Lukrecja

Lukrecja to zioło o dość intensywnym smaku, który albo się kocha, albo nienawidzi. Kojarzy się ona głównie z charakterystycznymi czarnymi słodyczami oraz lekami, przed którymi wiele osób wzbraniało się w dzieciństwie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że roślina ta stanowi prawdziwą skarbnicę składników odżywczych. Jakie są najcenniejsze właściwości lukrecji i w jakiej formie ją suplementować? Poznaj najważniejsze informacje na jej temat oraz zestawienie sprawdzonych produktów z jej zawartością!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 2 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 2 wyników

Ustaw kierunek malejący

Lukrecja – właściwości 

 

Za co najbardziej ceniona jest lukrecja? Działanie tego popularnego zioła jest bardziej wszechstronne, niż mogłoby się wydawać. Nie bez powodu znajduje ono szerokie zastosowanie zarówno w medycynie alternatywnej, jak i w kosmetyce – uchodzi ono za prawdziwą skarbnicę składników odżywczych, w tym flawonoidów, saponin i kwasów organicznych, które przynoszą ukojenie skórze, nawadniając ją, odżywiając i niwelując podrażnienia oraz zmiany trądzikowe. Nie pozostają one również bez wpływu na włosy, zwłaszcza te łamliwe i zniszczone. 

 

W przypadku lukrecji właściwości lecznicze nie kończą się na tych wymienionych powyżej. Warto dodać, że jej spożywanie może hamować rozwój niektórych nowotworów, zwłaszcza czerniaka, a to wszystko za sprawą związku zwanego glicyryzyną. W korzeniu lukrecji znaleźć można także inną substancję o własnościach przeciwnowotworowych, a mianowicie izoanguston A, który – w przeciwieństwie do glicyryzyny – nie wywołuje poważnych skutków ubocznych. 

 

Dlaczego jeszcze poleca się zażywanie korzenia lukrecji? Właściwości przeciwpróchnicze to kolejna zaleta tego składnika. Ale to nie wszystko! Dotychczasowe obserwacje sugerują, że lukrecja może sprawdzić się jako środek wykrztuśny przy infekcjach dróg oddechowych oraz naturalne lekarstwo na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym wrzody żołądka i dwunastnicy. Nie sposób nie wspomnieć również o jej ochronnym działaniu na wątrobę.

 

Lukrecja – dawkowanie 

 

Dawkowanie lukrecji zależy od rodzaju preparatu, którym dysponujesz. Jeśli chodzi o lukrecję Swanson, na przykład, optymalna ilość tabletek to 2 dziennie. Mówi się, że efekt terapeutyczny można osiągnąć przy 5-15 g na dobę. Nie należy przekraczać zalecanych porcji, ponieważ może skończyć się to groźnymi powikłaniami. Nie bez znaczenia jest także długość przyjmowania suplementów z lukrecją – nawet zdrowe osoby powinny przerwać kurację po ok. 4 tygodniach. 

 

Lukrecja – skutki uboczne

 

Z czym wiąże się nadmierne spożywanie korzenia lukrecji? Skutki uboczne zażywania tej rośliny bywają bardzo niebezpieczne dla organizmu. W większości przypadków pojawia się ból głowy lub spadek energii, jednak przy znacznym przekroczeniu dopuszczalnych dawek może dojść do gwałtownego wzrostu ciśnienia tętniczego, hipokaliemii (obniżenie stężenia potasu), obrzęków, zaburzeń rytmu serca oraz niewydolności nerek. 

 

Lukrecja – przeciwwskazania 

 

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z lukrecji jest uczulenie lub nadwrażliwość na zawarte w nich substancje. Nie są one wskazane również dla osób zmagających się z marskością lub przewlekłym zapaleniem wątroby, nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, niedoborem potasu, schorzeniami nerek oraz nieleczoną niedoczynnością tarczycy. Ponadto nie powinno się ich łączyć z niektórymi farmaceutykami – mowa m.in. o środkach na nadciśnienie, antykoncepcji hormonalnej oraz lekach przeciwzakrzepowych, antyarytmicznych i sterydowych. 

 

Lukrecja dla dzieci

 

Wyniki badań naukowych opublikowane przez Europejską Akademię Stomatologii Dziecięcej sugerują, że spożywanie bezcukrowych słodyczy z ekstraktem z korzenia lukrecji może zahamować rozwój próchnicy u najmłodszych. Niemniej jednak nie należy podawać ich dzieciom poniżej 4. roku życia. Pamiętaj, że produkty tego typu rzadko zawierają informacje o ilościach poszczególnych substancji, więc nietrudno tu o przedawkowanie. Wszelkie decyzje o wdrożeniu specyfików z lukrecją w tej grupie wiekowej warto skonsultować ze specjalistą.

 

Lukrecja w ciąży

 

Nie zaleca się przyjmowania korzenia lukrecji w ciąży, ponieważ obecne w nim związki, w tym glicyryzyna, mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, zaburzeń wzrostu łożyska oraz zakłóceń w rozwoju płodu. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji jest upośledzenie intelektualne w późniejszych latach życia.

 

Lukrecja – preparaty

 

W MyBionic znajdziesz kapsułki, proszek i tabletki z lukrecji od najbardziej zaufanych producentów na rynku. Oferowane przez nas suplementy diety wyróżniają się wysoką jakością i różnorodnością – do dyspozycji masz produkty o różnych stężeniach i objętościach.

 

Lukrecja – tabletki do ssania

 

Przykładowy preparat z lukrecją w tabletkach do ssania: 

 

  • Swanson Lukrecja (385 mg, 180 tabletek do ssania).

 

Lukrecja – kapsułki

 

Przykładowy preparat z lukrecją w kapsułkach: 

 

  • Panaseus Na Pasożyty (50 kapsułek). 

 

Lukrecja w proszku

 

Przykładowy preparat z lukrecją w proszku:

 

  • Nature Science Arthrobiotic NS (63 g). 

 

Lukrecja – cena

 

Jaką kwotę należy przeznaczyć na dobrej jakości specyfiki z korzeniem lukrecji? Ceny suplementów diety z jego zawartością zależą od kilku różnych czynników, w tym objętości opakowania, stężenia poszczególnych substancji oraz producenta. Za 180 tabletek do ssania z lukrecją Swanson zapłacisz jedynie 65,90 zł, natomiast produkty Panaseus Na Pasożyty i Nature Science Arthrobiotic NS (preparat z lukrecją w proszku) kosztują kolejno 40 zł i 159,95 zł. Szukasz innych ziół, witamin i minerałów? Z pewnością znajdziesz je w naszym sklepie! Czekają tutaj na ciebie specjalne produkty dedykowane seniorom, sportowcom, dzieciom, mężczyznom oraz kobietom w ciąży. I nie tylko! Przed złożeniem zamówienia koniecznie zajrzyj do zakładki z promocjami i skorzystaj z bardzo atrakcyjnych rabatów!

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite