Laktoferyna – właściwości
Czym dokładnie jest laktoferyna? Na co pomaga i dla kogo jest wskazana? Otóż laktoferyna to rodzaj białka występującego w płynach oraz wydzielinach śluzowych ssaków. Jej najwyższe stężenie znajduje się w ludzkiej siarze, ale spore ilości tego związku można znaleźć również w siarze bydlęcej. Jedną z jej najcenniejszych właściwości jest zdolność do wiązania jonów żelaza – to oznacza, że zwiększa ona jego przyswajalność w przewodzie pokarmowym. Zwykle stosuje się ją w celu wzmocnienia odporności, w trakcie antybiotykoterapii, przy zakażeniach infekcyjnych oraz przy niedoborze żelaza w organizmie. Należy jednak podkreślić, że nie są to jedyne wyjątkowe własności laktoferyny. Suplement diety z jej zawartością warto stosować także w innych przypadkach. W jakich konkretnie?
Laktoferyna – zastosowanie w leczeniu trądziku
Liczne badania naukowe wskazują na powiązanie pomiędzy przyjmowaniem laktoferyny – proszku, kropli, kapsułek czy innych form – a niwelowaniem zmian trądzikowych. Wynika to z faktu, że utrudnia ona kolonizację bakterii Propionibacterium acnes, która odpowiada m.in. za rozwój trądziku pospolitego. W jednym z badań u osób, które sięgały po laktoferynę na trądzik, zaobserwowano znaczne zmniejszenie wydzielania sebum oraz pojawiania się stanów zapalnych w porównaniu do pacjentów zażywających placebo. Jeszcze inna analiza sugeruje, że bardziej satysfakcjonujące efekty w tym aspekcie można uzyskać, łącząc laktoferynę z cynkiem i witaminą E.
Laktoferyna – działanie przeciwdrobnoustrojowe
Poruszając temat tego, jak działa laktoferyna, nie sposób nie wspomnieć także o jej potencjale przeciwdrobnoustrojowym. Białko to wykazuje nie tylko silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, ale również przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne. Według doniesień naukowych może ono złagodzić przebieg choroby wrzodowej wywołanej Helicobacter pylori oraz zapobiec rozwojowi wirusowego zapalenia wątroby typu C. Co więcej, laktoferyna dobrze radzi sobie ze zwalczaniem takich bakterii jak Escherichia coli, Salmonella, Listeria monocytogenes czy Shigella.
Laktoferyna – dawkowanie
Zanim zaczniesz suplementować laktoferynę – krople, proszek, tabletki czy kapsułki – przed ich zastosowaniem koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta dotyczącymi dawkowania. Jeśli w swoim asortymencie posiadasz laktoferynę Aliness LFS 90%, zażywaj ją w ilości 1-2 kapsułek dziennie. Zakupiłeś laktoferynę Health Labs? Wiedz, że jej optymalna dobowa porcja wynosi 1-2 sztuki. Jeśli z kolei twój wybór padł na Pharmabest laktoferyna (proszek), dla uzyskania jak najlepszych efektów sięgaj po 1-4 saszetki dziennie.
Laktoferyna – przeciwwskazania
Laktoferyna (suplement) nie jest polecana osobom zmagającym się z nadwrażliwością lub alergią na komponenty zawarte w wybranym preparacie. Warto podkreślić, że w przypadku laktoferyny skutki uboczne występują dość rzadko, dlatego jest ona uznawana za bezpieczną. Jeśli pomimo to masz jakiekolwiek wątpliwości co do jej spożywania, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Laktoferyna dla dorosłych
W naszym sklepie znajdziesz produkty z laktoferyną bez recepty przeznaczone dla osób z każdej grupy wiekowej. Dorośli chętnie przyjmują laktoferynę w kapsułkach, np. tę oferowaną przez firmę Jarrow Formulas czy Aliness.
Laktoferyna dla dzieci
Szukasz sprawdzonej laktoferyny dla dzieci? W naszym asortymencie nie brakuje opcji dedykowanych maluchom – przykładem takiego specyfiku są saszetki Health Labs Care MyKids Protect, które dodatkowo zawierają cynk oraz 6 ekstraktów roślinnych będących źródłem cennych witamin i minerałów.
Laktoferyna dla niemowląt
W MyBionic oferuje laktoferynę bezpieczną do stosowania od pierwszego dnia życia. Idealnym wyborem dla twojego niemowlaka będzie laktoferyna w kroplach od Pharmabest. Pamiętaj, aby przed jej wdrożeniem zapoznać się z zaleceniami producenta i skonsultować się z lekarzem.
Laktoferyna – preparaty
Na stronie MyBionic czekają na ciebie rozmaite produkty z laktoferyną. Cena najtańszego z nich wynosi 40,90 zł (Pharmabest Laktoferyna 100 mg). Do dyspozycji masz m.in. kapsułki, tabletki do ssania, krople oraz proszek do rozpuszczania w wodzie. Niezależnie od preparatu, na który się zdecydujesz, możesz mieć pewność, że wyróżnia się on wysoką jakością i skutecznością.
Laktoferyna – kapsułki
Przykładowe preparaty z laktoferyną w kapsułkach:
- Jarrow Formulas Laktoferyna (60 kapsułek),
- Aliness Laktoferyna LFS 90% (60 kapsułek),
- Health Labs Care Lactoferrin Natural+ (30 kapsułek),
- HEPATICA Laktoferyna Forte (60 kapsułek),
- Life Extension Laktoferyna (60 kapsułek).
Laktoferyna – tabletki do ssania
Przykładowy preparat z laktoferyną do ssania:
- Pharmabest Laktoferyna IgG (15 tabletek do ssania).
Laktoferyna – saszetki
Przykładowy preparat z laktoferyną w saszetkach:
- Pharmabest Laktoferyna (15 saszetek).
Laktoferyna – krople
Przykładowy preparat z laktoferyną w kroplach:
- Pharmabest Laktoferyna (7 ml).
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7271924/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9104648/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5198036/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2915836/Bibliografia +