starszych drzew. Zazwyczaj są to dęby, buki, orzechy włoskie oraz jabłonie. 

 

Cordyceps 

 

Cordyceps, inaczej maczużnik, to grzyb z rodziny maczużnikowatych, który można spotkać wyłącznie na Wyżynie Tybetańskiej, a dokładnie w najwyższych górach Tybetu i Nepalu. 

 

Reishi

 

Reishi, czyli lakownica żółtawa, to grzyb z rodziny żagwiowatych – można natknąć się na niego w parkach, lasach i ogrodach, w szczególności na drzewach liściastych. 

 

Grzyby – właściwości zdrowotne 

 

Jakie działanie na organizm wykazują grzyby? Właściwości lecznicze chagi, lion’s mane, cordycepsu oraz reishi są niezwykle wszechstronne. Poniżej znajdziesz te najważniejsze. 

 

Chaga – usprawnia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego, wspiera układ immunologiczny, niweluje stany zapalne i zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. 

 

Lion’s mane – przyspiesza gojenie się ran, wzmacnia odporność, obniża ciśnienie tętnicze, zwalcza bakterie i korzystnie oddziałuje na układ nerwowy. 

 

Cordyceps – neutralizuje wolne rodniki, wspomaga leczenie infekcji i stanów zapalnych, przynosi ulgę przy przeziębieniu i chroni przed stresem oksydacyjnym. 

 

Reishi – zapobiega powstawaniu miażdżycy, redukuje ciśnienie tętnicze, łagodzi dolegliwości bólowe, obniża cholesterol i działa hipoglikemizująco. 

 

Grzyby – dawkowanie 

 

Dawkowanie grzybów zależy przede wszystkim od ich gatunku oraz rodzaju preparatu, jakim dysponujesz. W przypadku grzybów Swanson (Lion’s Mane) zalecana dzienna porcja wynosi 1 kapsułkę, natomiast optymalna dawka grzybów reishi tej samej firmy to 2 kapsułki na dobę. Jeśli chodzi o cordyceps od Now Foods, stosuje się go w ilości 2 sztuk 2-3 razy dziennie, z kolei ekstrakt z chagi firmy Aliness przynosi korzyści już przy zażywaniu 1 kapsułki na dzień. Jeśli nie masz pewności co do przyjmowania suplementów diety z grzybami, koniecznie zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty

 

Grzyby – skutki uboczne

 

Jakie skutki uboczne może wywołać spożywanie grzybów? Działania niepożądane dotyczą głównie układu pokarmowego – są to m.in. dolegliwości bólowe i biegunka. Niekiedy może pojawić się świąd skóry będący wynikiem reakcji alergicznej. Dużą ostrożność należy zachować przy suplementowaniu reishi, ponieważ jego przedawkowanie może przyczynić się do uszkodzenia wątroby. Warto dodać, że część grzybów wchodzi w interakcje z lekami – cordyceps, na przykład, może zakłócać działanie środków przeciwzakrzepowych, immunosupresyjnych, przeciwcukrzycowych i hipotensyjnych.

 

Grzyby w ciąży

 

Specjaliści nie zalecają zażywania grzybów w czasie ciąży, ponieważ brakuje kompleksowych badań na temat bezpieczeństwa ich przyjmowania przez przyszłe mamy. 

 

Grzyby dla dzieci 

 

Nie poleca się podawania grzybów dzieciom poniżej 12. roku życia ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Decyzja o ich wdrożeniu do suplementacji nieletnich powinna zostać skonsultowana z lekarzem. 

 

Grzyby – cena

 

Ceny grzybów w MyBionic są mocno zróżnicowane i zależą od kilku różnych czynników, włączając w to stężenie substancji czynnych, objętość opakowania, producenta oraz formę (np. grzyby w proszku lub w kapsułkach). Produkty firmy Swanson – grzyby reishi i soplówka jeżowata – kosztują kolejno 27,90 zł i 18,99 zł. Na preparaty SolveLabs z kolei należy przeznaczyć 49-155 zł w zależności od ich rodzaju. Preferujesz suplementy Aliness? Ich zakup w naszym sklepie to koszt rzędu 64,90 zł. Jeśli szukasz innych sprawdzonych specyfików, np. witamin i minerałów, koniecznie zajrzyj do wszystkich zakładek na naszej stronie, pamiętając o tej z promocjami!

 

Bibliografia +
Powiązane kategorie
Search engine powered by ElasticSuite