Glutamina

Suplementy diety z glutaminą cieszą się ogromną popularnością wśród osób aktywnych fizycznie. Trudno się temu dziwić – w końcu sprzyjają one budowaniu masy mięśniowej, przyspieszają regenerację i umożliwiają wykonywanie dłuższych cykli treningowych. I to nie koniec ich wyjątkowych właściwości! Co jeszcze warto wiedzieć o działaniu glutaminy i w jakich ilościach ją przyjmować, żeby osiągnąć najlepsze efekty? Poznaj najważniejsze informacje na temat tego aminokwasu oraz zestawienie sprawdzonych preparatów z jego zawartością!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 15 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 15 wyników

Ustaw kierunek malejący

Glutamina – właściwości

 

Glutamina to aminokwas endogenny, czyli taki, który organizm jest w stanie samodzielnie syntetyzować. Choć wokół preparatów z jego zawartością narosło mnóstwo kontrowersji, wiele osób osiąga satysfakcjonujące efekty przy ich regularnym stosowaniu. Mowa przede wszystkim o szybszej regeneracji po treningu, niwelowaniu zmęczenia oraz łagodzeniu bólu mięśni i zwiększaniu ich wytrzymałości. Inne cenne właściwości glutaminy to utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej w ustroju, wspieranie pracy układu pokarmowego oraz wspomaganie funkcjonowania układu odpornościowego. 

 

Glutamina – dawkowanie 

 

Dawkowanie glutaminy zawsze należy ustalać indywidualnie lub według wskazówek producenta zamieszczonych w ulotce bądź na opakowaniu zakupionego specyfiku. Stawiasz na glutaminę Solgar? Zatem przyjmuj ją w ilości 1 kapsułki dziennie. Jeśli twój wybór padł na glutaminę Swanson, wiedz, że jej optymalna dobowa dawka wynosi 1-2 sztuki. Preferujesz glutaminę Jarrow Formulas 1 000 mg? Według zaleceń powinieneś suplementować ją 1-2 razy dziennie po 1 tabletce. Glutamina ForMeds w proszku z kolei przynosi najlepsze efekty już przy 1 porcji rozpuszczonej w 200 ml wody lub innego napoju. 

 

Glutamina – przeciwwskazania 

 

Produkty z glutaminą uznawane są za stosunkowo bezpieczne, jednak nie każdy może po nie sięgać. Do tej grupy należą przede wszystkim osoby zmagające się z alergią lub nadwrażliwością na jakiekolwiek obecne w nich składniki, w tym glutaminian sodu. Co więcej, ostrożność powinny zachować osoby borykające się z chorobami wątroby, niewydolnością nerek, cukrzycą oraz epilepsją. Jeśli nie masz pewności, czy możesz spożywać glutaminę do picia, w proszku, kapsułkach lub innych formach, skontaktuj się ze swoim lekarzem. 

 

Glutamina – skutki uboczne 

 

Jakie skutki uboczne występują przy zażywaniu glutaminy? Działaniem niepożądanym obserwowanym u przyjmujących ją osób jest m.in. ból brzucha. Niektórzy uskarżają się również na wzdęcia, gazy, zaparcia, biegunkę i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo przypuszcza się, że nadmiar glutaminy może zaburzać naturalną produkcję tej substancji w ustroju, zachwiać kwasowo-zasadową organizmu oraz utrudniać transport aminokwasów do tkanek.

 

Glutamina dla dzieci 

 

Podawanie specjalistycznych preparatów z glutaminą dzieciom nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ do tej pory przeprowadzono zbyt mało badań na temat bezpieczeństwa ich stosowania u nieletnich. Jeśli mimo to chcesz uwzględnić glutaminę w suplementacji swojego malucha, koniecznie omów tę kwestię z pediatrą. 

 

Glutamina dla kobiet

 

Niektóre badania naukowe wskazują, że glutamina wspomaga odchudzanie, co jest szczególnie istotne dla pań dążących do osiągnięcia szczupłej sylwetki. Wszystkie opcje dostępne w MyBionic są odpowiednie zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. 

 

Glutamina w ciąży

 

Nie poleca się zażywania glutaminy w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Ostateczna decyzja co do jej wdrożenia do suplementacji powinna zostać dogłębnie omówiona ze specjalistą. 

 

Glutamina – preparaty 

 

Niezależnie od tego, czy planujesz zaopatrzyć się w glutaminę w proszku czy w jej inne formy, zawsze powinieneś stawiać na wysoką jakość. Składając zamówienie w MyBionic, możesz mieć pewność, że wybrany specyfik wyprodukowany jest ze starannie wyselekcjonowanych komponentów, które świadczą o jego bezpieczeństwie i skuteczności. 

 

Glutamina – tabletki

 

Przykładowy preparat z glutaminą w tabletkach

 

  • Glutamina Jarrow Formulas (100 tabletek).

 

Glutamina – kapsułki

 

Przykładowe preparaty z glutaminą w kapsułkach

 

  • Glutamina Jarrow Formulas (120 kapsułek), 
  • Swanson Glutamina (100 kapsułek), 
  • Glutamina Aliness (100 kapsułek), 
  • Solgar Glutamina (50 kapsułek). 

 

Glutamina – proszek 

 

Przykładowe preparaty z glutaminą w proszku

 

  • Gaspari Nutrition Glutamina (300 g), 
  • Namedsport Glutamina (250 g), 
  • Doctor's Best Glutamina (300 g), 
  • Glutamina ForMeds (90 porcji). 

 

Glutamina – cena

 

Ceny produktów z glutaminą na naszej stronie różnią się między sobą w zależności od producenta, stężenia głównej substancji, rodzaju oraz objętości opakowania. Jeżeli planujesz wrzucić do wirtualnego koszyka glutaminę Solgar, przygotuj się na wydatek rzędu 55,99 zł. Wahasz się pomiędzy glutaminą Swanson i glutaminą Aliness? Wiedz, że ta pierwsza jest nieco tańsza i kosztuje 22,90 zł, natomiast drugą nabędziesz za 29,90 zł. Glutamina ForMeds i glutamina Jarrow Formulas z kolei dostępne są za 33,59 zł i 72,90/75,90 zł. Jeśli korzystasz z naszej oferty po raz pierwszy, koniecznie zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz 5% zniżki na całe zamówienie!

 

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite