Jakie są pierwsze oznaki odwodnienia? - MyBionic.pl

Odwodnienie - objawy, na które należy zwrócić uwagę

Na czym polega odwodnienie organizmu? Odwodnienie to nie tylko chęć zaspokojenia swojego pragnienia, to poważny problem, który często jest bagatelizowany. Oznaki odwodnienia organizmu to stan, które jest realnym zagrożeniem życia, dochodzi wówczas do tego, że ciało traci więcej płynów, niż przyjmuje. Najlepszym sposobem, aby uniknąć odwodnienia jest picie zanim poczujesz pragnienie. Warto zachować regularność przyjmowanych płynów, by nie dopuszczać do szkodliwego dla organizmu odwodnienia. Jakie są objawy odwodnienia organizmu oraz jak sprawdzić, czy organizm jest odwodniony? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

 

Odwodnienie organizmu – objawy

Z przyjściem cieplejszych dni, wzrasta ryzyko odwodnienia. Podczas gdy temperatura wzrasta, Twoje ciało produkuje więcej potu oraz znacznie zwiększa się zapotrzebowanie na wodę w organizmie. Niewystarczająca ilość wody może spowodować zaburzenie pracy komórek oraz naczyń krwionośnych, co przyczyni się do pogorszenia a nawet zagrożenia stanu zdrowia. Nawet niewielka utrata wody – 1,5 % może spowodować objawy lekkiego odwodnienia. Jeżeli czujesz pragnienie, to znak, że Twoje ciało jest już w pewnym stopniu odwodnione i są to pierwsze oznaki odwodnienia.

Objawy odwodnienia różnią się w zależności od stanu, w jakim występuje. Wyróżnia się stan ciężki i łagodny. Lekkie odwodnienie objawy często bagatelizowane, a to wielki błąd. Objawy udowodnienia u niektórych mogą pojawić się znacznie szybciej, dlatego warto być czujnym, zwłaszcza w przypadku małych dzieci oraz osób starszych. Jakie są objawy odwodnienia w najczęstszych przypadkach oraz po czym poznać odwodnienie organizmu?

Pierwsze objawy odwodnienia to stan lekki, czyli:

 • ból głowy, 
 • zawroty głowy, 
 • zmęczenie, 
 • suchość i pękanie skóry, 
 • zwiększone pragnienie, 
 • zaparcia,
 • suchość w ustach i pękające wargi, 
 • rzadkie oddawanie moczu.

Ciężkie objawy odwodnienia organizmu to:

 • ciemny odcień moczu, 
 • podkrążone oczy, 
 • niskie ciśnienie krwi, 
 • nadmierne pragnienie, 
 • szybki rytm oddechu, 
 • znacznie podwyższone tętno. 

Mając takie objawy odwodnienia u dorosłego, jak i u dzieci należy natychmiast interweniować. 

Odwodnienie u dzieci objawy

Jak rozpoznać odwodnienie u dzieci? Odwodnienie to poważny stan, który znacznie częściej dotyka dzieci niż osoby dorosłe. Najważniejszym zadaniem rodzica jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia dziecka przez cały czas, ale szczególnie wtedy, gdy:

 • czasie letnim, 
 • podczas długotrwałych wysiłków, np. zabaw na świeżym powietrzu, 
 • w gorączce lub podczas choroby. 

Jeśli Twoje dziecko jest bardzo spragnione, prawdopodobnie jest już odwodnione. Pamiętaj, że skutki nawet lekkiego odwodnienia mogą być poważne. Pierwsze oznaki odwodnienia, u dzieci oraz sygnały jak rozpoznać odwodnienie to:

 • zawroty i bóle głowy, 
 • suche usta i język,
 • ciemny mocz, 
 • nudności, 
 • zimne dłonie i stopy, 
 • nadmierne zmęczenie, 
 • występuje nadmierna drażliwość i zdenerwowanie, 

oznacza to, że jest w stanie udowodnienia. Reaguj szybko! Najlepszym sposobem, by zapobiec lekkiemu odwonieniu, jest podanie dziecku wody z elektrolitami specjalnego przeznaczenia. 

Warto zapoznać się z ofertą sklepu MyBionic, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne suplementy dla dziecka.

Jeżeli odwodnienie występuje u niemowląt, należy wprowadzić zwiększoną częstotliwość karmienia piersią lub podać specjalny roztwór nawadniający przepisany przez lekarza. 

Dzieciom powyżej 10kg należy podawać płyny co godzinę ok 250-300ml przez 5 godzin, by zminimalizować skutki lekkiego odwodnienia. 

 

Odwodnienie objawy u dorosłych

Odwodnienie to stan, do którego częściej dochodzi w okresach letnich, dlatego najważniejszą rzeczą jaką powinieneś mieć przy sobie to butelka wody. Podczas upałów czy nadmiernego wysiłku fizycznego, Twoje ciało potrzebuje więcej wody, ponieważ więcej jej wydatkuje. Odwodnienie może nastąpić łatwiej, gdy cierpisz na cukrzycę, zbyt długo przebywasz na słońcu, niektóre leki, spożywanie alkoholu. 

Najprostszym objawem świadczącym o odwodnieniu jest nadmierne pragnienie, suchość w ustach  oraz objawy wymienione wyżej. Jak najszybciej należy uzupełnić płyny, pijąc wodę, elektrolity apteczne lub domowe (połączenie wody, soli oraz cukru/miodu) lub nawet mleko, które też treściwie nawadnia organizm. 

 Odwodnienie organizmu - objawy u dorosłych:

Skutecznie uchronisz się od odwodnienia, jeżeli będziesz pić odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia, min. 2 litry dziennie, będziesz unikać mocno nasłonecznionych miejsc, pij wodę z dodatkiem elektrolitów i zadbaj o sole mineralne. 

Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, warto zapoznać się z ofertą sklepu MyBionic, który w swojej ofercie posiada wszystkie niezbędne suplementy dla niej, suplementy dla niego, sportowców oraz specjalne suplementy dla seniorów.  

Odwodnienie kiedy do szpitala

 

Dzieci 

Niemowlęta i małe dzieci są bardziej narażone na odwodnienie niż dorośli. Wówczas, gdy dziecko ma mniej niż pół roku lub cierpi na przewlekłą niewydolność, lub chorobę, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym, jeżeli zauważysz pierwsze oznaki odwodnienia. Pamiętaj, że dzieci są bardziej podatne na odwodnienie i tylko szybka reakcja uchroni je przed wizytą w szpitalu.

Jeśli Twoje dziecko wykazuje oznaki poważnego odwodnienia:

 • znacznie obniżona temperatura ciała, 
 • ospałość, 
 • szybszy oddech, 
 • drażliwość i bladość, 

skontaktuj się z lekarza lub zadzwoń na pogotowie.

 

Jaki wpływ ma odwodnienie na organizm? - MyBionic.pl

 

Silne odwodnienie - objawy u dorosłego 

Jeżeli zauważyłeś pierwsze oznaki ciężkiego odwodnienia, natychmiast skontaktuj się z najbliższym pogotowiem ratunkowym. Gdy pojawia się szybsze tętno oraz spotęgowany oddech, ciało daje znać, że grozi mu niebezpieczeństwo. Dodatkowo ciemniejszy niż zwykle kolor moczu oraz nadmierne zmęczenie świadczą o poważnym odwodnieniu. Ryzyko ciężkiego odwodnienia może skutkować udarem cieplnym lub nawet popadnięciem w śpiączkę. Jeżeli przyjmujesz silne leki lub nadmiernie się pocisz, uzupełniaj płyny oraz składniki mineralne. 

Podsumowanie

Odwodnienie organizmu to stan, który następuje, gdy nie dostarczasz wystarczającej ilości płynów. Niezależnie od tego, czy jest to wynikiem prowadzonych aktywności, upałem, czy chorobą, odwodnienie może szybko stać się niebezpieczne i zagrażające zdrowiu, bez względu na przyczynę. Objawy odwodnienia u dorosłego człowieka są łatwiejsze do zwalczenia niż u dzieci. Najważniejsze jest zrozumienie jak rozpoznać odwodnienie organizmu oraz po czym poznać odwodnienie. Objawy odwodnienia u dorosłego człowieka i dziecka są różne, ale łączy je zmęczenie, bladość bóle głowy i nadmierne rozdrażnienie. 

Możesz zapobiec odwodnieniu, pijąc dużo wody w ciągu dnia i przyjmując elektrolity, jeśli zaczniesz widzieć wczesne oznaki utraty płynów, bądź czujny i w przypadku cięższych objawów udaj się do lekarza lub wezwij pogotowie. Odwodnienie to stan, którego nie wolno bagatelizować, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. 

Bibliografia +