Ostropest

Ostropest plamisty to roślina znana przede wszystkim z działania antyhepatotoksycznego, czyli zapobiegającego uszkodzeniom komórek wątroby. Okazuje się jednak, że nie jest to jej jedyna zaleta – jej regularne spożywanie może złagodzić objawy migreny, endometriozy, trądziku i wielu innych dolegliwości. Za co jeszcze ceniony jest ostropest? Tabletki, olej, proszek czy kapsułki – w jakiej formie występuje? Poznaj najważniejsze właściwości ostropestu oraz sprawdzone preparaty z jego zawartością!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 25 produktów

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 25 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

Ostropest plamisty – właściwości 

 

Jaki wpływ na ludzkie zdrowie wykazuje ostropest plamisty? Właściwości tego zioła są bardziej wszechstronne, niż zwykło się uważać. Jego podstawową rolą jest ochrona i regeneracja wątroby, którą jest w stanie pełnić dzięki obecności związku zwanego sylimaryną. Specyfiki z jej zawartością stosowane są przy toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wspomnianego narządu oraz przy zaburzeniach jego funkcjonowania wywołanych zatruciem alkoholem lub środkami chemicznymi. 

 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ostropest plamisty korzystnie oddziałuje na skórę. Niektóre badania naukowe sugerują, że obecne w nim substancje zmniejszają stres oksydacyjny i tym samym niwelują stany zapalne u osób zmagających się z trądzikiem pospolitym. Co więcej, sylimaryna przyspiesza gojenie się podrażnień, rozjaśnia cerę, a także zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka. 

 

W przypadku ostropestu właściwości prozdrowotne nie kończą się na tych wymienionych powyżej. Okazuje się bowiem, że zioło to niweluje wiele innych schorzeń, w tym bóle głowy oraz dolegliwości spowodowane chorobą lokomocyjną. Sięganie po ostropest może przynieść pewne korzyści kobietom borykającym się z endometriozą, ponieważ pomaga wyregulować długość krwawień miesiączkowych. 

 

Ostropest plamisty – dawkowanie 

 

W jakich ilościach najlepiej przyjmować ostropest? Dawkowanie zależy od rodzaju suplementu, jakim dysponujesz, dlatego należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. W przypadku kapsułek z ostropestem plamistym Swanson, na przykład, optymalna dzienna porcja wynosi 500 mg (1 sztuka). Podobne zalecenia dotyczą produktu Aliness Ostropest + Karczoch. 

 

Według danych literaturowych ekstrakt z ostropestu plamistego wykazuje ochronne działanie na wątrobę przy dawce 420 mg/dzień stosowanej 3 razy dziennie przez minimum 6 tygodni. Aby utrzymać efekt kuracji, warto sięgać po niego również po upływie tego czasu – najlepiej w ilości 280 mg na dobę. W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie suplementowania ostropestu skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Ostropest plamisty – skutki uboczne 

 

Jakie negatywne konsekwencje dla zdrowia niesie za sobą spożywanie ostropestu? Skutki uboczne dotyczą głównie układu pokarmowego – wśród najbardziej powszechnych symptomów wymienia się biegunkę oraz nieżyt jelit i żołądka. Niektórzy doświadczają także bólu głowy i stawów oraz objawów dermatologicznych, takich jak świąd czy wysypka. Innym skutkiem ubocznym ostropestu może być reakcja alergiczna. Warto podkreślić, że produkty z jego zawartością uznawane są za bezpieczne, o ile przyjmowane są w odpowiednich ilościach.

 

Ostropest – przeciwwskazania 

 

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania kapsułek, tabletek, proszku czy oleju z ostropestu plamistego jest uczulenie lub nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. Szczególną ostrożność przy jego zażywaniu powinny zachować osoby, u których stwierdzono niedrożność kanalików żółciowych – okazuje się bowiem, że sylimaryna wykazuje działanie żółciopędne. Co więcej, związek ten wchodzi w interakcje z niektórymi farmaceutykami – mowa m.in. o lekach na bazie metronidazolu i indynawiru. Zaleca się unikać go również przy ostrym zatruciu pokarmowym.

 

Ostropest w ciąży

 

Wdrażanie ostropestu – tabletek, kapsułek, proszku czy innych suplementów diety – nie jest wskazane u kobiet w ciąży, ponieważ do tej pory nie przeprowadzono kompletnych badań na temat bezpieczeństwa jego stosowania w tej grupie osób. Jeśli mimo to planujesz uwzględnić go w swojej suplementacji, koniecznie omów tę kwestię ze swoim lekarzem. 

 

Ostropest plamisty dla dzieci 

 

Ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych nie rekomenduje się podawania preparatów z ostropestem dzieciom poniżej 12 r.ż. Aby mieć pewność, jakiej grupie wiekowej dedykowany jest dany produkt, należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. 

 

Ostropest plamisty – preparaty 

 

W asortymencie MyBionic znajdziesz dobrej jakości suplementy z ostropestem plamistym – kapsułki, proszek oraz płyn o różnych stężeniach i objętościach. Wszystkie z nich pochodzą od zaufanych producentów i wykazują bardzo wysoką skuteczność. Wystarczy zaopatrzyć się w jeden z nich, aby móc w pełni korzystać z dobroczynnego działania ostropestu!

 

Ostropest plamisty – kapsułki 

 

Przykładowe preparaty z ostropestem w kapsułkach:

 

  • Swanson Ostropest Plamisty (500 mg, 100 kapsułek), 
  • Aliness Ostropest Plamisty + Karczoch (190 mg, 100 kapsułek). 

 

Ostropest w płynie 

 

Przykładowy preparat z ostropestem w płynie

 

  • Swanson Ostropest Plamisty (29,6 ml). 

 

Ostropest w proszku

 

Przykładowy preparat z ostropestem plamistym w proszku

 

  • Intenson Ostropest Plamisty mielony (1 kg). 

 

Ostropest plamisty – cena

 

Jaką kwotę należy przeznaczyć na sprawdzone suplementy diety z ostropestem plamistym? Ceny w naszym sklepie zaczynają się już od kilku złotych! Ostropest w proszku firmy Intenson (200 g), na przykład, kosztuje jedynie 6,90 zł, natomiast za 100 kapsułek ostropestu Swanson zapłacisz 20,99 zł. Zakup produktu Aliness Ostropest Plamisty + Karczoch (100 kapsułek) z kolei to koszt rzędu 39,90 zł.

 

Planujesz uzupełnić swoją suplementację o inne zioła, witaminy i minerały? Zachęcamy cię do skorzystania z oferty naszego sklepu! U nas znajdziesz szeroką gamę specyfików, w tym opcje dla kobiet, mężczyzn, dzieci, wegan, sportowców oraz seniorów. Jeśli chcesz zaoszczędzić na swoich zakupach, koniecznie zajrzyj do zakładki PROMOCJE, w której pojawiają się preparaty w bardzo atrakcyjnych cenach. 

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite