Widok z góry na białe kapsułki

Działanie chromu oraz jego zastosowania lecznicze i odchudzające

 

Chrom to składnik cieszący się dużą popularnością wśród osób dążących do szczupłej sylwetki – okazuje się bowiem, że w pewnym stopniu usprawnia on proces odchudzania. Ale nie tylko – mikroelement ten może poszczycić się również innymi zaletami, włączając w to korzystny wpływ na wątrobę, funkcje poznawcze i gospodarkę węglowodanową. Co jeszcze do zaoferowania ma nam ten pierwiastek? Chrom organiczny czy nieorganiczny – w jakiej formie go stosować, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty? I kto powinien unikać suplementów z chromem?

 

 

Działanie chromu w organizmie

 

Chrom to pierwiastek, który wzbudza pewne kontrowersje – wynika to stąd, że niektórzy mają wątpliwości co do jego skutecznego działania. Prawdą jest, że do tej pory nie został on wystarczająco przebadany, jednak nie oznacza to, że nie ma nam nic cennego do zaoferowania. Wbrew przeciwnie – może on poszczycić się kilkoma wyjątkowymi właściwościami, które znajdują potwierdzenie w badaniach naukowych. Chrom na odchudzanie, PCOS, poprawę funkcji poznawczych czy zdrową wątrobę – sprawdź, dlaczego warto po niego sięgać i co na jego temat mówi nauka. 

 

Chrom organiczny a poziom cukru we krwi

 

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o zależności pomiędzy stosowaniem chromu a cukrzycą. Według doniesień naukowych związek ten pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie gospodarki glukozowo-insulinowej, na czym mogą skorzystać np. diabetycy. W jednej z analiz jego regularne przyjmowanie przyczyniło się do obniżenia poziomu glukozy, insuliny i hemoglobiny glikowanej we krwi na czczo oraz zwiększenia wrażliwości na insulinę. Z jeszcze innej obserwacji można wywnioskować, że zażywanie chromu (suplementu) może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. 

 

Chrom a wątroba

 

Dlaczego jeszcze warto sięgać po chrom – tabletki, kapsułki lub inne preparaty? Chociażby ze względu na jego prozdrowotny wpływ na wątrobę. Potwierdza je m.in. badanie przeprowadzone na pacjentach z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby, u których wprowadzenie omawianego pierwiastka do suplementacji pozwoliło uregulować poziom leptyny i adiponektyny oraz zmniejszyć stres oksydacyjny. 

 

Chrom a funkcje poznawcze

 

Przyjmowanie chromu może poprawić funkcje poznawcze u osób starszych. W jednej z publikacji można przeczytać, że pomógł on badanym osiągnąć lepsze wyniki w zadaniach związanych z rozpoznawaniem, przypominaniem i uczeniem się. 

 

Chrom a PCOS

 

Co jeszcze do zaoferowania ma nam chrom? Właściwości tego składnika nie ograniczają się jedynie do tych wymienionych powyżej. Okazuje się bowiem, że jego stosowanie może przynieść pewne korzyści kobietom borykającym się z zespołem policystycznych jajników, ponieważ łagodzi on niektóre objawy towarzyszące temu schorzeniu. Mowa m.in. o hirsutyzmie, trądziku oraz podwyższonym poziomie CRP – jednego z najważniejszych markerów stanu zapalnego.

 

Obraz młodej kobiety sportowej fitness dziewczyny biorącej witaminy suplementy diety dla siły mięśni

 

Chrom a odchudzanie

 

Czy chrom wspomaga odchudzanie, jak powszechnie się uważa? Niektóre badania naukowe pokazują, że tak. W jednym z nich u osób zażywających 400 μg chromu przez 12 tygodni doszło do redukcji poziomu tkanki tłuszczowej i zmniejszenia wskaźnika BMI. Nie bez znaczenia dla procesu redukcji wagi pozostaje także fakt, że chrom pozytywnie oddziałuje na gospodarkę węglowodanową. Jego dodatkową zaletą jest zdolność do hamowania uczucia łaknienia.

Jak suplementować chrom?

 

W jakich ilościach spożywać chrom? W zależności od wieku i płci dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek kształtuje się następująco: 

 

0-6 miesięcy: 0,2 µg;

7-12 miesięcy: 5,5 µg;

1-3 lata: 11 µg;

4-8 lat: 11 µg;

9-13 lat: 25 µg (chłopcy), 21 µg (dziewczynki);

14-18 lat: 35 µg (chłopcy), 24 µg (dziewczynki);

19-50 lat: 35 µg (mężczyźni), 24 µg (kobiety);

>50 lat: 30 µg (mężczyźni), 20 µg (kobiety);

Kobiety ciężarne: 29 µg (<18 lat), 30 µg (>18 lat);

Kobiety karmiące piersią: 44 µg (<18 lat), 45 µg (>18 lat). 

 

Chrom organiczny czy nieorganiczny – na który z nich warto postawić? Zdecydowanie lepszym wyborem będzie ten pierwszy, np. pikolinian chromu, ponieważ cechuje się znacznie wyższą przyswajalnością. W MyBionic dostępnych jest co najmniej kilka sprawdzonych preparatów, które charakteryzują się wysoką jakością i skutecznością. Wśród nich wyróżnić można m.in. takie produkty jak: 

Jak suplementować chrom? Niezależnie od tego, czy dysponujesz chromem w tabletkach, proszku czy innych formach, dla własnego bezpieczeństwa i uzyskania satysfakcjonujących rezultatów powinieneś przestrzegać zaleceń producenta podanych w ulotce lub na opakowaniu. Pamiętaj, że przy jego przedawkowaniu mogą wystąpić pewne skutki uboczne, w tym:

 • problemy ze snem, 
 • kołatania serca, 
 • dolegliwości żołądkowe, 
 • nerwowość, 
 • ból głowy,
 • pokrzywka, 
 • zaburzenia pracy nerek, trzustki i wątroby.

Łatwa w składzie dieta flexitarian

 

Przeciwwskazania do stosowania suplementów z chromem

 

Kto powinien unikać preparatów z chromem? Suplementacja tym pierwiastkiem nie jest wskazana dla osób z nadwrażliwością lub alergią na chrom. Szczególną ostrożność przy jego zażywaniu powinni zachować także pacjenci zmagający się ze schorzeniami nerek i wątroby. Nie można zapominać również o jego interakcjach z lekami – według dostępnych danych chrom nie powinien być łączony z inhibitorami pompy protonowej, środkami zobojętniającymi kwas żołądkowy, kortykosteroidami, beta-blokerami, insuliną oraz NLPZ. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do przyjmowania chromu w płynie, tabletkach, kapsułkach lub innych formach, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

 

Chrom – występowanie w produktach spożywczych

 

Chciałbyś wdrożyć do swojego jadłospisu żywność bogatą w chrom? Gdzie występuje ten składnik? Jeśli chcesz zwiększyć podaż chromu w diecie, powinieneś sięgać m.in. po takie artykuły spożywcze jak:

 

 • mięso, 
 • ryby, 
 • podroby, 
 • owoce morza,
 • produkty pełnoziarniste, 
 • kiełki pszenicy, 
 • sery, 
 • orzechy, 
 • szparagi, 
 • drożdże, 
 • grzyby.
Bibliografia +