Kwas foliowy

Kwas foliowy, czyli witamina B9, to związek niezbędny do poprawnego funkcjonowania organizmu. To właśnie on odpowiada w dużej mierze za prawidłowy rozwój płodu, niwelowanie stanów zapalnych oraz niezakłóconą pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Jakie są najważniejsze właściwości kwasu foliowego? Dla kogo jest on szczególnie wskazany i w jakich ilościach go przyjmować? Poznaj najważniejsze informacje na temat preparatów z kwasem foliowym – cen, rodzajów, dawkowania oraz przeciwwskazań i skutków ubocznych!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 30 produktów

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 30 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

Kwas foliowy – właściwości

 

Jakie działanie na organizm wykazuje kwas foliowy? Właściwości zdrowotne tego związku są bardzo liczne. Niweluje on stany zapalne, bierze udział w produkcji erytrocytów i aminokwasów, obniża poziom homocysteiny, wspomaga leczenie depresji, a także zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Ponadto odgrywa istotną rolę w rozwoju płodu, łagodzi objawy menopauzy, chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi i wzmacnia naczynia krwionośne. Warto wspomnieć również o jego potencjale przeciwnowotworowym. 

 

Kwas foliowy – zapotrzebowanie 

 

W jakich ilościach przyjmować kwas foliowy? Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę w zależności od wieku i płci kształtuje się następująco: 

 

0-6 miesięcy: 65 µg;

7-11 miesięcy: 80 µg;

1-9 lat: 150-300 µg;

10-18 lat: 300-400 µg;

19-75 lat: 400 µg;

>75 lat: 400 µg. 

 

Kwas foliowy – dawkowanie 

 

Dawkowanie kwasu foliowego zależy od rodzaju suplementu, jakim dysponujesz, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta. Kwas foliowy Solgar, na przykład, przynosi najlepsze efekty w dawce 400 mcg, czyli 1 tabletce dziennie. W przypadku kapsułek z kwasem foliowym Swanson z kolei optymalna dobowa porcja wynosi 800 mcg (1 sztuka). Planujesz zaopatrzyć się w kwas foliowy w płynie (aerozolu) firmy Aura Herbals? Pamiętaj, że należy stosować go 4-8 razy dziennie, rozpylając go wewnątrz jamy ustnej lub dodając go do napoju. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do suplementowania kapsułek, płynu, kropli czy tabletek z kwasem foliowym, koniecznie zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty. 

 

Kwas foliowy – niedobór

 

W jaki sposób manifestuje się niedobór kwasu foliowego? Objawy jego zbyt niskiego poziomu w organizmie to nerwowość i drażliwość, spadek apetytu, uczucie zmęczenia, osłabienie, zaburzenia pamięci i koncentracji, bladość skóry oraz problemy ze snem. Za główne przyczyny niedoboru kwasu foliowego u mężczyzn i kobiet uznaje się m.in. nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nieodpowiednie odżywianie, zaawansowany wiek oraz zapalenie jelit.

 

Kwas foliowy – skutki uboczne

 

Jakie działania niepożądane może wywołać nadmiar kwasu foliowego? Skutki uboczne jego przedawkowania to m.in. zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz reakcje alergiczne. Innym dość powszechnym skutkiem ubocznym nadmiaru kwasu foliowego jest maskowanie niedoboru witaminy B12, co w konsekwencji prowadzi do zakłócenia pracy układu nerwowego. 

 

Kwas foliowy – przeciwwskazania 

 

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania kwasu foliowego do picia, w kapsułkach, w aerozolu, w kroplach, w proszku czy w tabletkach jest uczulenie lub nadwrażliwość na jakiekolwiek składniki zawarte w wybranym preparacie.

 

Kwas foliowy w ciąży 

 

Nie bez powodu kwas foliowy uznawany jest za jedną z najważniejszych witamin dla kobiet w ciąży – jest on absolutnie niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu, zwłaszcza kształtowania się jego układu nerwowego. Jego niedobór przyczynia się do pojawienia się wad rozwojowych oraz zwiększa ryzyko poronienia i stanu przedrzucawkowego u ciężarnej. W jakich ilościach najlepiej spożywać kwas foliowy w ciąży? Dawka, której warto przestrzegać, wynosi 600 µg dziennie.

 

Kwas foliowy dla dzieci

 

Niedobór kwasu foliowego u dzieci wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami nie tylko w życiu płodowym, ale również po urodzeniu. Jego zbyt niski poziom w organizmie najmłodszych może przyczynić się m.in. do wystąpienia anemii oraz zahamowania wzrostu. 

 

Kwas foliowy dla niemowląt

 

Zadbanie o odpowiednią podaż kwasu foliowego u niemowląt jest tak samo istotne jak w przypadku starszych dzieci. W razie niedoboru można sięgnąć po suplement diety, np. kwas foliowy dla niemowląt w kroplach. Oczywiście przed rozpoczęciem kuracji należy omówić tę kwestię z lekarzem.

 

Kwas foliowy – preparaty 

 

Szukasz sprawdzonego kwasu foliowego dla mężczyzn i kobiet? Znajdziesz je w naszym sklepie! Czekają tutaj na ciebie starannie przebadane specyfiki w kapsułkach, tabletkach, aerozolu, proszku i kroplach, dzięki czemu możesz łatwo dopasować je do własnych preferencji. 

 

Kwas foliowy – kapsułki 

 

Przykładowe preparaty z kwasem foliowym w kapsułkach:

 

 • Aliness Kwas Foliowy (100 kapsułek), 
 • Swanson Kwas Foliowy (30 kapsułek), 
 • ForMeds BICAPS Kwas Foliowy (60 kapsułek), 
 • ForMeds PRENACAPS Kwas Foliowy (60 kapsułek), 
 • Osavi Kwas Foliowy (60 kapsułek).

 

Kwas foliowy – tabletki

 

Przykładowe preparaty z kwasem foliowym w tabletkach:

 

 • Olimp Kwas Foliowy (60 tabletek), 
 • Now Foods Kwas Foliowy (250 tabletek), 
 • Solgar Kwas Foliowy (50 tabletek), 
 • Jarrow Formulas Kwas Foliowy + Witamina B12 (100 tabletek),
 • Solgar Kwas Foliowy (50 tabletek), 
 • Puritan’s Pride Kwas Foliowy (250 tabletek).

 

Kwas foliowy – tabletki do ssania 

 

Przykładowy preparat z kwasem foliowym w tabletkach do ssania: 

 

 • Swanson Kwas Foliowy + Witamina B12 (100 tabletek). 

 

Kwas foliowy – aerozol 

 

Przykładowy preparat z kwasem foliowym w aerozolu: 

 

 • Aura Herbals Kwas Foliowy (30 ml). 

 

Kwas foliowy w proszku 

 

Przykładowy preparat z kwasem foliowym w proszku

 

 • ForMeds Kwas Foliowy F-FOLIC ACID (60 porcji). 

 

Kwas foliowy w płynie 

 

Przykładowy preparat z kwasem foliowym w płynie

 

 • Vitaler's Kwas Foliowy w kroplach (30 ml). 

 

Kwas foliowy – cena

 

Ceny kwasu foliowego w MyBionic zaczynają się od 12,90 zł za 250 tabletek (kwas foliowy Puritan’s Pride). Preferujesz kwas foliowy Aliness? Jego zakup w naszym sklepie to koszt rzędu 39,90 zł. Jeśli chodzi o inne suplementy diety, np. kwas foliowy Olimp oraz kwas foliowy Solgar, kosztują one kolejno 14,90 zł i 39,99 zł. Planujesz zaopatrzyć się w inne produkty? U nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, w tym zioła, superfoods, oleje, probiotyki oraz rozmaite witaminy i minerały. W trakcie składania zamówienia nie zapomnij zajrzeć do zakładki z promocjami, w której czekają na ciebie bardzo atrakcyjne rabaty!

 

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite