Lecytyna

Lecytyna to nic innego jak mieszanina różnych związków, wśród których prym wiodą fosfolipidy. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w naszym organizmie i reguluje szereg zachodzących w nim procesów. Znana jest ona m.in. z korzystnego wpływu na pamięć i koncentrację, jednak jej właściwości nie ograniczają się jedynie do usprawniania pracy mózgu. Na co działa lecytyna i dla kogo jest wskazana? Lecytyna w płynie, proszku czy kapsułkach – w jakich formach występuje i jak dokładnie ją stosować?

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 7 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 7 wyników

Ustaw kierunek malejący

Co to jest lecytyna

 

Lecytyna – co to jest i gdzie występuje? Najprościej rzecz ujmując, jest to mieszanina związków o charakterze tłuszczowym, wśród których dominują fosfolipidy. Ponadto kryje się w niej m.in. cholina, glikolipidy, trójglicerydy, węglowodany oraz woda. W świecie przemysłu znana jest przede wszystkim lecytyna sojowa – warto jednak mieć na uwadze fakt, że istnieją również inne jej rodzaje. Poniżej znajdziesz ich krótką charakterystykę.

 

Lecytyna sojowa 

 

Lecytyna sojowa to jedna z najpopularniejszych substancji emulgujących, najczęściej dodawana do wyrobów piekarniczych, czekolad, margaryn, lodów oraz gum do żucia. Jest ona uznana za bezpieczną, ponieważ nie wchodzi w interakcje z żywnością czy lekami. 

 

Lecytyna słonecznikowa

 

Lecytyna słonecznikowa to dobra alternatywa dla lecytyny sojowej. Nie jest ona pozyskiwana z surowca modyfikowanego genetycznie, a do tego charakteryzuje się neutralnym smakiem i zapachem. Jak sama nazwa wskazuje, produkuje się ją z nasion słonecznika. 

 

Lecytyna rzepakowa 

 

Lecytyna rzepakowa to substancja pozyskiwana z surowego oleju rzepakowego. W porównaniu do lecytyny sojowej zawiera ona mniej nasyconych kwasów tłuszczowych i wyróżnia się lepszą proporcją kwasów omega 3-6-9. Podobnie jak pozostałe rodzaje lecytyny oznacza się ją symbolem E322. 

 

Lecytyna – zastosowanie lecznicze

 

Lecytyna postrzegana jest głównie jako dodatek do żywności, który służy do przedłużenia jej świeżości oraz poprawy jej konsystencji. Należy jednak mieć świadomość, że wykazuje ona bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Na co działa lecytyna i dlaczego warto po nią sięgać? Poznaj jej najważniejsze właściwości! 

 

Lecytyna na pamięć

 

Lecytyna na pamięć i koncentrację – czy jej stosowanie faktycznie wspiera pracę naszego mózgu? Badania naukowe dostarczają dowodów, że tak. Według nich przyjmowanie lecytyny (suplementu) zwiększa zdolność uczenia się i zapamiętywania. Z tego powodu poleca się ją seniorom, uczniom przygotowującym się do egzaminów oraz osobom wykonującym pracę umysłową.

 

Lecytyna – właściwości hepatoprotekcyjne 

 

Mnóstwo korzyści z suplementowania lecytyny w proszku, kapsułkach czy innych formach osiągną osoby zmagające się z chorobami wątroby. Okazuje się, że usprawnia ona detoksykację i regenerację tego narządu, a także ogranicza szkodliwy wpływ leków i alkoholu na jego miąższ. Co więcej, wspomaga ona leczenie zwłóknienia i stłuszczenia wątroby. 

 

Lecytyna na depresję i inne zaburzenia na tle psychicznym 

 

Lecytyna może być z powodzeniem stosowana przy rozmaitych schorzeniach na tle psychicznym, włączając w to zaburzenia maniakalno-depresyjne. Według danych naukowych jej regularne przyjmowanie zmniejsza m.in. częstotliwość występowania halucynacji. Ponadto przynosi ona obiecujące efekty w łagodzeniu epizodów manii w chorobie afektywnej dwubiegunowej. 

 

Lecytyna – szumy uszne 

 

Istnieją przesłanki, by twierdzić, że lecytyna może redukować szumy uszne, czyli nieprzyjemne dzwonienie w uszach. Warto podkreślić, że do tej pory nie pojawiło się zbyt wiele badań na ten temat, jednak te przeprowadzone do tej pory są dość obiecujące. 

 

Lecytyna na zastoje pokarmu

 

Jakie jest powiązanie pomiędzy lecytyną a karmieniem piersią? Otóż część specjalistów rekomenduje stosowanie lecytyny na zastoje pokarmu w piersiach. Obecne w niej związki zmniejszają lepkość mleka, dzięki czemu zapobiegają blokowaniu się kanalików mlecznych. Pamiętaj, że zanim wdrożysz lecytynę do swojej diety, powinnaś omówić tę kwestię z lekarzem. 

 

Lecytyna – działanie na układ krążenia

 

Lecytyna uczestniczy w metabolizmie cholesterolu – obecne w niej wielonienasycone kwasy tłuszczowe ułatwiają jego wydalanie z ustroju. Dzięki swoim właściwościom emulgującym rozbija ona cholesterol i tłuszcze na niewielkie cząsteczki, dzięki czemu ogranicza ich przyklejanie się do ścian naczyń krwionośnych. Ponadto obniża ona poziom „złego” cholesterolu na rzecz tego „dobrego”. 

 

Lecytyna na odchudzanie 

 

Liczne źródła – również te naukowe – mówią o pozytywnym wpływie lecytyny na odchudzanie. Wynika to właśnie z jej zdolności do efektywnego przetwarzania tłuszczu i cholesterolu. Śmiało można rzec, że zapobiega ona odkładaniu się tkanki tłuszczowej

 

Lecytyna – jak długo stosować

 

Niezależnie od tego, czy stawiasz na lecytynę słonecznikową w proszku czy lecytynę sojową w kapsułkach, powinieneś zażywać ją tak długo, jak zaleca to producent. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

 

Lecytyna – przeciwwskazania

 

Głównym przeciwwskazaniem do spożywania lecytyny – kapsułek, tabletek, proszku czy innych form – jest uczulenie lub nadwrażliwość na jakiekolwiek składniki wybranego preparatu. Ostrożność przy jej stosowaniu powinny zachować także osoby zmagające się z zaburzeniami krzepnięcia krwi. 

 

Lecytyna – skutki uboczne 

 

W przypadku lecytyny rzepakowej, lecytyny słonecznikowej i lecytyny sojowej skutki uboczne zdarzają się raczej rzadko i zwykle są następstwem jej znacznego przedawkowania. Najczęściej są to nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, nudności, ból brzucha oraz uczucie ciężkości. 

 

Lecytyna – dawkowanie

 

W jakich ilościach zażywać lecytynę? Dawkowanie zależy w głównej mierze od rodzaju produktu, w który się zaopatrzyłeś. Jeśli jest to Aliness Lecytyna 1 200 mg, powinieneś sięgać po 1 kapsułkę dziennie. Postawiłeś na lecytynę w proszku ForMeds? Według informacji podanych przez producenta jej optymalna dzienna porcja wynosi 1 płaską miarkę.

 

Lecytyna dla dzieci

 

Choć specyfiki z lecytyną uznawane są za bezpieczne, nie należy podawać ich małym dzieciom. Należy jednak podkreślić, że niektóre preparaty są odpowiednie dla osób powyżej 12. roku życia, dlatego przed ich zastosowaniem koniecznie zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. 

 

Lecytyna – preparaty 

 

Szukasz najlepszej lecytyny na pamięć? A może potrzebujesz produktu, który pomoże ci zrzucić nadprogramowe kilogramy lub zadbać o zdrowie swojej wątroby? Jedno jest pewne – niezależnie od tego, jaki jest twój cel, powinieneś postawić na suplement od zaufanego producenta. I znajdziesz go właśnie w naszym sklepie! MyBionic oferuje opcje od najbardziej doświadczonych firm, bazujące na starannie wyselekcjonowanych składnikach.

 

Lecytyna – kapsułki 

 

Przykładowe preparaty z lecytyną w kapsułkach: 

  • Aliness Lecytyna (60 kapsułek), 
  • Swanson Lecytyna (180 kapsułek), 
  • Now Foods Lecytyna (100 kapsułek), 
  • Olimp Gold Lecytyna (60 kapsułek). 

Lecytyna w proszku

 

Przykładowy preparat z lecytyną w proszku:

  • ForMeds F-Lecithin (60 porcji). 

Lecytyna – cena

 

Ceny produktów z lecytyną w MyBionic zależą od kilku różnych czynników, w tym stężenia głównej substancji, firmy oraz objętości opakowania. Dobrej jakości suplement możesz nabyć u nas już za 20,99 zł, a jest nim ForMeds Olicaps Lecytyna. Jeśli preferujesz opcję od Swanson, musisz przygotować się na wydatek rzędu 97,90 zł – warto jednak zaznaczyć, że do dyspozycji masz aż 180 kapsułek. Twój wybór padł na lecytynę w proszku ForMeds? Na naszej stronie dostępna jest ona za 24,79 zł. Czy wiesz, że MyBionic posiada w swoim asortymencie wiele innych preparatów? Dla twojej wygody podzieliliśmy je na praktyczne kategorie, dlatego koniecznie zajrzyj do wszystkich naszych zakładek. I nie zapomnij o tej z promocjami!

 

Bibliografia +
Powiązane kategorie
Search engine powered by ElasticSuite